Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πάλης: Χρυσό για την Ελλάδα με τον Κουρουγκλίεφ

Στην κατηγορία των 86 κιλών

παλη
Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ χάρισε στην Ελλάδα το δεύτερο της μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης Ανδρών/Γυναικών, που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας.

Μετά το ασημένιο του Γιώργου Κουγιουμτσίδη, σειρά πήρε το χρυσό του Κουρουγκλίεβ, ο οποίος στον σημερινό (19/4) τελικό των 86κ. ελευθέρας πάλης επικράτησε με 3-1 του Μάιλς Ναζέμ Αμινέ από το Σαν Μαρίνο.

Ο 31χρονος πρωταθλητής αντιμετώπισε στον τελικό τον χάλκινο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020 και πρωταθλητή Ευρώπης του 2022, Μίλς Νάζεμ Αμίνε από το Σάν Μαρίνο, και πήρε  το πρώτο του μετάλλιο, φορώντας το ελληνικό εθνόσημο.

Ακρόπολη: Η σοκαριστική ομολογία του ανήλικου μαχαιροβγάλτη – «Τον μαχαίρωσα στην κοιλιά και τον λαιμό»

Ασία: Πρωτοφανής φονικός καύσωνας με 45 βαθμούς Κελσίου - Λιώνει η άσφαλτος, κλείνουν σχολεία

TikTok: Viral βίντεο με κοπέλα που πήρε τον Ντι Κάπριο για τον... πατέρα της Μορόνε