Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 85-86: Έχασε στην παράταση και... έβαλε στην 4άδα τον Παναθηναϊκό!

Οι λαβωμένοι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 16 πόντους, αλλά η Ζαλγκίρις γύρισε το ματς και τελικά επικράτησε στην παράταση με τον Σπανούλη να αστοχεί σε νεκρό χρόνο

4426967
Η Ζαλγκίρις αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους διαφορά (57-41, 26’), αντέδρασε και εκμεταλλευόμενη το μικρό rotation του Ολυμπιακού λόγω απουσιών (τραυματίες Πρίντεζης, Παπανικολάου, Τιλί, ΜακΛιν, έχασε και τον Στρέλνιεκς στο δεύτερο ημίχρονο) πήρε τη νίκη στην παράταση με 85-86. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Γιασικεβίτσιους επέλεξε ως αντίπαλο τον Παναθηναϊκό (σε αντίθετη περίπτωση θα επέλεγε να χάσει) στα playoffs στον οποίο και έδωσε πλεονέκτημα έδρας αφήνοντας τη Ρεάλ στην 5η θέση.

Η αναμέτρηση στη Μαδρίτη μεταξύ Ρεάλ και Μπάμπεργκ θα κρίνει τον αντίπαλο των ελληνικών ομάδων στα playoffs.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά σε άμυνα κι επίθεση την αναμέτρηση και με πόντους από τα χέρια των Σπανούλη και Τόμπσον βρέθηκαν γρήγορα σε διψήφια διαφορά πόντων (17-6, 7’). Οι φιλοξενούμενοι στην κακή τους βραδιά στην επίθεση, πρόσθεσαν και ένα τρίλεπτο ολιγωρίας στην άμυνα με αποτέλεσμα το 23-8 (9’).

Στην δεύτερη περίοδο οι αλλαγές του Σφαιρόπουλου βρήκαν σκορ και διατήρησαν τη διαφορά σε επίπεδο διψήφιο, αλλά λίγο μετά η άμυνα χειροτέρεψε. Ο Ουάιτ με τον Καβαλιάουσκας ταυτόχρονα στο παρκέ έκαναν ζημιά και η διαφορά έπεσε (32-25, 16’). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός βρήκε τρία σερί τρίποντα (Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς, Μπράουν) και ανέβασε ξανά τη διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί βρήκαν εύκολα καλάθια με τον Τουπάν σε μία προσπάθεια να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης, όμως και πάλι τα τρίποντα έδωσαν τη λύση. Ο Σπανούλης μοίραζε κατά συρροή ασίστ και οι Ρόμπερτς, Παπαπέτρου εκτελούσαν (57-41, 26’). Η Ζαλγκίρις όμως δεν έλεγε να τα παρατήσει και με σερί 13 αναπάντητων πόντων μείωσε σε 59-56 (30’).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ξανά και λόγω του περιορισμένου rotation οι γηπεδούχοι έβγαζαν κούραση στο παρκέ. Ο Μάντζαρης χρησιμοποιώντας το μυαλό του πρόσφερε 4 συνεχόμενους πόντους, αλλά κάτι ανάλογο έκανε κι ο Γιανκούνας στην άλλη πλευρά (65-64, 33’). Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε το παραμικρό μέχρι και το 37’ όπου η Ζαλγκίρις με τρίποντο του Μιλάκνις προηγήθηκε με 71-74. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια δεν κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα αφού στην άμυνα δέχονταν εύκολα καλάθια από το low post, όμως ισοφάρισαν με διαδοχικά καρφώματα των Μιλουτίνοφ και Ουίλτζερ και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν καταβεβλημένος, δε μπορούσε να βρει σκορ, αλλά η άμυνα ήταν εκεί. Στο τέλος παράτα άστοχα τρίποντα ο Ουίλτζερ με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ έδωσε προβάδισμα ενός πόντου (85-84, 8’’ πριν τη λήξη), όμως ο Γιανκούνας έκανε ακριβώς το ίδιο για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις είχε πολύ μεγαλύτερο rotation από τον Ολυμπιακό. Η λιθουανική ομάδα σούταρε με 50% στα τρίποντα (26% ο Ολυμπιακός, έδωσε 5 περισσότερες ασίστ (15-20) κι έκανε 3 λιγότερα λάθη (18-15).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράντον Ντέιβις σε 22:56 είχε 18 πόντους (4/7δ., 10/11β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Γιώργος Μπόγρης και Μπόμπι Μπράουν δε βοήθησαν το παραμικρό τον Ολυμπιακό.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κάιλ Ουίλτζερ ισοφάρισε στην κανονική διάρκεια ενώ στην παράταση έδωσε προβάδισμα ενός πόντου με καλάθι ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ. Στη συνέχεια ο Ουλανόβας αστόχησε, αλλά ο Γιανκούνας με φόλοου έκρινε την αναμέτρηση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Παούλιους Γιανκούνας τελείωσε με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η άλεϊ ουπ συνεργασία του Πάνγκος με τον Ουάιτ για τα κάρφωμα του Αμερικανού στην δεύτερη περίοδο.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα 7/27 τρίποντα και τις επιλογές στην επίθεση μετά το 57-41. Οι Λιθουανοί το κακό τους ξεκίνημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-31, 59-56, 81-81 (παρ.) 85-86

Αναλυτικά τα χθεσινά αποτελέσματα και το σημερινό πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής