Euroleague: Η Βιλερμπάν... απέδρασε με Ντε Κολό από τη Βαρκελώνη, νίκες για Μπασκόνια και Εφές - Δείτε βίντεο

Ο Νάντο Ντε Κολό σκόραρε στο 1.1" για το τέλος και η Βιλερμπάν νίκησε τη Μπαρτσελόνα με σκορ 74-75 - Επιβλητικοί Βάσκοι επικράτησαν με 78-53 της Μπάγερν - Η Εφές «καθάρισε» τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 86-60

Collage_Maker-10-Dec-2022-12_43-AM
Η Βιλερμπάν πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στη Βαρκελώνη, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 74-75, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νάντο Ντε Κολό. Ο Γάλλος γκαρντ ήταν εκείνος που πέτυχε κρίσιμους πόντους στο τελευταίο λεπτό, σκοράροντας και το νικητήριο καλάθι στην τελευταία επίθεση των Γάλλων, έχοντας μπροστά του τον Νίκολα Μίροτιτς.

Ο αγώνας
Η Βιλερμπάν μπήκε δυνατά στο Palau Blaugrana και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Τζόνα Μάθιους έκανε το 8-19 στο 8', κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-21. Πάντως η Μπαρτσελόνα πήρε άμεσα κεφάλι στο σκορ με τον Νίκολα Μίροτιτς (24-23, 13'), άντεξε στην πίεση της Βιλερμπάν και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 46-40, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Κάιλ Κούριτς, παρά την κυριαρχία των Γάλλων στα ριμπάουντ.

Οι συνεχόμενοι πόντοι των Μίροτιτς και Τόμας Σατοράνσκι ανέβασαν τη διαφορά στο +12 για τους Καταλανούς (52-40, 22') όμως οι Γάλλοι δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν κι άλλο, μειώνοντας σε 62-57 στο 30'. Μάλιστα ο Φαλ σκόραρε για το 64-66 στο 35' ενώ το τρίποντο του Σερτάκ Σανλί έκανε το 72-71 για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στα 2:09 για το φινάλε. Το ματς πήγε στην... κόψη του ξυραφιού, με τον Ντε Κολό να διαμορφώνει το 72-73 στα 43", υποχρεώνοντας τον Σάρας να καλέσει timeout.

Ο Νίκο Λαπροβίτολα σκόραρε με δύσκολη προσπάθεια για το 74-73 στα 24.1" ενώ ο Ντε Κολό το πήρε πάνω του, σκοράροντας μεγάλο καλάθι μπροστά στον Μίροτιτς για το 74-75 στα 1.1" για τη Βιλερμπάν! Ο Βέσελι προσπάθησε να σκοράρει με φόλοου έπειτα από την επαναφορά όμως δεν τα κατάφερε και οι Γάλλοι έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 46-40, 62-57, 74-75.

De Colo lifts ASVEL over Barcelona! | Round 12, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Μπασκόνια - Μπάγερν Μονάχου 78-53
Η Μπασκόνια παρέμεινε σταθερά στην οκτάδα της Euroleague μετά και την εύκολη -όπως εξελίχθηκε το ματς- επικράτησή της απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου.

Στο πρώτο ημίχρονο έβαλε τις βάσεις έχοντας διατηρήσει -και σχετικά εύκολα- διαφορά 13 πόντων ενώ στην τελευταία περίοδο έκανε την... έκρηξή της με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να κλείσει στο +25! Ο Πιέρια Χένρι έκανε τα... πάντα στο παρκέ έχοντας 14 πόντους, 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 25:24.

Άξιος συμπαραστάτης του ο Κοστέλο με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ διψήφιος ήταν επίσης ο Ένοχ με 10 πόντους.

