Serie A: Η Λέτσε κέρδισε (2-1) τη Λάτσιο, η Ρόμα 1-0 την Μπολόνια

Η Λάτσιο έχασε έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα και η αιώνια αντίπαλος της η Ρόμα την έπιασε στους 30β και στην 4η θέση

26647885
Έπειτα από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, η Ρόμα επέστρεψε στις νίκες στη Serie A μπαίνοντας με το «δεξί» στο 2023.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, επικράτησε με 1-0 της Μπολόνια στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής κι επανήλθε στην πρώτη 6άδα του βαθμολογικού πίνακα και στις θέσεις που οδηγούν στα Κύπελλα Ευρώπης. Την ίδια ώρα η Λέτσε συνέχισε το εντυπωσιακό σερί της και με την τρίτη διαδοχική νίκη της, αυτή τη φορά επί της Λάτσιο με 2-1, ξέφυγε κατά πολύ απ' την επικίνδυνη ζώνη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpjl9zrtk9cx)

Στο "Olimpico" τη Ρώμης, το γρήγορο γκολ του Πελεγκρίνι με πέναλτι στο 6ο λεπτό έδωσε "αέρα" από νωρίς στη Ρόμα, που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Μπολόνια, φτάνοντας στην 9η νίκη της στην εφετινή Serie A.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpjl8eungwgp)

Στο "Stadio Via Del Mare" του Λέτσε, η τοπική ομάδα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ιμόμπιλε, έφερε τα... πάνω-κάτω στο δεύτερο ημίχρονο με τα τέρματα των Στρέφέτσα και Κολόμπο και πήρε μία μεγάλη νίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A

Σαλερνιτάνα-Μίλαν 1-2 (83' Μπονατσόλι - 10' Λεάο, 15' Τονάλι)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpjgidzs33bd)

Σασουόλο-Σαμπντόρια 1-2 (64' Μπεράρντι πέναλτι - 25' Γκαμπιαντίνι, 28' Αουγκέλο)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpjg662vkgo9)

Σπέτσια-Αταλάντα 2-2 (8' Γκιασί, 31' Ν΄Μπαλά Ντζόλα - 77' Χόιλουντ, 90+2' Πάσαλιτς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpjit4i64euh)

Τορίνο-Βερόνα 1-1 (64' Μίραντσουκ - 45' Τζούριτς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpjiohl5klk9)

Ρόμα-Μπολόνια 1-0 (6' πέν. Πελεγκρίνι)

Λέτσε-Λατσιο 2-1 (57' Στρεφέτσα, 71' Κολόμπο - 14' Ιμόμπιλε)

Κρεμονέζε-Γιουβέντους 19:30

Φιορεντίνα-Μόντσα 19:30

Ίντερ-Νάπολι 21:45

Ουτινέζε-Έμπολι 21:45