Αγγελική Κανελλοπούλου: Θέτει υποψηφιότητα για την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή
Διαβάστε τη δήλωση που έκανε η μητέρα της Μαρίας Σάκκαρη και παλιά πρωταθλήτρια του τένις
Με δήλωσή της, η παλιά πρωταθλήτρια του τένις, Αγγελική Κανελλοπούλου, έκανε γνωστή την υποψηφιότητά της στις επερχόμενες εκλογές της Ομοσπονδίας για την θέση του εκπροσώπου της ΕΦΟΑ στην ολομέλεια της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής.
Αναλυτικά η δήλωσή της:
«Υπηρετώ το ελληνικό τένις πολλές δεκαετίες και με πολλές ιδιότητες. Ως αθλήτρια η ίδια, ως Ολυμπιονίκης, ως μέλος σωματείων, ως Αντιδήμαρχος του Δήμου Αθηναίων και πρόεδρος του Οργανισμού Νεολαίας και Αθλησης.
Σήμερα, μοιράζομαι με όλους την περηφάνια που νοιώθω με τις διακρίσεις των σπουδαίων αθλητών μας και την ώθηση και προβολή που δίνεται στο ελληνικό τένις. Την εμπειρία μου στο χώρο, θέλω να την αξιοποιήσω ώστε το ελληνικό τένις να βρεθεί ακόμα ψηλότερα. Να αποκτήσει ακόμα μεγαλύτερη προβολή, μεγαλύτερη δημοφιλία καθώς και την καλύτερη δυνατή εκπροσώπηση στα θεσμικά όργανα του αθλητισμού.
Στις εκλογές της Ελληνικής Φίλαθλης Ομοσπονδίας Αντισφαίρισης (ΕΦΟΑ) όσοι υπηρετούμε το ελληνικό τένις θα κληθούμε να λάβουμε την κρίσιμη απόφαση να επιχειρήσουμε ένα ποιοτικό άλμα μπροστά, ώστε το τένις στη χώρα μας να ανέβει επίπεδο, αξιοποιώντας μια μοναδική συγκυρία.
Στις εκλογές αυτές θα είμαι υποψήφια για τη θέση του εκπροσώπου της ΕΦΟΑ στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, για να διεκδικήσει το τένις όσα περισσότερα μπορεί και να αποτελέσει τον πρεσβευτή του αθλητικού ήθους που έχει ανάγκη η χώρα μας.
Παράλληλα θα στηρίξω με όλες μου τις δυνάμεις για την προεδρία της ΕΦΟΑ τον Θοδωρή Γκλαβά, έναν ικανό άνθρωπο, με ξεχωριστή αθλητική και επαγγελματική διαδρομή, που μπορεί να δώσει στο άθλημα τη νέα δυναμική που χρειάζεται.
Με τη συνεργασία όλων μας οι εκλογές της ΕΦΟΑ μπορούν να αποτελέσουν το ορόσημο μιας ποιοτικής επανεκκίνησης για το άθλημα που όλοι αγαπάμε.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.