Champions League: Η Μίλαν το τελευταίο εισιτήριο για τους «16» - Δείτε τα 33 γκολ της βραδιάς

Οι Μιλανέζοι κέρδισαν 4-0 τη Σάλτσμπουργκ - Η Γιουβέντους έχασε 2-1 από την Παρί, αλλά συνεχίζει στο Europa - Η Μπενφίκα «έκλεψε» την πρωτιά στον 8ο όμιλο με το 6-1 επί της Μακάμπι Χάιφα - Τσέλσι-Ντινάμο Ζ. 2-1, Κοπεγχάγη-Ντόρτμουντ 1-1, Σίτι-Σεβίλλη 3-1

milan-m
Η Μίλαν διέλυσε τη Σάλτσμπουργκ στον... τελικό πρόκρισης του 5ου ομίλου και ακολούθησε την Τσέλσι στους 16, ωστόσο η τρομερή Μπενφίκα ολοκλήρωσε τη μαγική της πορεία με το εκκωφαντικό 1-6 στη Χάιφα και την πρώτη θέση στον 8ο όμιλο όπου μετά την κλήρωση ολοι πόνταραν πως στις δύο πρώτες θέσεις θα βρίσκονταν Παρί και Γιουβέντους. Κι όμως η Παρί έμεινε δεύτερη κι η Γιουβέντους έσωσε το ευρωπαϊκό της μέλλον χάρις στη νίκη των Πορτογάλων στο Ισραήλ.

Ξεκινώντας από τον 5ο όμιλο Μίλαν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Ζιρού (2 γκολ και 2 ασίστ) συνέτριψε 4-0 τη Σάλτσμπουργκ κι έγινε η 16η και τελευταία ομάδα που "σφράγισε" το εισιτήριό της στους "16".

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co25jk2wcde1)

Ο Γάλλος σέντερ φορ στα 35 του ήταν απολαυστικός για μία ακόμη φορά με τη Μίλαν να πετυχαίνει δεύτερη διαδοχική τεσσάρα καθώς είχε προηγθεί το 4-0 στο Ζάγκρεμπ.

Στο 14' ο Ζιρού έκανε το 1-0 κι αφού η Σάλτσμπουργκ στάθηκε καλά στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, με την έναρξη του δευτέρου ο Ζιρού έβγαλε την ασίστ στον Κρούνιτς για το 2-0 (46').  Στο 57΄ ο Γάλλος μέσα από την περιοχή πέτυχε το 3-0, φτάνοντας τα τέσσερα τέρματα στη φετινή διοργάνωση και στο 90’+2’ έστρωσε στον Μεσίας για το 4-0.

Στον άλλο ματς του ομίλου η Ντινάμο Ζάγκρεμπ αιφνιδίασε την Τσέλσι και προηγήθηκε με τον Πέτκοβιτς στο 7ο λεπτό, αλλά με τη συμπλήρωση μισής ώρας οι Λονδρέζοι είχαν κάνει την ανατροπή,  με Στέρλινγκ (18΄) και Ζακάρια (30΄).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co2780roa8j5)

Στον 7ο όμιλο η Σεβίλλη προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Ράφα Μιρ, αλλά η Σίτι με μπροστάρη τον Άλβαρεζ (ένα γκολ-από μαγική μπαλιά Ντε Μπρόινε- και δύο ασίστ) έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με την ισοφάριση να έρχεται από τον 17χρονο Λούις.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co270kevt4c1)

Στην Κοπεγχάγη η Ντόρτμουντ προηγήθηκε, αλλά για μία ακόμη φορά η άμυνα της δεν μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν με τον Χάραλντσον να ισοφαρίζει πριν κλείσει το ημίχρονο και το 1-1 να είναι το τελικό σκορ...

