Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ 1-2: Δίψα για τίτλο και με τα... δεύτερα - Δείτε τα γκολ

Η Λίβερπουλ άντεξε στην έδρα της Σαουθάμπτον και κράτησε ανοιχτή την κούρσα του τίτλου μέχρι την τελευταία αγωνιστική, στο -1 από τη Μάντσεστερ Σίτι

liverpool
Oι τραυματισμοί... τρόμαξαν τον Γιούργκεν Κλοπ, έτσι, στο Σεντ Μέρις παρουσίασε την ομάδα του με εννέα αλλαγές. Ωστόσο, οι Reds δεν... καταλαβαίνουν από εμπόδια, διψούν τόσο πολύ για την κούπα που πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Σαουθάμπτον (2-1) και βρέθηκαν στο -1 από την κορυφή της Premier League. Την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τη Γουλβς, θέλουν νίκη και παράλληλα δώρος του... Τζέραρντ κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι. Εξαιρετικός σε ακόμα ένα ματς ο Τσιμίκας, τον οποίο αγκάλιασε μετά το τέλος ο Κλοπ.

Η Σαουθάμπτον μπήκε δυνατά, πίεσε και βρέθηκε και μπροστά στο σκορ στο 13ο λεπτό, χάρη στο γκολ του Ρέντμοντ, ο οποίος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Άλισον. Οι Reds αντέδρασαν, ανέβασαν το ρυθμό τους, πίεσαν και κατάφεραν στο 25ο λεπτό να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Ζότα μοίρασε ιδανικά στον Μιναμίνο, ο οποίος με άψογο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Ζότα, Τζόουνς και Φιρμίνο ήταν κινητικοί, δημιούργησαν κινδύνους, αλλά χωρίς να έρθει το πολυπόθητο γκολ.

Στην επανάληψη, η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά, κυκλοφορούσε καλύτερα και δημιουργούσε κινδύνους. Ο Τσιμίκας λίγο έλειψε να δώσει ακόμη μία ασίστ στην σεζόν, στον Ντιόγο Ζότα στο 50’, αλλά το σουτ του Πορτογάλου πέρασε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Χάρβεϊ Έλιοτ δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά από δύσκολη γωνία.

Η πίεση συνεχίστηκε και στο 67’ ήρθε το γκολ λύτρωσης! Ο Τσιμίκας σέντραρε, ο Ελιονούσι δεν έδιωξε καλά και η μπάλα από το κεφάλι του Μάτιπ, κατέληξε στα δίχτυα. Mέχρι το τέλος του ματς, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ είχαν τον έλεγχο, δεν απειλήθηκαν και πήραν μια σπουδαία νίκη, ελπίζοντας πως το φινάλε θα είναι... κόκκινο!

Σαουθάμπτον (Ραλφ Χάζενχουτλ): ΜαΚάρθι, Γουόκερ - Πίτερς, Λιάνκο, Στέφενς, Σαλισού, Ρέντμοντ, Ελγιουνούσι, Τέγια (71΄Άρμστρονγκ), Ντιαλό (71΄Ρομέου), Γουόρντ Πράουζ, Μπρόχα (82΄Άνταμς)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Γκόμεζ (46΄Χέντερσον), Μάτιπ, Κονατέ, Τσιμίκας, Μίλνερ, Τζόουνς, Έλιοτ (65΄Οριγκί), Ζόταν, Μιναμίνο, Φιρμίνο (83΄Κεϊτά)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ck2bvlqkdrfd)

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τσέλσι 1-1

Τότεναμ-Μπέρνλι 1-0

Άστον Βίλα-Κρίσταλ Πάλας 1-1

Λιντς-Μπράιτον 1-1

Γουότφορντ-Λέστερ 1-5

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 2-2