Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ: Ισπανία - Τυνησία 101-62 - Ξέσπασε η «ρόχα» στο δεύτερο ημίχρονο

Οι Τυνήσιοι άντεξαν μέχρι το ημίχρονο καθώς οι Ισπανοί έκαναν σκορ 30-8 στο τρίτο δεκάλεπτο!

image_1_28
Η Τυνησία ζόρισε την Ισπανία ως το ημίχρονο ωστόσο η «ρόχα» έκανε επιμέρους σκορ 30-8 στο τρίτο δεκάλεπτο κι επικράτησε με σκορ 101-62, αρχίζοντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων είναι δεδομένη, όπως δεδομένη ήταν η διάθεση της Ισπανίας να «καθαρίσει» από νωρίς τον αγώνα με την Τυνησία, κάνοντας σερί 7-0 ως το 1:58. Παρ' όλα αυτά, η Τυνησία αντέδρασε άμεσα με μπροστάρη τον Μάικλ Ρολ, ο οποίος ισοφάρισε αρχικώς σε 16-16 και στη συνέχεια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 16-17 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Ο Σαλάχ Μέζρι πήρε τη σκυτάλη από τον Ρολ και με συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +9 για τους Τυνήσιους, κάνοντας το 18-27 με κάρφωμα! Στη συνέχεια όμως η «ρόχα» βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα, ανέκτησε το προβάδισμα με το τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ (31-29, 15:24) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-39. Η άμυνα των Ισπανών δημιούργησε προβλήματα στην Τυνησία, με την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο να προηγείται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά χάρη στον Ρούμπιο (49-39, 21:15).

Ο Σέρχιο Γιουλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (65-45, 29:02) ενώ οι Ίβηρες συνέχισαν με το γκάζι πατημένο, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εν τέλει η Ισπανία επικράτησε με το επιβλητικό 101-62 ενώ ο Μέζρι στραβοπάτησε στο 32' στη διεκδίκηση του ριμπάουντ και πέρασε στον πάγκο.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 42-39, 72-47, 101-62.

Πηγή: Gazzetta.gr