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co25th1h5p09)

Στον 8ο όμιλο είχαμε εξέλιξη θρίλερ με την Μπενφίκα να "αρπάζει" την πρωτιά από την Παρί Σεν Ζερμέν, χάρις σε ένα τέρμα του Ζοάο Μάριο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα των "αετών" με την Μακάμπι στη Χάιφα, που διαμόρφωσε το τελικό 6-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co25dalv9ui1)

Ένα γκολ που έφερε την Μπενφίκα και την Παρί σε απόλυτη ισορροπία στον 8ο όμιλο (από 14 βαθμούς, ισόπαλα 1-1 και τα δύο μεταξύ τους παιχνίδια και ίδιο συντελεστή γκολ, 16-7), αλλά χάρισε την πρώτη θέση στους Πορτογάλους, χάρις στο 7ο κριτήριο ισοβαθμιών της UEFA, αυτών των περισσότερων εκτός έδρας γκολ, όπου υπερτερούσε η Μπενφίκα (9 έναντι 6).

Στο "Sammy Ofer Stadium" της Χάιφα η Μπενφίκα, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω απ' τα γκολπόστ της, ήθελε ευρεία νίκη για να πάρει την πρωτιά στον όμιλο απ' την Παρί. Πόσω μάλλον δε, απ' την στιγμή που οι Γάλλοι είχαν κάνει τη δική τους... δουλειά, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στο Τορίνο επί της Γιουβέντους, χάρις στα γκολ των Μπαπέ και Μέντες.

Οι "αετοί" πέτυχαν τέσσερα γκολ στα τελευταία 26 λεπτά του αγώνα με τους Γκριμάλντο, Ράφα Σίλβ, Αραούχο και Ζοάο Μάριο, έφτασαν στο εμφατικό 6-1 και τερμάτισαν πρώτοι. Και πήγε... στράφι και το μεγάλο ρεκόρ του Μπαπέ με την Παρί, καθώς σε ηλικία 23 ετών και 317 ημερών ο Κιλιάν Μπαπέ έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία του Champions League, o οποίος φτάνει τα 40 γκολ στην διοργάνωση, ξεπερνώντας τον Λιονέλ Μέσι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co25i0anrcpd)

Κι η νίκη της Μπενφίκα πανηγυρίστηκε και στο Τορίνο καθώς η απογοητευτική Γιουβέντους...πήρε την 3η θέση και το "εισιτήριο" για τα play off του Europa League, αν και ολοκλήρωσε την πορεία της με τη φτωχότατη συγκομιδή των 3 βαθμών, αφήνοντας εκτός τη Μακάμπι Χάιφα στη διαφορά τερμάτων!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-co25i0a56irt)

6η αγωνιστικής
Τσέλσι-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-1 (18΄ Στέρλινγκ, 30΄ Ζακάρια - 7΄ Πέτκοβιτς)

Μίλαν-Σάλτσμπουργκ 4-0 (14΄, 57΄ Ζιρού, 46΄ Κρούνιτς, 90΄+1 Μεσίας)

6η αγωνιστική
Ρεάλ Μαδρίτης-Σέλτικ 5-1 (6΄ πέν. Μόντριτς, 21΄ πέν. Ροντρίγο, 51΄ Ασένσιο, 61΄ Βινίσιους, 71΄ Βαλβέρδε - 84΄ Ζότα)

Σαχτάρ-Λειψία 0-4 (10΄ Ενκουκού, 50΄ Σίλβα, 62΄ Σομποζλάι, 68΄ Όλμο)

Ντόρτμουντ-Μάντσεστερ Σ. 0-0

Μάντσεστερ Σίτι-Σεβίλη 3-1 (52΄ Λιούις, 73΄ Άλβαρεζ, 83΄ Μαχρέζ - 31΄ Μιρ)

Κοπεγχάγη-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-1 (41΄ Χάραλντσον - 23΄ Τ. Αζάρ)

Μπενφίκα-Γιουβέντους 4-3

Γιουβέντους-Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (39΄ Μπονούτσι - 13΄ Μπαπέ, 69΄ Μέντες)

Μακάμπι Χάιφα-Μπενφίκα 1-6 (26΄ πέν. Σερί - 20΄ Ράμος, 59΄ Μούσα, 69΄ Γκριμάλντο, 73΄ Ράφα Σίλβα, 88΄ Αραούχο, 90΄+2 Ζοάο Μάριο)