Ανατρέποντας το εις βάρος της 1-2 του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ επικράτησε 4-2 του ΠΑΣ Γιάννινα στην OPAP Arena και παρέμεινε στην κορυφή της Super League μετά την 25η αγωνιστική. Οι Σιμάνσκι (15΄), Πόνσε (69΄, 79΄) και Λιούμπιτσιτς (74΄) πέτυχαν τα γκολ της πρωταθλήτριας, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Σομποτσίνσκι (35΄), Τζίμας (44΄).
Σε ένα συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ προηγήθηκε νωρίς αλλά οι φιλοξενούμενοι πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια! Στο 15ο λεπτό από εξαιρετική προσπάθεια του Άμραμπατ, ο Σιμάνσκι πλάσαρε σε πρώτο χρόνο και άνοιξε το σκορ με το πρώτο του εφετινό γκολ.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czgxzu0m6dk9)
Κλείσιμο
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czgxn551oey9)
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czgxlknbav5t)
Η ΑΕΚ έμοιαζε να διαχειρίζεται άνετα το ματς, όμως σταδιακά ο ΠΑΣ άρχισε να πατάει καλύτερα στα πόδια του και να εγείρει αξιώσεις για κάτι καλό στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Έτσι, στο 35΄ η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Σομποτσίνσκι που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 1-1. Στο 44΄ ο Λέο έκλεψε από τον Τσούμπερ, πέρασε στον Τζίμα κι αυτός με «οβίδα» στην απέναντι γωνία έγραψε το 1-2.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czgwoigs6rh5)
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czgwjx52axgx)
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czgw1jzr2nft)
Ήταν προφανές ότι κάτι έπρεπε να αλλάξει στην ΑΕΚ. Και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες, αλλά η Ένωση έμοιαζε περισσότερο επηρεασμένη, παρότι οι κομβικοί παίκτες της (Γκαρσία, Πινέδα, Τσούμπερ) ήταν παρόντες.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czgv9r4pt44p)
Όπως ήταν φυσιολογικό, η ΑΕΚ αύξησε την πίεση από το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, υποχρεώνοντας τον ΠΑΣ σε παθητικό ρόλο. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν συνεχώς τη μπάλα στην κατοχή τους και, μολονότι δεν δημιουργούσαν κλασικές ευκαιρίες, επέφεραν τεράστια κόπωση στους αντιπάλους τους. Τα συνεχή «γεμίσματα» καρποφόρησαν στο 69΄ όταν από φάουλ του Μάνταλο ο Πόνσε με κεφαλιά ισοφάρισε.
Πέντε λεπτά αργότερα, νέο κόρνερ με τον Ελίασον, ο Χατζισαφί έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Λιούμπιτσιτς πρόλαβε τον Σούλη για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.
Ήταν το πρώτο γκολ του Αυστριακού με τη φανέλα της ΑΕΚ. Στο 80΄ ξανά φάουλ του Μάνταλου, κεφαλιά του Πόνσε και 4-2! Μέχρι το σημείο εκείνο η Ένωση είχε τέσσερα σουτ στον στόχο, ισάριθμα γκολ, τα τρία εκ των οποίων σε στημένες φάσεις και μέσα σε διάστημα 10 λεπτών. Ήταν επόμενο να φτάσει στη νίκη, με τέτοια αποτελεσματικότητα!
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.