Ο Γιάννης Ιωαννίδης δεν ήταν μόνο ο κορυφαίος Έλληνας προπονητής αλλά και ένας άνθρωπος με "εκρήξεις" και έντονα συγκρουσιακός.
Καθοδήγησε τον Άρη και τον Ολυμπιακό σε κατακτήσεις τίτλων αλλά και σε ρεκόρ αλλά είχε τον δικό του τρόπο να κοουτσάρει τις ομάδες του. Αν και ήταν θρήσκος μέσα στο παιχνίδι την ώρα του αγώνα έβριζε τα "θεία" και γίνονταν... viral την εποχή εκείνη μέσω της ΕΡΤ!
Κλείσιμο
Στην καριέρα του είχε την τύχη να κοουτσάρει παίκτες όπως ο Νίκος Γκάλης και ο Παναγιώτης Γιαννάκης στον μεγάλο Άρη του '80 και στα τάιμ άουτ ειδικά στα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ έδινε ... ρεσιτάλ.
Τα... καντήλια έδιναν και έπαιρναν και είχαν αποτέλεσμα. Σε παίκτες και σε διαιτητές. Επικά είναι τα... γκάζια που έβαλε σε Μισούνοφ και Λυπηρίδη!
Το 1991 κατέβηκε από την αγαπημένη του Θεσσαλονίκη στον Πειραιά για να αναλάβει τον Ολυμπιακό.
Στην ιστορία έμειναν τα ξεσπάσματά του ως προπονητή του Ολυμπιακού. Σ' ένα παιχνίδι με την Τρεβίζο πέταξε μπουκάλι στον Γιώργο Σιγάλα.
Σ' ένα άλλο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ "τρελάθηκε" έδωσε το σακάκι του στον διαιτητή Σταύρο Τσανίδη και αποβλήθηκε. «Μας τα πήρες όλα, πάρε και το σακάκι μου», του είπε τόσο απλά.
Νωρίτερα είχε πάρει το μικρόφωνο στο ΣΕΦ για να ζητήσει από τον κόσμο του Ολυμπιακού να σταματήσει να φωνάζει "Βούλγαροι" για να ξεκινήσει ο αγώνας.
«Μην βρίζετε Βούλγαροι και τα λοιπά εθνικά θέματα. Σταματήστε γαμώ το στανιό σας» είχε πει στον κόσμο. Στην πρώτη του χρονιά στον Ολυμπιακό "τσακώθηκε" με Γκέκο και Πεδουλάκη σ' ένα παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό.
Πιστός. Θρήσκος. Πήγαινε στο Άγιο Όρος. Αλλά στο γήπεδο ήταν ένας άλλος άνθρωπος... Αυτός ήταν ο Γιάννης Ιωαννίδης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.