Stoiximan Basket League, Παναθηναϊκός-Περιστέρι 75-57: Μαθήματα άμυνας πριν τον Ολυμπιακό - Δείτε βίντεο

Ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε στην καλή του άμυνα για να «καλύψει» τις πολλές απουσίες του και να φτάσει στην εύκολη νίκη απέναντι στο Περιστέρι με 75-57 πριν από το ντέρμπι (17/3) με τον Ολυμπιακό για τη Euroleague στο ΣΕΦ

PAO_BC
Το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό ενόψει του αγώνα με το Περιστέρι ήταν να τελειώσει το παιχνίδι χωρίς... απώλειες.

Είτε είχε να κάνει με άλλα προβλήματα, είτε από... βαθμολογικής άποψης. Οι απουσίες πέντε παικτών (Παπαπέτρου, Γιόβιτς, Μαντζούκας, Σαντ Ρος και Καββαδά) αφενός είχε μικρύνει πολύ το rotation και αφετέρου «εγκυμονούσε» και πολλούς κινδύνους απέναντι σε πληρέστατο Περιστέρι. Πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που ακολουθεί και το ντέρμπι... γοήτρου (τουλάχιστον όσον αφορά τους «πράσινους») με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ciizgpntve0p)

Ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε στην καλή του άμυνα και χάρη σ' αυτήν μπόρεσε να φτάσει σε μια εύκολη επικράτηση απέναντι στην ομάδα του Μίλαν Τόμιτς κάνοντας και μια καλή προπόνηση ενόψει του αγώνα απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο. Ειναι χαρακτηριστικό ότι σε κανένα δεκάλεπτο δεν δέχτηκε περισσότερους από 20 πόντους, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους σε πολλά βεβιασμένα, ενίοτε και «σκοτωμένα» σουτ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ciiybpfxs33l)

Ο Οκάρο Ουάιτ ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» έχοντας 17 πόντους και 7 ριμπάουντ με ενώ στα θετικά για τον Δημήτρη Πρίφτη ήταν η επιστροφή του Ντάριλ Μέικον (16π., 5ριμπ., 3ασ.) στις καλές εμφανίσεις. Άλλη μια καλή εμφάνιση και για τον Γιώργο Παπαγιάννη (14π., 8ριμπ.)

Καλύτερα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ και έχοντας ως όπλο τα μακρινά σουτ του Οκάρο Ουάιτ κατάφερε να προηγηθεί με 8-0 έχοντας αποκτήσει τον πλήρη έλεγχο του ματς. Οι «κυανοκίτρινοι» ήταν άστοχοι στα σουτ εντός παιδιάς πριν τους... βάλει το παιχνίδι ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Βέβαια το θέαμα δεν ήταν και το... καλύτερο δυνατόν ωστόσο ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του ματς (14-8 στο 6') πριν μειώσει το Περιστέρι σε 14-13 ένα λεπτό αργότερα με πέντε σερί πόντους του Γκρέι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ciizee6aza4p)

Εκείνη τη στιγμή ο Δημήτρης Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ, το οποίο έμελλε να αποδειχθεί κάτι παραπάνω από αποτελεσματικό για την ομάδα του. Το γιατί; Με ένα 6-0 ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο στο 20-13 ενώ συνολικά «έτρεξε» επιμέρους σκορ 25-4 σε διάστημα 11 λεπτών (σ.σ. από το 8' έως το 19') για να προηγηθεί με 21 πόντους διαφορά (39-17) ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου (40-23). Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς ήταν πολύ άστοχοι έως το +22 των «πρασίνων» έχοντας 2/18 τρίποντα, κλείνοντας το α' μέρος με 4/20!

Ο Παναθηναϊκός μέτρησε 12/20 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 7/10 βολές έχοντας +10 ριμπάουντ (25-15) σε σχέση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σούταραν με 26% εντός παιδιάς στο πρώτο μισό του αγώνα έχοντας στο σύνολο 9/34 σουτ! Όπως ήταν λογικό και αναμενόμενο, στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έριξε ταχύτητα και απλά διατηρούσε την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα. Συγκεκριμενα βρέθηκε στο 47-27 στο 22' πριν μειώσει το Περιστέρι σε 49-38 στο 27' έχοντας «απαντήσει» με επιμέρους σκορ 11-2! Όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στο +17 (58-41) λίγο πριν από τη λήξη της 3ης περιόδου (58-43).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cij07kkoyx3l)

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε... τυπική διαδικασία για τους «πράσινου» οι οποίο κατάφεραν να αφήσουν στην άκρη τα προβλήματα και τις απουσίες προκειμένου να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 40-23, 58-43, 75-57