Κύπελλο Γαλλίας: Η Μονακό στον τελικό - Αντίπαλός της η Παρί Σεν Ζερμέν

Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν εύκολα της Ρουμιγί Βαλιέ με 5-1

monaco
Η Μονακό είναι η δεύτερη φιναλίστ του εφετινού Κυπέλλου Γαλλίας και η ομάδα που θα συναντήσει την κάτοχο του τροπαίου Παρί Σεν Ζερμέν, στον μεγάλο τελικό που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη, 19 Μαΐου στο "Stade de France", καθώς επικράτησε στον δεύτερο ημιτελικό της Ρουμιγί Βαλιέ με 5-1.

Οι Μονεγάσκοι, αφού τα... χρειάστηκαν στο πρώτο 20λεπτο, απέναντι στη Ρουμιγί Βαλιέ (ομάδα τέταρτης κατηγορίας), που πήρε προβάδισμα με τον Πεζέ (20'), στη συνέχεια σοβαρεύτηκαν και μετέτρεψαν σε... περίπατο την υπόθεση πρόκριση.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbcdtsagy8y9-sf)

Πριν καν φτάσει το ημίχρονο η ομάδα του Πριγκιπάτου είχε ήδη ανατρέψει το σκορ με το αυτογκόλ του Μποζόν (27') και το γκολ του Τσουαμενί (32') κα στο δεύτερο 45λεπτο σημείωσε άλλα τρία τέρματα με τους Μπεν Γεντέρ (55'), Φάμπρεγας (78') και Γκολόβιν (82'), φτάνοντας στο τελικό 5-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Γαλλίας:

Μονπελιέ-Παρί Σεν Ζερμέν 7-8 πέν. (2-2 κ.α.)

(45' Λαμπόρντ, 83' Ντελόρ - 10', 50' Μπαπέ)

Ρουμιγί Βαλιέ-Μονακό 1-5

(20' Πεζέ - 27' αυτ. Μποζόν, 32' Τσουαμενί, 55' Μπεν Γεντέρ, 78' Φάμπρεγας, 82' Γκολόβιν)

«Σφυροκόπημα» στον Θεοχάρη από δημοσιογράφο του BBC για το άνοιγμα στον τουρισμό

Σε ψυχιατρικό νοσοκομείο η γιατρός από τη Λαμία που απέτρεπε τον κόσμο να εμβολιαστεί

Πρόστιμο πάνω από 100 εκατ. ευρώ επέβαλε στην Google η ιταλική αντιμονοπωλιακή Αρχή