Europa League: Μεγάλα ματς και σούπερ θέαμα - Δείτε τα γκολ

Συνολικά μπήκαν 59 γκολ στους αγώνες του δεύτερου τη τάξει συλλογικού θεσμού - Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Μπενφίκα και Αρσεναλ (1-1) - Καθαρό προβάδισμα η Γρανάδα με το 2-0 επί της Νάπολι - Νίκες για Βιγιαρεάλ, Αγιαξ, Σαχτάρ, Ρέιντζερς για τη φάση των «32» του Europa League

rrangersss
Ματσάρες είχε το μενού των αναμετρήσεων που ξεκίνησαν στις 22:00 για τους 32 του Europa League. Γκολ, συγκινήσεις, ακόμη και τρελές ανατροπές.

Στον επαναληπτικό θα κριθεί η πρόκριση

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9czx84ywsnl-sf)

Στο «Ολίμπικο» δεν έβγαλαν άκρη. Οπότε, Μπενφίκα και Άρσεναλ θα λύσουν τις διαφορές τους την επόμενη Πέμπτη στο Φάληρο, καθώς η ρεβάνς έχει οριστεί να διεξαχθεί στο γήπεδο του Ολυμπιακού. Ο Πίτσι με πέναλτι (55’) άνοιξε το σκορ για τους Αετούς με το ένατο γκολ του σε δύο χρόνια στη διοργάνωση. Ωστόσο, ο Σάκα με εξ επαφής πλασέ δύο λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 1-1, με τους Gunners να έχουν πιο καλές ευκαιρίες, αλλά να μην βρίσκουν το δεύτερο γκολ, αφήνοντας ανοικτή την πρόκριση.

Το Υποβρύχιο στον αφρό

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9czx85pi7h5-sf)

Η Ζάλτσμπουργκ παραδοσιακά είναι από τις πιο ισχυρές επιθετικά ομάδες στο Europa League. Ωστόσο, αυτή τη φορά η Βιγιαρεάλ πήγε στην Αυστρία και την απενεργοποίησε. Το Κίτρινο Υποβρύχιο είδε τον Ζεράρ να σερβίρει δύο φορές και τους Αλκάθερ (41’), Νίνιο (70’) να παίρνουν τα δώρα του και με το 0-2 να δίνουν πολύ σοβαρό προβάδισμα σ τους Ισπανούς.

Διπλό πρόκρισης η Σαχτάρ

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9d05qp5rdpl-sf)

Η Σαχτάρ επικράτησε 2-0 της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ κι έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης για τη φάση των «16». Οι Ουκρανοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα, είχαν ουσία και πήραν αυτό που ήθελαν. Η Μακάμπι δημιούργησε φάσεις, ζήτησε πέναλτι, αλλά δεν πήρε κάτι θετικό. Στο 31' ο Πάτρικ πέτυχε το 1-0 και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Τετέ διαμόρφωσε το 2-0 κι έκανε τη Σαχτάρ απόλυτο φαβορί για τη ρεβάνς της 25ης Φεβρουαρίου.

Ανατροπή... πρόκρισης ο Άγιαξ!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9czvnde5xqx-sf)

Ο Άγιαξ πήρε μεγάλο διπλό στη Γαλλία, επικράτησε 2-1 της Λιλ και βρίσκεται με το ένα πόδι στη φάση των «16» τoυ Εuropa League. Σε ένα ισορροπημένο ματς, με ελάχιστες φάσεις, η πρωτοπόρος της Ligue 1 κατάφερε να ανοίξει το σκορ με υπέροχο τελείωμα του Γουεά, έπειτα από τραγικό λάθος του Ταλιαφίκο. Ο Αγιαξ αντέδρασε άμεσα, πίεσε κι έκανε την ανατροπή. Ο Τάντιτς κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και έφερε το ματς στα ίσα. Οι Ολλανδοί βρήκαν διαδρόμους και ο Μπρόμπεϊ στο 89' διαμόρφωσε το 2-1.

