Τσάμπιονς Λιγκ πόλο, Ντιναμό Τιφλίδας-Βουλιαγμένη 9-14: Αγκαλιά με την πρόκριση στο Final-8

Η Βουλιαγμένη κέρδισε στην πρωτεύουσα της Γεωργίας και είναι μια ανάσα από την πρόκριση στο Final-8 για πρώτη φορά στην ιστορία του

5859642
Μόνο με...θαύμα θα χάσει πλέον η Βουλιαγμένη την πρόκριση -για πρώτη φορά στην ιστορία της- στην τελική φάση του Champions League υδατοσφαίρισης των ανδρών.

Με κορυφαίο τον Δημήτρη Νικολαϊδη που πέτυχε πέντε γκολ, η ομάδα του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς επικράτησε σήμερα στη Γεωργία 14-9 της Ντιναμό Τιφλίδας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου, και βρίσκεται "αγκαλιά" με την προνομιούχο τέταρτη θέση. Αν η Γιάντραν Σπλιτ γνωρίσει τις -εν πολλοίς φυσιολογικές- ήττες από τον Ολυμπιακό στον Πειραιά αύριο και από την Προ Ρέκο στην Ιταλία την επόμενη αγωνιστική, ο ΝΟΒ εξασφαλίζει το εισιτήριο για το final-8 του Βελιγραδίου, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα στα δύο τελευταία παιχνίδια του.

Η Βουλιαγμένη είχε ένα "νεκρό" διάστημα στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία αναπάντητα γκολ και προηγήθηκαν 3-2, με τον Μαγκρακβελίτζε να σκοράρει σχεδόν στην εκπνοή του οκταλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, μετά από γρήγορη εναλλαγή τερμάτων (4-3), ο Νικολαϊδης με δύο διαδοχικά γκολ από τα 2μ. έδωσε ξανά προβάδισμα 5-4 στον ΝΟΒ, ο οποίος ξέφυγε 7-4 στο ημίχρονο, με σουτ των Καπότση και Κουρούβανη από την περιφέρεια, αλλά και εξαιρετική άμυνα στον παίκτη λιγότερο (οι Γεωργιανοί είχαν 2/7 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο ίδιο διάστημα η Βουλιαγμένη κέρδισε μόλις δύο ποινές).

Η διαφορά έφτασε στο +4 (9-5), με τον Καπότση να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό προσωπικό γκολ (έκλεψε τη μπάλα στην περιφέρεια, κολύμπησε γρήγορα και σκόραρε στην κόντρα από δύσκολη γωνία), αλλά ο Μαγκρακβελίτζε με δύο προσωπικά τέρματα μείωσε σε 9-7 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Τις όποιες... ανησυχίες διέλυσε ο Δημήτρης Νικολαϊδης, ο οποίος κέρδισε ένα πέναλτι που αξιοποίησε ο Καλογερόπουλος, πέτυχε ένα γκολ από τα 2μ. και άλλο ένα στην κόντρα, "κλειδώνοντας" την πολύτιμη νίκη του ΝΟΒ.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-5, 3-2, 2-5

Διαιτητές: Μπιάνκο (Ιταλία, Σεγουράνα (Ισπανία)
Οι συνθέσεις
ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Ραζμάτζε, Κιριακίντι, Ακβλεντιάνι, Τζικτσιαρένκα 1, Τκεσελασβίλι, Βλάχοβιτς 2, Τζακάια, Σάριτς, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίτζε 4, Μαλισάου, Πιέσιβατς 2, Γκβετάτζε
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 1, Αλμύρας 1, Καλογερόπουλος 1, Τρούλος 1, Νικολαϊδης 5, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ, Αλαφραγκής, Καπότσης 2, Κουρούβανης 1, Φάρμερ 1, Ανδρεάδης

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ

Τρανς ακτιβίστρια καλεί... στα όπλα: Aν με εμποδίσεις να μπω σε γυναικεία τουαλέτα θα είναι το τελευταίο σου λάθος!

Βίντεο: Έφτασαν Ελλάδα οι πρώτοι εγκλωβισμένοι από Σουδάν - Νέα επιχείρηση για διασωληνωμένο

Dentist Pass: Έξι μήνες ισχύ θα έχει η ψηφιακή κάρτα για παιδιά 6 -12 ετών