Basketball Champions League, Προμηθέας Πατρών-Στρασμπούρ 77-64: Τεράστιος Προμηθέας πήρε νίκη-πρόκριση

Ο Ρίον Μπράουν ισοπέδωσε την άμυνα της Στρασμπούρ και ο Προμηθέας πέτυχε τεράστια νίκη επί των Γάλλων με 77-64, κάλυψε τη διαφορά της ήττας στη Γαλλία και είναι αγκαλιά με την πρόκριση στους 16 του Basketball Champions League!

4690898
Ο άλλοτε γκαρντ του Ολυμπιακού, Μάρντι Κόλινς κουβάλησε επιθετικά τη Στρασμπούρ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Προμηθέα Πατρών κάνοντας το 9-10 στο 5'17" και φτάνοντας τους 8 πόντους με 4/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με +4 (9-13, 5'55") όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα με μπροστάρη τον Νίκο Γκίκα, ο οποίος έκανε το 22-21 έχοντας 7 πόντους (2/2 δίπ., 1/1 τρίπ.).

Παρ' όλα αυτά η ομάδα του Βενσάν Κολέ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 22-24 σουτάροντας με 81.8% στο δίποντο (9/11) κι έχοντας 8 ριμπάουντ αντί μόλις 2 του Προμηθέα Πατρών! Το τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου διαμόρφωσε το 25-26, η Στρασμπούρ απάντησε με σερί 6-0 (25-32, 14'20") ενώ ο Φαλ κράτησε τη διαφορά στο +7 (29-36).

Οι Πατρινοί βρήκαν ρυθμό στα επόμενα τρία λεπτά και προηγήθηκαν 39-38 με το καλάθι του Χολ όμως ο Λανγκ ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις κι έκανε το 39-41 του ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους που είχαν 60.7% στα σουτ εντός πεδιάς. Η τρίτη περίοδος άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, αρχικώς με τα back2back τρίποντα του Μέιερ και στη συνέχεια με τα καρφώματα του Έλις! Οι Αχαιοί έκαναν σερί 9-0 και προηγήθηκαν 51-44, βελτιώθηκαν στην άμυνά τους κι επέβαλαν τον ρυθμό τους απέναντι στη Στρασμπούρ που προσπάθησε να βρει λύσεις με το μακρινό σουτ (55-51, 30').

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με σερί 10-0 για τον Προμηθέα που είχε... on fire τον Ρίον Μπράουν. Ο Αμερικανός σήκωσε στο πόδι το «Δ. Τόφαλος» με τα καρφώματά του, κάνοντας το 65-51 μέσα σε πανδαιμόνιο! Οι γηπεδούχοι κράτησαν εύκολα το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασαν στην ιστορική νίκη με 77-64.
Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-41, 55-51, 77-64.