«Αλύγιστη» η Ρέιντζερς, ανατροπή στην ανατροπή στο 90’

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9d0wfusopax-sf)

Δεν έχει ηττηθεί όλη τη χρονιά σε πρωτάθλημα και Europa League. Γιατί να το κάνει τώρα; Η Ρέιντζερς δυσκολεύτηκε πολύ, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά το αποτέλεσμα, αλλά ακόμη κι αν βρισκόταν πίσω στο σκορ στο τελευταίο 10λεπτο, πήρε τη ματσάρα στο Βέλγιο με 3-4 και φουλάρει για πρόκριση. Η Αντβέρπ τής έβαλε όσα γκολ είχε δεχθεί στα τελευταία 11 ματς ανεξαρτήτως διοργάνωσης, με τους Αβενάτι-Ρεφαέλοβ (πέναλτι) να ανατρέπουν το 0-1 του Αρίμπο (38’) στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ απάντησε με το εύστοχο πέναλτι του Μπάρισιτς στο 59’, όμως, και πάλι ο Χόνγκλα στο 66’ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους. Ωστόσο, χάρη στο ωραίο σουτ του Κεντ στο 83’ και το 2ο πέναλτι του Κροάτη φορ στο 90ο λεπτό, οι Προτεστάντες πανηγύρισαν ανατροπή στην ανατροπή, έστω κι αν ο Μιγιόσι τους «τρόμαξε» με δοκάρι στο 90+4’.

«Προίκα» πρόκρισης η Γρανάδα επί της «λειψής» Νάπολι

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9d0zm8dmm1t-sf)

Χωρίς οκτώ βασικά γρανάζια (Κουλιμπαλί, Μανωλά, Λοσάνο, Μέρτενς, Οσπίνα, Πετάνια, Χισάι, Ντέμε), με αλχημείες και πιτσιρικάδες για να συμπληρωθεί η αποστολή, η Νάπολι επιβεβαίωσε ότι δεν ήταν σε mood ευρωπαϊκής νοκ-άουτ αναμέτρησης και η Γρανάδα το εκμεταλλεύτηκε. Μέσα σε ένα σούπερ τρίλεπτο από το 19’ ως το 21’, ο Ερέρα και ο Κένεντι (γκολ και ασίστ) βρήκαν δίχτυα και διαμόρφωσαν το τελικό 2-0, βάζοντας γερές βάσεις πρόκρισης για τους Ισπανούς, ενόψει της ρεβάνς στο «Ντιέγκο Μαραντόνα».

Απίθανο comeback η Μόλντε!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9czx85bzaxd-sf)

Τα αδύνατα δυνατά έγιναν στο «Λα Κεράμικα» του Βίλα Ρεάλ, εκεί που η επί δύο μήνες αποχής, Μόλντε, έμεινε ζωντανή κι επέστρεψε από 1-3 σε 3-3 κόντρα στη Χόφενχαϊμ! Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, σκόραραν δύο φορές με τον Νταμπούρ (8’, 28’) και μία με τον Μπαουμγκάρντνερ (45+3’) και πήγαν στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά, καθώς ο Έλιγκσεν είχε μειώσει προσωρινά στο 41’. Ο Ισραηλινός σκόρερ των δύο τερμάτων, μάλιστα, είχε ακυρωθέν γκολ στο 55’, χαμένο πέναλτι στο 63’ και τελικά η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες «πλήρωσε» την επιθετική… αβρότητα προς τον αντίπαλο με απίθανο κάζο. Ούλαντ-Άντερσεν και Φοφανά διαμόρφωσαν μέσα σε ένα τετράλεπτο (70-74’) το τελικό 3-3 και ναι μεν, η Χόφενχαϊμ εξακολουθεί να ορίζει τις τύχες του ζευγαριού, αλλά και η Μόλντε πατάει γερά για το δικό της «θαύμα».

