NBA - Σανς - Μπακς 119-123: Άλωσαν το Φοίνιξ τα «Ελάφια» - Μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα

Απο το 0-2 στο 3-2 οι Μπακς μετά τη μεγάλη νίκη μέσα στο Φοίνιξ τα ξημερώματα της Κυριακής - Συγκλονιστικοί οι Χόλιντεϊ και Αντετοκούνμπο, δεν πτοήθηκαν από την κακή πρώτη περίοδο και έκαναν την ανατροπή - Τα ξημερώματα της Τετάρτης το 6ο παιχνίδι στο Μιλγουόκι

bucks_suns
Μια… ανάσα από το πρωτάθλημα του Μιλγουόκι. Οι Μπακς δεν πτοήθηκαν από το 37-21 της πρώτης περιόδου, αντέδρασαν και κατάφεραν να φτάσουν σε μια τεράστια νίκη μέσα στο Φοίνιξ με 123-119.

Πλέον προηγούνται στη σειρά με 3-2 και χρειάζονται νίκη στο Game 6 του Μιλγουόκι για να πάρουν τον τίτλο (ξημερώματα Τετάρτης στις 04:00).

Για τα «ελάφια», συγκλονιστικός ήταν ο Χόλιντεϊ με 27 πόντους, 13 ασίστ και μεγάλες άμυνες. Φοβερός και ο απίθανος Γιάννης Αντετοκούνμπο με 32, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Σημαντικές βοήθειες έδωσε για άλλη μια φορά ο Κρις Μίντλετον που σταμάτησε στους 29 με 7 ριμπάουντ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ccvylr4c9xb5-se)

Στον αντίποδα, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 40, ο Κρις Πολ μέτρησε 21 με 11 ασιστ και ο Έιτον είχε 20 με 10 ριμπάουντ.

Με 14/28 τρίποντα τελείωσαν το ματς τα... ελάφια που πάνε για το δεύτερο πρωτάθλημα της ιστορίας τους. H φάση του ματς έγινε με κλέψιμο του Χόλιντεϊ στον Μπούκερ στα 19 δευτερόλεπτα (119-120) και alley oop με τον Αντετοκούνμπο για το 122-119, λίγο πριν ο Μίντλετον διαμορφώσει το 123-119.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ccvybvpkg1zd-se)

Η εξέλιξη του αγώνα

O Kράουντερ ξεκίνησε… καυτός και με 8 πόντους έδωσε προβάδισμα για το 14-9 των Σανς στο 5’. Με ένα… ξέσπασμα του Μπούκερ, το Φοίνιξ κατάφερε να κάνει το 27-16 στο 8’. Το Φοίνιξ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (32-16), τρία λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου. Το δωδεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 37-21 υπέρ της ομάδας του Κρις Πολ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ccvybvptj67t-se)

Οι Μπακς μπήκαν δυνατά στη δεύτερη περίοδο και έριξαν τη διαφορά στους 8 (40-32) με το κάρφωμα του Λόπεζ στον αιφνιδιασμό. Με σερί τρίποντα οι Μπακς ισοφάρισαν σε 42-42, ενώ πέρασαν μπροστά στο 18’ με τον Πόρτις για το 50-49. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 64-61 για τους Μπακς, με τον Χόλιντεϊ να έχει 18 και τον Γιάννη 12.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ccvwb0am6sg1-se)

Μίντλετον και Μπούκερ ανέλαβαν δράση κι έγινε το 73-76 στο 28’. Γιάννης και Μίντλετον έδωσαν αέρα 10 πόντων για το 75-85, 4 λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Χόλιντεϊ συνέχισε τα… όργια και το Μιλγουόκι πήγε στο 78-88, 2 λεπτά για τη λήξη του τρίτου δωδεκάλεπτου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ccvvra19nvj5-se)

Ο Γιάννης βρήκε λύσεις στο ξεκίνημα του τέταρτου δωδεκαλέπτου, ενώ Μίντλετον και Χόλιντεϊ συνέχισαν να τα βάζουν όλα για το 94-108. Ο Πολ έγραψε το 107-113. Ο Μπούκερ έκανε το 110-113 στο 36', αλλά ο Χόλιντεϊ έκλεψε το πορτοφόλι του Μπούκερ ύψωσε για τον Γιάννη που κάρφωσε για το 122-119. Ο Μίντλετον έβαλε 1/2 βολές, ο Μπούκερ αστόχησε για τρεις και οι Μπακς έφτασαν στο μεγάλο break.

Tα δωδεκάλεπτα: 37-21, 61-64, 90-100, 119-123

Πηγή: Gazzetta

Έγκλημα στα Γλυκά Νερά: «Η Λυδία δίνει παρηγοριά στην τραγωδία μας - Θα είχα σπάσει το κεφάλι του Μπάμπη»

Γερμανία: 133 νεκροί - Παγιδεύτηκαν σε υπόγεια και αυτοκίνητα