Basket League, Προμηθέας - Καρδίτσα 76-66: Όλα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο

Ο Προμηθέας... απάντησε στο καλό πρώτο ημίχρονο της Καρδίτσας και με επιμέρους 31-16 στο τρίτο δεκάλεπτο δεκάλεπτο έδωσε το σύνθημα της νίκης (76-66) απέναντι στους μαχητικούς Θεσσαλούς

5797869
Το καλεντάρι της 15ης αγωνιστικής της Basket League έφερε τον Προμηθέα αντιμέτωπο με την Καρδίτσα στο «Δ.Τόφαλος».

Εκεί, οι Πατρινοί διόρθωσαν το μουδιασμένο τους πρώτο ημίχρονο, έτρεξαν επιμέρους 31-16 στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν στη νίκη με 76-66 απέναντι στην ομάδα του Παπανικολόπουλου που αρνιόταν να δεχθεί την ήττα μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, παρά τα 20 λάθη.

Ο Προμηθέας πέτυχε την 9η νίκη τους, με την Καρδίτσα να μένει στις 2 στο δρόμο για την παραμονή!

Ο αγώνας
Με υψηλή πίεση ξεκίνησε το ματς και για τις δύο ομάδες στο παρκέ, με τον Γιάννη Αγραβάνη να δίνει ενέργεια στην Καρδίτσα έχοντας 6 από τους 9 πόντους στο 4' και τους Χογκ-Σίμπσον να κρατούν από την άλλη (6-9). Οι φιλοξενούμενοι πλησίαζαν περισσότερο τη ρακέτα για να διατηρήσουν το προβάδισμα, όσο ο Προμηθέας προσπαθούσε να βρει λύσεις από μακριά χωρίς αποτέλεσμα (0/5).

Ο Σίμπσον ήταν εκείνος που ξεκόλλησε τους γηπεδούχους μετά από ένα τρίλεπτο και με τον 7ο πόντο του έφερε το 11-11. Η καλύτερη κυκλοφορία στη μπάλα έδωσε την ευκαιρία στους Πατρινούς να φτάσουν στο +6 (19-13).

Η Καρδίτσα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου έκανε νέο ξέσπασμα με τρίποντα των Γκάμπροβτσεκ και Αθηναίου για να ακολουθήσει ο Πίτζετ που άλλαξε κεφάλι στο σκορ (21-22) και ο Γουέστ για το +8 (21-29) στο 15'. Μέχρι και το 3'15'' πριν το ημίχρονο, ο Χογκ ήταν ο μοναδικός που έδινε σκορ στον Προμηθέα (7π.) για την περίοδο, όσο οι Τόμασον και Κάουαν δεν είχαν καταφέρει να μπουν στο κλίμα του παιχνιδιού. Η ανάπαυλα τους βρήκε στο 27-35 με αρκετά λάθη (6 και 9) και την Καρδίτσα να διορθώνει το 4/13 στην περιφέρεια με το 82% στο δίποντο (9/11).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cq9x7hs071rt)

Η απόσταση των δύο ομάδων έφτασε για πρώτη φορά στο ματς στους 10 πόντους (27-37) από τον Γκάλινατ, σημείο που αφύπνισε τον Κουλμπόκα, ο οποίος σκόραρε 6 συνεχόμενους για να μειώσει (35-37). Ο Προμηθέας προσπαθούσε να παραμείνει κοντά και να απαντήσει στις προσπάθειες τις Καρδίτσας που έβρισκαν μορφή μέσα από Αγραβάνη και Γκάλινατ. Το πρώτο εύστοχο από τα 6.75μ. από τον Γκίκα έδωσε και πάλι αφετηρία από το 49-49 με τον Κουλμπόκα να έχει εξελιχθεί σε παράγοντα με 14 προσωπικούς (54-49).

Το σύνολο του Χριστόπουλου που έβρισκε πλέον τα...χαμένα αποθέματα έφτασε στο +9 (62-53) πριν ο Γκιουζέλης ευστοχήσει για το 62-56. Η Καρδίτσα που φάνηκε να αποσυντονίζεται από τα λάθη της (15) είδε τον αντίπαλό της να πιάνει διψήφια διαφορά με τον Κάουαν (66-56) και να διατηρείται σε μία καλή απόσταση. Μέχρι Γκάλινατ και ο... άχαστος Αγραβάνης να μειώσουν στους 5. Μετά από αντιαθλητικό φάουλ υπέρ των Θεσσαλών, ο Έβανς δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την ευκαιρία αστοχώντας στο ζευγάρι βολών με το 71-65 να είναι το σκορ στα 52''.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cq9xqgkotsjt)

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66

Συγκλονίζει ο Βασίλης Λεβέντης για την περιπέτεια της υγείας του, «είδα την κηδεία μου»