Europa League: Πέρασαν ήδη Γιουνάιτεντ, Τότεναμ, σοκ στις καθυστερήσεις για Μίλαν - Δείτε τα γκολ

Διαβάστε ΕΔΩ για τον θρίαμβο του Ολυμπιακού επί της Αϊντχόφεν.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ντ. Κιέβου – Μπριζ 1-1
(62’ Μπουγιάλσκι – 67’ Μέχελε)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9ctncsy1hft-sf)

Βόλφσμπεργκερ – Τότεναμ 1-4
(55’ πεν. Λιντλ - 13’ Σον, 28’ Μπέιλ, 34’ Μόουρα, 88’ Βινίσιους)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9cx5v2pu5kh-sf)

Σοσιεδάδ – Μαν. Γιουνάιτεντ 0-4
(27’, 57’ Μπρούνο Φερνάντες, 64’ Ράσφορντ, 90’ Τζέιμς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9cxvq2fyrq9-sf)

Ερ. Αστέρας – Μίλαν 2-2
(52’ πεν. Κάνγκα, 90’+3’ Πάνκοφ - 42’ αυτ. Πάνκοφ, 61’ πεν. Ερναντές)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9cxmkjpk621-sf)

Σλ. Πράγας – Λέστερ 0-0

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9cxyrc7iypd-sf)

Μπράγκα – Ρόμα 0-2
(5’ Τζέκο, 87’ Μαγιοράλ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9cx8qcqdzsh-sf)

Κράσνονταρ – Ντ. Ζάγκρεμπ 2-3
(28’ Μπεργκ, 70’ Κλάεσον – 15’, 54’ Πέτκοβιτς, 75’ Μπιλίβ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9cxadngfwrt-sf)

Γιουνγκ – Μπόις – Λεβερκούζεν 4-3
(3’ Φάσναχτ, 19’, 89’ Τζόρνταν, 44’ Ελία – 47’, 52’ Σικ, 68’ Ντιαμπί)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9cx76lxurw9-sf)

Ολυμπιακός – Αϊντχόφεν 4-2
(9’ Μπουχαλάκης, 37’ Μ’Βιλά, 45’ Ελ Αραμπί, 83’ Μασούρας – 14’, 39’ Ζάχαβι)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9cx8qdlhofl-sf)

22:00
Μπενφίκα – Αρσεναλ 1-1
(55’ πεν. Πίτσι – 57’ Σάκα)

Αντβέρπ – Ρέιντζερς 3-4
(45’ Αβενάτι, 45’+1’ πεν. Ραφαέλοφ, 67’ Χόνγκλε – 39’ Αριμπό, 59’ πεν, 89’ πεν. Μπάρισιτς, 83’ Κεντ)

Ζάλτσμπουργκ – Βιγιαρεάλ 0-2
(41’ Αλκάθερ, 70’ Νίνιο)

Μόλντε – Χόφενχαϊμ 3-3
(41’ Ελινγκσεν, 70’ Ούλαντ, 74’ Ντάτρο – 8’, 28’ Νταμπούρ, 45’ Μπάουμγκαρντνερ)

Γρανάδα – Νάπολι 2-0
(19’ Ερέρα, 21’ Κένεντι)

Μακάμπι Τ.Α. – Σαχτάρ 0-2
(30’ Πάτρικ, 90’+2’ Τετέ)

Λιλ – Αγιαξ 1-2
(72’ Γουεά – 87’ πεν. Τάντιτς, 89’ Μπρόμπεϊ)

Τζόκοβιτς: «Θα πάρω ποπ κορν και θα απολαύσω τον αγώνα του Τσιτσιπά»

Η UEFA εξετάζει το ενδεχόμενο για παρουσία φιλάθλων στον τελικό του Champions League

Ομοσπονδία μπάσκετ: Κάλεσμα Λιόλιου σε συνυποψηφίους για τον τρόπο διεξαγωγής των εκλογών

Γουάντα Νάρα για Ικάρντι: «Τον κρατάω γιατί του μαγειρεύω ξημερώματα και είμαι… η καλύτερη στο κρεβάτι»