Κύπελλο Γερμανίας: Στους «8» η Ντόρτμουντ, πρόκριση στα πέναλτι η Νυρεμβέργη - Δείτε τα γκολ

Τα γκολ των Τσαν και Ρόις αρκούσαν στη Ντόρτμουντ για να νικήσει με 2-1 την Μπόχουμ των Ελλήνων - H Νυρεμβέργη επικράτησε με 5-3 στη διαδικασία των πέναλτι της Φορτούνα Ντίσελντορφ

Collage_Maker-09-Feb-2023-12_14-AM
Ο αρχηγός της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόις, πέρασε στο ματς στο 65΄ και πέντε λεπτά μετά πέτυχε το γκολ που έστειλε την ομάδα του στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Μπορούσια πέρασε από το «σπίτι» της Μπόχουμ με 2-1, τη νίκησε για δεύτερη φορά στην τρέχουσα σεζόν (3-0 εντός έδρας στις 5/11 στο πλαίσιο της Bundesliga) κι έγινε η τελευταία ομάδα που συμπλήρωσε το παζλ των «8» του θεσμού.

Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με το απίθανο γκολ του Τσαν από τη μεσαία γραμμή!

🤯 Can's crazy goal vs. Bochum #BOCBVB #dfbpokal

Στο 64΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με το πέναλτι του Στόγκερ, αλλά δεν χάρηκαν για πολύ καθώς στο 70΄ ο Ρόις έμελλε να γίνει ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Στα πέναλτι η Νυρεμβέργη προκρίθηκε στους προημιτελικούς

Το ντέρμπι Κυπέλλου ανάμεσα σε ομάδες της 2ης κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος, την 16η της κατάταξης, Νυρεμβέργη και στην 6η του πίνακα, Φορτούνα Ντίσελντορφ, ανέδειξε νικήτρια την γηπεδούχο ομάδα με 5-3 στα πέναλτι (κ.α. και παράταση 1-1), αποτέλεσμα που της έδωσε το προτελευταίο «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Η Νυρεμβέργη έμεινε «ζωντανή» στο ματς με το γκολ του Ντούμαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο επιπλέον ημίωρο. Η Φορτούνα κρατούσε την πρόκριση στην «αγκαλιά» της για 93 λεπτά (είχε προηγηθεί με το γκολ του 25χρονου Πολωνικού επιθετικού, Νταβίντ Κοβνάκι, στο 33ο λεπτό), αλλά τελικά δεν τα κατάφερε στη «ρώσικη ρουλέτα».

Penalty-Thriller in Nuremberg | 1. FCN vs. F95 5-3 APS | Highlights | DFB-Pokal Round of 16