Ολυμπιακός-Προμηθέας 108-71: «Ερυθρόλευκο» προβάδισμα με... βροχή τριπόντων!

Ο Ολυμπιακός παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ διέλυσε τον Προμηθέα με 108-71 κι έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 13/24 τρίποντα και 31 ασίστ.

4467056_1
Ο Ολυμπιακός έπαιξε εντυπωσιακό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ και επικράτησε εύκολα του Προμηθέα με 108-71 κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολύ καλές επιλογές στις επιθέσεις τους κι έτσι καμία δε μπορούσε να πάρει οποιαδήποτε διαφορά (9-10, 6’). Ο Ουίλτζερ με 5 δικούς του πόντους έβαλε τους «ερυθρόλευκους» σε θέση οδηγού με 16-12 (8’) για να πάει και στο +8 (22-14) χάρη στον Σπανούλη. Οι αλλαγές του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατήρησαν την πίεση στην άμυνα η οποία πολλές φορές έφερε και άριστες επιλογές στην επίθεση. Με τρίποντο και εν συνεχεία με lay up του Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός πήγε στο double score (30-15, 14’), αλλά δεν έμειναν εκεί. Με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να σκοράρουν με συνέπεια τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους Πειραιώτες οι οποίοι βρέθηκαν και στο +22 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα διαφοροποιήθηκε αρκετά τουλάχιστον ως προς την αμυντική προσήλωση των ομάδων. Αμφότερες σκόραραν με μεγάλη ευκολία και με κάθε τρόπο, ωστόσο η διαφορά παρέμενε μόνιμα πάνω από τους 20 πόντους (60-39, 26’) κάτι που συνέβη με τρίποντο του Φαγέ λίγο πριν το τέλος της περιόδου (73-54).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 9 συνεχόμενους πόντους από τον Στρέλνιεκς και έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 30 πόντους (86-56, 33’). Οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές περιμένοντας απλά να λήξει η αναμέτρηση και να σκεφτούν το επόμενο ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του, έπαιξε καταπληκτική άμυνα για ένα ημίχρονο και δεν άφησε περιθώριο στους Πατρινούς Σε ό,τι αφορά τα στατιστικά ξεχωρίζουν τα 13/24 τρίποντα, τα 8 περισσότερα ριμπάουντ (37-29) και οι 31 ασίστ!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου τελείωσε με 13 πόντους (5/5δ., 1/2τρ.). Πολύ καλός στην τελευταία περίοδο και ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 18 πόντους (5/5τρ., 3/3β.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ολεξάντρ Λίποβι σε 19:56 είχε 3 πόντους με 1/6 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η δεύτερη περίοδος που έληξε με σκορ 23-9.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κώστας Παπανικολάου ολοκλήρωσε με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κόψιμο του Παπαπέτρου ο οποίος πρόλαβε τον Σαλούστρο πριν αυτός σκοράρει με lay up σε αιφνιδιασμό.

Το άλεϊ ουπ κάρφωμα του Φαγέ ύστερα από πάσα του Χολ και το κόψιμο του Παπανικολάου στην προσπάθεια του Λίποβι να καρφώσει.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός την άμυνα στην τρίτη περίοδο όπου δέχτηκε 21 πόντους και τα 17 συνολικά λάθη. Ο Προμηθέας το τραγικό τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-23, 75-54, 108-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 1-0
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 108-71