Το πρόγραμμα καλύπτει παιδιά ηλικίας 6 έως 12 ετών. Ξεκινά στις αρχές Μαΐου με τη λειτουργία ειδικής ηλεκτρονικής πλατφόρμας μέσω της οποίας οι γονείς θα αιτούνται την ψηφιακή κάρτα Dentist Pass. Για την έκδοσή της, ένας από τους δύο γονείς θα υποβάλει αίτηση μέσω του gov.gr ή μέσω των ΚΕΠ.
Το ύψος του Dentist Pass για κάθε παιδί είναι 40 ευρώ, η οποία πιστώνεται σεψηφιακή χρεωστική κάρτα. Με την κάρτα μπορεί να καλυφθεί το σύνολο ή τμήμα του κόστους υπηρεσιών οδοντιατρικής φροντίδας του ωφελουμένου. Δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί για άλλο σκοπό ή από τρίτο πρόσωπο.
Η ψηφιακή κάρτα θα έχει ισχύ για έξι μήνες, διάστημα στο οποίο οι γονείς θα έχουν τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν με το παιδί τους τη δωρεάν επίσκεψη στον οδοντίατρο της επιλογής τους.
Κλείσιμο
Υπολογίζεται ότι το πρόγραμμα αφορά περίπου 650.000 παιδιά.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.