Serie A: Με «φονικό» δίδυμο Έιμπραχαμ και Ντιμπάλα η Ρόμα νίκησε 2-0 τη Φιορεντίνα - Δείτε τα γκολ

Σκόραρε δις ο Αργεντινός από ισάριθμες ασίστ του Βρετανού φορ - Έπαιξαν για περισσότερα από 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο οι Βιόλα, λόγω της αποβολή του Ντοντό

Collage_Maker-16-Jan-2023-12_13-AM
H Ρόμα μετά την ισοπαλία με τη Μίλαν επέστρεψε στα τρίποντα στη Serie A. Οι Τζιαλορόσι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν για περίπου 70 λεπτά και νίκησαν τη Φιορεντίνα στη Ρώμη με 2-0. Πρωταγωνιστές ο δημιουργός Τάμι Έιμπραχαμ και ο εκτελεστής Πάουλο Ντιμπάλα.

Οι ισορροπίες στο ματς άλλαξαν από το 24ο λεπτό όταν οι Βιόλα έμειναν με παίκτη λιγότερο. Ο Ντοντό δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 4ο λεπτό και αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα στο 24'. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προηγήθηκε στο 40' όταν ο Κριστάντε έκλεψε τη μπάλα στον άξονα, ο Τσελίκ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Έιμπραχαμ έστρωσε τη μπάλα με το στήθος στον Αργεντινό, ο οποίος με εξαιρετικό βολέ έκανε το 1-0. Ο 29χρονος μεσοεπιθετικός σκόραρε στη Serie A μετά από περίπου τρεις μήνες.

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς και διπλασίασαν το προβάδισμα τους στο 82' με νέα συνεργασία των δυο επιθετικών τους όπλων. O Έιμπραχαμ πάτησε περιοχή, γύρισε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ντιμπάλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Αργεντινός την τρέχουσα σεζόν μετράει δέκα γκολ και τρεις ασίστ σε 16 εμφανίσεις και ο Βρετανός πέντε γκολ και τέσσερις ασίστ σε 24 συμμετοχές.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cpt3cu463mbt)

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής, το υπόλοιπο πρόγραμμα και η βαθμολογία της Serie A έχουν ως εξής:

Νάπολι-Γιουβέντους 5-1

Κρεμονέζε-Μόντσα 2-3

Λέτσε-Μίλαν 2-2

Ιντερ-Βερόνα 1-0

Σασουόλο-Λάτσιο 0-2

Τορίνο-Σπέτσια 0-1

Ουντινέζε-Μπολόνια 1-2

Αταλάντα-Σαλερνιτάνα 7-2