Μουντομπάσκετ 2019, Λιθουανία - Αυστραλία 82-87: Αήττητοι στους «16» οι Αυστραλοί

Η Αυστραλία επικράτησε της Λιθουανίας με 82-87 και προκρίθηκε ως αήττητη στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάτι Μιλς

boomers
Οι Αυστραλοί είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκαν με +12 (55-67) στο 27:45 όμως η Λιθουανία έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Γκριγκόνις (71-68). Οι Boomers ανέκτησαν το προβάδισμα, κάνοντας το 3-0 στον 8ο όμιλο.
Από την άλλη πλευρά, οι Λιθουανοί θα συμμετάσχουν στο Group L με ρεκόρ 2-1.

Ο αγώνας
Η Αυστραλία αιφνιδίασε τη Λιθουανία και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων, όταν ο Μιλς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 8-18 στο 4:58. Το τρίποντο του Ντελαβεντόβα έκανε το 11-21, ο Μάντας Καλνιέτις πέτυχε τέσσερις σερί πόντους, μειώνοντας για τη Λιθουανία σε 15-21 όμως οι Boomers έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 19-27. Η Lietuva πίεσε, μείωσε σε 25-27 με τον Λούκας Λεκαβίτσιους στο 11:22 ωστόσο η Αυστραλία άντεξε στην πίεση, ο Άρον Μπέινς σκόραρε από το κέντρο για το 27-37 και τα «κανγκουρό» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-52, έχοντας τρεις παίκτες διψήφιους (Μπέινς 15π., Ντελαβεντόβα 10π., Λαντέιλ 10π.), σουτάροντας με 64% στο τρίποντο (9/14) και μοιράζοντας 16 ασίστ!

Στη συνέχεια ο Ματσιούλις σκόραρε για τρεις και μείωσε σε 51-57 στο 24:30 όμως η Αυστραλία βρήκε ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκε με +12 με το layup του Νικ Κέι (55-67, 27:45) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 60-68 για την ομάδα του Αντρέι Λεϊμάνις. Οι Λιθουανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, ο Γκριγκόνις μείωσε σε 65-68 στο 31:49 κι εν συνεχεία έκανε το 71-68, με σερί 11-0 στην τέταρτη περίοδο! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα τελευταία λεπτά όμως ο Κέι έκανε το 76-80 στο 1:06 για το φινάλε και ο Αντομάιτις κάλεσε timeout. Ο Λεκαβίτσιους έκανε το 78-80 όμως ο Μιλς όπλισε κι... εκτέλεσε πίσω από τα 6μ.75 για το 78-83 στα 32"! Η Αυστραλία διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη με 82-87.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αυστραλία σούταρε με 42% στο τρίποντο (11/26) και κατέβασε 40 ριμπάουντ αντί 32 της Λιθουανίας.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πάτι Μιλς κουβάλησε επιθετικά την Αυστραλία με 23 πόντους ενώ ο Άρον Μπέινς έκανε νταμπλ - νταμπλ με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ματσιούλις έμεινε στους 3 πόντους με 1/7 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάθιου Ντελαβεντόβα είχε 10 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της Αυστραλίας στα τελευταία λεπτά όταν η Λιθουανία πήρε κεφάλι στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-52, 60-68, 82-87.