Παγκόσμιο κύπελλο γυναικών: Το Μαρόκο πέταξε έξω τη Γερμανία! - Δείτε βίντεο

Η Γερμανία έμεινε στο 1-1 με την Κορέα και έτσι το Μαρόκο που νίκησε 1-0 την Κολομβία πέρασε στους 16 του Μουντιάλ γυναικών

27510983
Μετά τη Βραζιλία και την Ιταλία ήρθε η σειρά της Γερμανίας, δευτεραθλήτρια Ευρώπης, να αποχαιρετίσει πρόωρα το Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου που διεξάγεται σε Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία.

Η ομάδα που έχει κατακτήσει δύο φορές τον τίτλο (2003 και 2007) αντιμετώπιζε την αδιάφορη κι αποκλεισμένη Νότια Κορέα, αλλά έμεινε στο ισόπαλο 1-1 και σε συνδυασμό με τη νίκη του Μαρόκου επί της Κολομβίας (1-0), έστειλε την αφρικανική ομάδα στους «16».

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cuiwocaft3l5)

Η Γερμανία είχε συντρίψει στην πρεμιέρα το Μαρόκο 6-0 και με νίκη επί της Νότιας Κορέας στο Μπρισμπέιν θα προκρινόταν, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα στο άλλο παιχνίδι του ομίλου.

Αιφνιδιάστηκε και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό από γκολ της Σο-χιούν Τσο, «απάντησε» στο 42΄ με την Ποπ, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το γκολ που θα της έδινε τη νίκη-πρόκριση.

Την ίδια ώρα στο Περθ, το Μαρόκο χάρη σε γκολ της Λαχμάρι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, νικούσε 1-0 την Κολομβία (που παρά την ήττα πέρασε και μάλιστα ως πρώτη του 8ου ομίλου) και ολοκλήρωσε τη μεγάλη έκπληξη, αφήνοντας τη Γερμανία εκτός 16άδας.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cuiyokl0x7i9)