Euroleague, Φενερμπαχτσέ-Παναθηναϊκός 85-66: Διασυρμός στην Πόλη

Για 16 λεπτά (34-28) ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός, αλλά κατέρρευσε στο φινάλε του ημιχρόνου (48-29) και γνώρισε μια ακόμη βαριά ήττα εκτός έδρας

4709915
Μια από τα... ίδια για τον Παναθηναϊκό κάθε φορά που δίνει εκτός έδρας ματς στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση! Οι «πράσινοι» έχουν να θυμούνται μόνο τη νίκη απέναντι στην Μπουντούτσνοστ από τις 2/11 (!) και μετρούν συνολικά 1-11 ρεκόρ μακριά από το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Γι' άλλο ένα ματς αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων αφού μετά το πρώτο... τρίλεπτο παραδόθηκαν άνευ όρων στη Φενέρμπαχτσε που πήρε και μαθηματικά το εισιτήριο για τα playoffs της EuroLeague. H διαφορά είχε φτάσει και στους 28 πόντους (78-50) στην τελευταία περίοδο, δείγμα της εικόνας του αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων. Πλέον τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τον Παναθηναϊκό, όχι επειδή δεν υπάρχουν μαθηματικές ελπίδες, αλλά γιατί δεν... πείθει κανέναν ότι μπορεί να κερδίσει εκτός έδρας στα εναπομείναντα παιχνίδια.

Η εικόνα για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν αποκαρδιωτική, χωρίς συγκεκριμένο πλάνο στην επίθεση και χωρίς την παραμικρή συγκέντρωση στην άμυνα. Ειδικά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά όπου η Φενέρ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού. Αυτό φαίνεται και από τα ποσοστά της, έχοντας 66% στα δίποντα (21/32), 41% στα τρίποντα (12/29). Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μέτρησε μόλις 4/18 τρίποντα ενώ ήταν και πάλι άστοχος από τη γραμμή των βολών (8/14). Επόμενος αντίπαλος για το «τριφύλλι» η Χίμκι στο ΟΑΚΑ, όπου η νίκη είναι κάτι παραπάνω από επιβεβλημένη προκειμένου να κρατήσει «ζωντανές» τις... όποιες ελπίδες πρόκρισης.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν μπορούσε να προδικάσει τα όσα θα συνέβαιναν στη συνέχεια του ματς. Απλούστατα οι «πράσινοι» έδειξαν να μπαίνουν στο παρκέ με απόλυτη συγκέντρωση και συγκεκριμένο πλάνο, έχοντας τον Ίαν Βουγιούκα στην πεντάδα. Ο έμπειρος σέντερ είχε... ανακατέψει τη Φενέρ με αποτέλεσμα να προηγηθεί ο Παναθηναϊκός με 13-8 στο 4'. Η συνέχεια ωστόσο ήταν τελείως διαφορετική. Οι αλλαγές στην πεντάδα (με τον Γκιστ να παίρνει θέση αντί του Βουγιούκα) χάλασαν τη χημεία που υπήρχε, κάτι που φρόντισε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Ήταν το σημείο που πραγματοποίησε ένα επιμέρους 16-3 σε διάστημα πέντε λεπτών και να προηγηθεί με 24-16 λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Ένα διάστημα που η Φενέρ είχε 6/8 δίποντα και 4/7 τρίποντα, ενώ οι «πράσινοι» μόλις 5/13 εντός παιδιάς.

Ακόμα και έτσι, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (25-24) στο 13' με ένα δικό του 6-1 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Αυτό ήταν. Έκτοτε ήρθε η ολική κατάρρευση! Το ένα λάθος διαδέχθηκε το άλλο σε επίθεση και άμυνα και η Φενέρ μπόρεσε να πάρει το μομέντουμ του αγώνα και μέσα σε επτά λεπτά να πραγματοποιήσει ένα εκπληκτικό 23-5 (!!!) με το οποίο έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +19 (48-29) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» έβλεπαν το καλάθι σαν... κουμπότρυπα τελειώνονας το πρώτο μισό του αγώνα με 8/17 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/9 βολές και 10 λάθη! Αντίθετα η Φενέρ είχε 63% στα δίποντα (12/19) και 46% στα τρίποντα (6/13) ενώ οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν υποπέσει σε -μόλις- τρία λάθη! Πώς λοιπόν να μην είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και την διαφορά των 19 πόντων;

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων, ο Παναθηναϊκός δεν είχε ούτε την ενέργεια, ούτε την ψυχολογία για να επιστρέψει στο ματς και να γίνει ανταγωνιστικός. Αντίθετα η διαφορά έφτασε και στους 23 πόντους (61-38) και αν δεν υπήρχαν κάποιες ατομικές ενέργειες του Σον Κιλπάτρικ που είχε 13 πόντους μέχρι το 30' (5/9δίπ., 0/1τρ., 3/4β.) σε συνδυασμό με την... χαλάρωση της τουρκικής ομάδας, θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις. Με τη λήξη της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 63-46 με τους «πράσινους» να έχουν μόλις ένα λάθος στο 3ο δεκάλεπτο και συνολικά 18/42 σουτ έναντι 24/45 της Φενέρ. Στην τελευταία περίοδο ανέλαβε δράση ο Έρικ Γκριν, ο οποίος με εννέα αναπάντητους πόντους έστειλε τον δείκτη του σκορ και στο +26 (72-46) επιβεβαιώνοντας στον απόλυτο βαθμό την κυριαρχία της Φενέρμπαχτσε στο ματς. Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήταν το +28 (78-50) στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 48-29, 63-46, 85-66.

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα, τα χθεσινά αποτελέσματα και η βαθμολογία έχουν ως εξής:
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ρεάλ Μαδρίτης 82-78
Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός 85-66
21:30, Μπασκόνια - Μπάγερν Μονάχου
21:45, Αρμάνι Μιλάνο - Νταρουσάφακα