Μουντιάλ γυναικών, Αυστραλία - Αγγλία 1-3: Στον τελικό οι Λέαινες - Δείτε βίντεο και φωτογραφίες

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Αγγλία θα παίξει την Κυριακή με την Ισπανία για τον τίτλο

27550920_2
Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Αγγλία επικράτησε 3-1 της συνδιοργανώτριας Αυστραλίας μπροστά σε 75.000 κόσμο και έκλεισε ραντεβού με την Ισπανία στον μεγάλο τελικό του Μουντιάλ Γυναικών 2023 ο οποίος θα διεξαχθεί την Κυριακή (13:00).

Η Έλα Τουν άνοιξε στο 36ο λεπτό τις αποστάσεις στο σκορ παγώνοντας τους 75.784 φιλάθλους που βρέθηκαν στο «stadium Australia» στο Σίδνεϊ, αλλά η αρχηγός της Αυστραλίας Σαμ Κερ ισοφάρισε και αποκατέστησε την...τάξη με ένα εκπληκτικό σουτ από 25 μέτρα στο 64ο λεπτό.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cutz40w7skch)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cutz5l7urwhl)

Όμως η άμυνα της Αυστραλίας απέτυχε να διώξει μια ψηλή μακριά μπάλα επτά λεπτά αργότερα, πριν η η Λόρεν Χεμπ στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

27551591
27550931
27551760
27550817
27550816

Η Κερ έφτασε ξανά κοντά στην ισοφάριση , αλλά η Αλέσια Ρούσο ήταν εκείνη, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-3) , για να στείλει τις πρωταθλήτριες Ευρώπης, ηττημένες στους ημιτελικούς στα δύο τελευταία Παγκόσμια Κύπελλα, στον τελικό της Κυριακής.