Χόνβεντ - Βιντεότον 0-3

Η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ στο Champions League, Βιντεότον, έκανε... πλάκα στην Χόνβεντ βάζοντάς της τρία γκολ σε ένα ματς όπου έχασε και πέναλτι

honved_arthro
Η Βιντεότον επανήλθε στις νίκες στο πρωτάθλημα της χώρας της με μία... γεμάτη επιθετικά εμφάνιση στο ματς με την Χόνβεντ και μία δίκαιη τριάρα που θα μπορούσε να είχε πάρει πιο μεγαλες διαστάσεις. Στην αρχική διάταξη της Βιντεότον ήταν κίπερ ο Κόβασικ, τετράδα άμυνας με Νέγκο, Γιουχάζ, Βινίσιους και Στοπίρα και στο κέντρο εξάρι ο Χάτζιτς και μπροστά του έξω δεξιά και έξω αριστερά οι Νικόλοβ και Πατκάι και επιτελικός ο Χούστι. Δίδυμο στην επίθεση οι Κόβακς και Λάζοβιτς. Πάντως στην διάρκεια του αγώνα έκανε προωθήσεις και ο Χούστι.
honved_mesa
Σε ένα ματς με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και ουκ ολίγες κίτρινες η Βιντεότον προηγήθηκε με 1-0 στο 26ο λεπτό και ενώ είχε χάσει πέναλτι στο 9' με τον αντίπαλο κίπερ να βγάζει το σουτ του Χούστι. Ο Χάτζιτς έβγαλε την πάσα στον Νικόλοβ και από εκεί έφτασε στον σκόρερ Κόβακς που βρήκε δίχτυα με πλασέ για το 1-0 εκτός έδρας. Στο 38ο λεπτό η Χόνβεντ έχασε με κόκκινη τον Μπατίκ Μπένσε που κλώτσησε άσχημα τον Κόβακς.

Δύο λεπτά μετά ήρθε και το 2-0 για την ομάδα της Βιντεότον, με τον Λάζοβιτς να πασάρει στον σκόρερ Χούστι που θα μπορούσε να αστοχήσει με σουτ από θέση βολής. Κάπου εκεί φάνηκε να τελειώνει το ματς υπέρ της προσεχούς αντιπάλου της ΑΕΚ με την Χόνβεντ πάντως από νωρίς να έχει δείξει ότι είναι τραγική στην άμυνα. Στο 51' ο Χάτζιτς θα κάνει το 3-0 σε φάση που έκανε σουτ που αποκρούστηκε και μετά πήρε το... ριμπάουντ για να σκοράρει με σουτ. Η Βιντεότον θα μπορούσε συνολικά να είχε βάλει τουλάχιστον δύο γκολ με την αντίπαλό της γενικότερα να δείχνει ιδιαίτερα αδύναμη ανασταλτικά και με αρκετά λάθη. Δείτε πιο κάτω σε βίντεο τα γκολ και το χαμένο πέναλτι...