Euroleague, Παρτίζαν-Ερυθρός Αστέρας 88-86: Ο Αβράμοβιτς χάλασε το ντεμπούτο του Σφαιρόπουλου

Ο Άλεκσα Αβράμοβιτς το πήρε πάνω του στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι με τον Ερυθρό Αστέρα για την Παρτίζαν που επέστρεψε από το -11 στο 35' και πανηγύρισε τη νίκη με 88-86 στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στη EuroLeague με τους «ερυθρόλευκους»

Avramovic2
Η Παρτίζαν αναδείχτηκε νικήτρια στο ντέρμπι της EuroLeague με τον Ερυθρό Αστέρα και το οφείλει εν πολλοίς στον Άλεκσα Αβράμοβιτς που πέτυχε τους 12 από τους 14 πόντους στα τελευταία 3:35 του αγώνα!

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 11 πόντους στο 35' όταν ο Τζόελ Μπολομπόι έκανε το 64-75 από τη γραμμή των βολών ωστόσο ο Σέρβος γκαρντ το πήρε πάνω του στη συνέχεια, δίνοντας σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα. Την ίδια στιγμή, ο Ερυθρός Αστέρας δεν κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμα και έπεσε στο 1-4 στη regular season στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου ως head coach των «ερυθρόλευκων» στη EuroLeague.

Η Παρτίζαν παρέσυρε τον Ερυθρό Αστέρα στα πρώτα λεπτά του ματς στη Stark Arena, αρχίζοντας με σερί 10-0 και 5/5 δίποντα ως το 3:39, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους σε 4 λάθη. Μάλιστα ο Φρανκ Καμίνσκι ανέβασε τη διαφορά στο +15 για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 17-2 από τη γραμμή των βολών ενώ η πρώτη περίοδος έληξε στο 20-13 με το καλάθι του Ζακ ΛεΝτέι. Σε αυτό το διάστημα η Παρτίζαν σούταρε με 91% στο δίποντο (10/11) και μοίρασε 7 ασίστ κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα που είχε μόνο 2/8 τρίποντα.

Η αντίδραση του Ερυθρού Αστέρα ήλθε στη συνέχεια, βρίσκοντας λύσεις πίσω από τα 6.75 και ροκανίζοντας σταδιακά τη διαφορά. Μάλιστα ο Σαμπάζ Νέιπιερ πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 42-42 με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Εξάλλου, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτίωσε το ποσοστό της στο τρίποντο, έχοντας 5/8 στο δεύτερο δεκάλεπτο και επέστρεψε στο ματς.

Στη συνέχεια ο Νέιπιερ ευστόχησε σε νέο τρίποντο και έδωσε το προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα για το 42-45 στις αρχές της τρίτης περιόδου! Τα back-to-back τρίποντα του Ντος Σάντος ανέβασαν τη διαφορά στο +10 για τους «ερυθρόλευκους» (50-60, 27') που άντεξαν στην πίεση της Παρτίζαν, εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές των γηπεδούχων στην επίθεση και προηγήθηκαν με 55-65 στο 30', κάνοντας επιμέρους σκορ 13-23 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ερυθρός Αστέρας διατηρούσε διψήφια διαφορά ως το 35' όταν ο Τζόελ Μπολομπόι έκανε το 64-75 πριν από τη μεγάλη αντεπίθεση της Παρτίζαν. Ο Άλεκσα Αβράμοβιτς πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 75-77 ενώ ο Πι Τζέι Ντόζιερ ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία για το προβάδισμα των γηπεδούχων (80-79, 37')!

Ο Αβράμοβιτς πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 83-80 στο 1:16 και σήκωσε στο πόδι τη Stark Arena ενώ στη συνέχεια ο Τεόντοσιτς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο όμως είχε 1/3 βολές (83-81). Το παιχνίδι πήγε στη διαδικασία των βολών, με τον ΛεΝτέι να διαμορφώνει το 86-83 στα 10.8" και τον Σαμπάζ Νέιπιερ να έχει 1/2 για το 86-84 στα 4.7". Ο ΛεΝτέι ήταν εκείνος που κλείδωσε τη νίκη για την Παρτίζαν που επικράτησε με σκορ 88-86.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση της Παρτίζαν στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Ερυθρός Αστέρας μπλόκαρε επιθετικά, ο Μίλος Τεόντοσιτς έχασε κρίσιμες βολές και ο Άλεκσα Αβράμοβιτς ξεκόλλησε τους «ασπρόμαυρους» που γύρισαν από το -11 στο 35' (64-75).

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Αβράμοβιτς ηγήθηκε της τελικής αντεπίθεσης της Παρτίζαν και τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους (4/5 δίπ., 2/5 τρίπ.), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ σε 22:12.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Παρά τη νίκη της Παρτίζαν, ο Κέβιν Πάντερ είχε 3/7 σουτ εντός πεδιάς και 7 λάθη.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Σαμπάζ Νέιπιερ είχε 14 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο για τον Ερυθρό Αστέρα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ζακ ΛεΝτέι είχε 13 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, κλειδώνοντας τη νίκη στο φινάλε από τη γραμμή των βολών.
Ο Φρανκ Καμίνσκι βοήθησε την Παρτίζαν με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Πάντερ είχε τα μισά λάθη της Παρτίζαν, 7 από τα 14.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Οι δυο ομάδες θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες τη Δευτέρα με γηπεδούχο την Παρτίζαν για την πέμπτη αγωνιστική στην Αδριατική Λίγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 42-42, 53-65, 88-86.

Θεσσαλονίκη: «Ο φίλος της μου έλεγε ότι ζούσαν στην Κέρκυρα και τώρα μου τη στέλνουν νεκρή» λέει ο πατέρας της 24χρονης

ΣΥΡΙΖΑ - Τετ-α-τετ Τσακαλώτου με Κασσελάκη: «Πάρε πίσω τις διαγραφές» - «Θέλω πειθαρχία στις εμφανίσεις σας στα μέσα ενημέρωσης»

Λουιζιάνα: «Το μόνο που άκουγες ήταν εκρήξεις» - Συγκλονιστικές μαρτυρίες για το τροχαίο με τα… 158 αυτοκίνητα