Η αστοχία και τα λάθη ήταν το κυρίαρχο στοιχείο στην πρώτη περίοδο, κάτι που φαίνεται και από το σκορ! Το 10-9 υπέρ των γηπεδούχων στο 8' αποτύπωνε στο έπακρο την εικόνα της αναμέτρηση στην «Fernando Buesa Arena» ενώ η Μπασκόνια μπόρεσε με ένα επιμέρους 7-1 να κλείσει το δεκάλεπτο στο +7 (17-10). Στη συνέχεια ο Πιέρια Χένρι ήταν εκείνος που πρωτοστάτησε για λογαριασμό των Βάσκων, οι οποίοι προηγήθηκαν με +9 πόντους (28-19 στο 15') ενώ έφτασαν και σε διψήφιο νούμερο (35-24 στο 17') με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στην μεγαλύτερη διαφορά του +14 (44-30). Στο πρώτο μισό του αγώνα η Μπάγερν πλήρωσε την αστοχία της στα τρίποντα (3/15) ενώ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα οκτώ επιθετικά ριμπάουντ. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εύστοχοι εντός παιδιάς με 14/26 δίποντα και 5/8 τρίποντα, ενώ υπεπεσαν σε μόλις τρία λάθη.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων το +14 έμελλε να αποτελέσει και ένα ασφαλές «μαξιλαράκι» για την Μπασκόνια καθώς έκανε σωστή διαχείριση και δεν κινδύνευσε από την γερμανική ομάδα. Ο δείκτης του σκορ ήταν σταθερά σε διψήφιο νούμερο, ενώ έφτασε και στο +16 (51-35 στο 25') για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η 3η περίοδος έκλεισε με τους Βάσκους να έχουν διαφορά 13 πόντων (55-42) με τους Ένοχ, Κοστέλο και Μαρίνκοβιτς να είχαν πάρει τη σκυτάλη από τον Χένρι. Η αντίδραση της Μπάγερν ήταν στιγμιαία μειώνοντας σε 10 πόντους (59-49 στο 34') καθώς στη συνέχεια η Μπασκόνια εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (71-51 στο 38') ρίχνοντας τους τίτλους τέλους του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 44-30, 55-42, 78-53.

Baskonia wins again at Buesa Arena! | Round 12, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Ζαλγκίρις - Αναντολού Εφές 60-86
Η Αναντολού Εφές κράτησε το καλύτερο για το δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη Ζαλγκίρις (86-60), η οποία άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο, το πρώτο.

Και πώς να αφήσει όταν σούταρε με το απίθανο 58% στα τρίποντα (17/29);

Το υπόλοιπο της αναμέτρησης... βάφτηκε στα χρώματα της Εφές.Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 20 πόντους και 5/8 τρίποντα, αλλά και 6 ασίστ, ο Βασίλιε Μίτσις πρόσθεσε 19 με 5 ασίστ και ο Γουίλ Κλάιμπερν 17 με 4 ασίστ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε σκαμπανεβάσματα. Η Εφές προηγήθηκε με 19-8, η Ζαλγκίρις κατάφερε να ισορροπήσει το ματς. Σταδιακά βρέθηκε από το -11 στο... Χ.

Ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο υποχρέωσε την Εφές σε 8 πόντους και το έκλεισε με ένα σερί 9-0, το οποίο έκανε το 24-33, σε 33-33.

Οταν το ματς συνεχίστηκε, στο παρκέ υπήρχε μόνο η Ανατολού. Έτρεξε ένα επί μέρους 21-8, στο οποίο καταγράφηκε ένα σερί 12-0, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να φτάνουν τη διαφορά μέχρι τους 16 πόντους (64-48 στο 32').

Και από εκεί και πέρα και μέχρι να ολοκληρωθεί το ματς, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Και ήταν δύσκολο από τη στιγμή που η γηπεδούχος είχε 13% στα τρίποντα και η Εφές είχε το απίστευτο 58% (17/29).

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 33-33, 48-63, 60-86

Micic, Beaubous lead Efes past Zalgiris! | Round 12, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Τι είπε στην απολογία του ο αστυνομικός που πυροβόλησε τον 16χρονο - «Έριξα χαμηλά και τις δύο φορές»

Κιβωτός του Κόσμου: «Ξεσκονίζονται» οι 3 λογαριασμοί του πατρός Αντωνίου σε δολάρια με τους μυστηριώδεις συνδικαιούχους

Σλοβακία: Φέσια και στην Μπρατισλάβα είχε αφήσει η απατεώνισσα - Προσπάθησε να γλιτώσει με απειλές