Δείτε γκολ από τα κορυφαία Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα

Στην Ισπανία η Ρεάλ πήρε το clasico με 3-1 κόντρα στη Μπαρτσελόνα και έμεινε μόνη πρώτη - Στην Ιταλία  ο  Τονάλι «λύτωσε» τη Μίλαν -  Στην Αγγλία ο Σαλάχ «καθάρισε» τη Σίτι - Στην Γερμανία η Μπάγερν έριξε 5αρα στη Φράιμπουργκ - Στη Γαλλία  ο Νεϊμάρ «έδωσε» στην Παρί  το ντέρμπι με τη Μαρσέιγ

Collage_Maker-17-Oct-2022-12_49-AM
Η κλάση και η ποιότητα των Καρίμ Μπενζεμά και Φεντερίκο Βαλβέρδε "υπέγραψαν" τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης με 3-1 στο "clasico" με την Μπαρτσελόνα στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της La Liga οδηγώντας ξανά τη "βασίλισσα" μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +3 απ' την "αιώνια" αντίπαλό της.

Πίεσε πολύ η "Μπάρτσα" στο τελευταίο τέταρτο, όπου μείωσε με τον Φεράν Τόρες, όμως δεν μπόρεσε να βρει δεύτερο γκολ για να φέρει το ματς στα ίσα και οι Μαδριλένοι έφτασαν στο 3-1 με το πέναλτι του Ροντρίγο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Resumen de Real Madrid vs FC Barcelona (3-1)

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 12' έπειτα από ασίστ του Κρόος, ο Βινίσιους βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε τον Τερ Στέγκεν, ο οποίος απέκρουσε, αλλά ο επερχόμενος Μπενζεμά έκανε από πολύ κοντά το 1-0. Οι "μπλαουγκράνα" ήταν φανερά επηρεασμένοι από το γκολ της Ρεάλ και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν το παραμικρό ρήγμα προς την εστία των Μαδριλένων. Σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε στο 35' άλλη μία υποδειγματική επίθεση από τους παίκτες της "βασίλισσας" που άλλαξαν με υπομονή την μπάλα έξω απ' την εστία της "Μπάρτσα" κι ο Βαλβέρδε με σουτ έκανε το 2-0.

Στο τελευταίο 20λεπτο η Μπαρτσελόνα τα έπαιξε όλα για όλα για να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα και το κατάφερε για λίγο, όταν στο 83' απ' την καταπληκτική ενέργεια και σέντρα του Ανσού Φάτι, ο Φεράν Τόρες με κοντινό πλασέ μείωσε σε 2-1. Στο 89' το γυριστό σουτ του Φάτι πέρασε ελάχιστα άουτ από το δοκάρι της Ρεάλ, για να ακολουθήσει δύο λεπτά αργότερα η τελική... πινελιά απ' τους γηπεδούχους. Ο Γκαρθία πάτησε τον Ροντρίγο μέσα στην περιοχή κι ο διαιτητής έδωσε μετά από ένα λεπτό το πέναλτι, έπειτα από υπόδειξη του VAR κι on field review. Ο Βραζιλιάνος ανέλαβε και την εκτέλεση κι ευστόχησε "τελειώνοντας" οριστικά το "clasico" κι οδηγώντας τη Ρεάλ Μαδρίτης ξανά στην κορυφή, δίχως... συγκάτοικο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής στην ισπανική LaLiga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Ράγιο Βαγεκάνο-Χετάφε 0-0

Τζιρόνα-Κάντιθ 1-1 (90΄+11 πεν. Στουάνι - 46΄ Φερνάντεθ)

Resumen de Girona FC vs Cádiz CF (1-1)

Βαλένθια-Ελτσε 2-2 (41΄ πέν., 45΄+7 Καβάνι - 29΄ πέν., 65΄ Μιλά)

Resumen de Valencia CF vs Elche CF (2-2)

Μαγιόρκα-Σεβίλη 0-1 (53΄ Γκούντελι)

Resumen de RCD Mallorca vs Sevilla FC (0-1)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 (47΄ Γκριεζμάν)

Resumen de Athletic Club vs Atlético de Madrid (0-1)

Θέλτα-Σοσιεδάδ 1-2 (39΄ Άσπας - 30΄ Ιγιαραμέντι, 54΄ Θουμπέλδια)

Resumen de RC Celta vs Real Sociedad (1-2)

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 3-1 (12΄ Μπενζεμά, 35΄ Βαλβέρδε, 90΄+1΄ πέν. Ροντρίγο - 83΄ Φεράν Τόρες)

Εσπανιόλ-Βαγιαδολίδ 1-0 (78΄ Χοσελού)

Resumen de RCD Espanyol vs Real Valladolid (1-0)

Μπέτις-Αλμερία 3-1 (23΄, 71΄ Καρβάλιο, 66΄ Ιγκλέσιας - 52΄ Τουρέ)

Serie A

Η Βερόνα έβαλε... δύσκολα για 62 λεπτά στη Μίλαν, όμως οι περσινοί πρωταθλητές "απέδρασαν" στο φινάλε με το διπλό χάρις στην οξυδέρκεια του Σάντρο Τονάλι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ρέμπιτς και "σφάγισε" στο 81' το τελικό 2-1 για τους "ροσονέρι" στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι Μιλανέζοι πήραν το προβάδισμα στο 9' με το αυτογκόλ του Βελέσο, όμως η Βερόνα δεν παραδόθηκε κι έφερε το παιχνίδι στα... ίσα με τον Γκουντέρ στο 19'. Η άμυνα των γηπεδούχων κράτησε για πολύ ώρα μακριά απ' την εστία του Μοντιπό τους επιθετικούς της Μίλαν, όμως στο 81' "μίλησε" ο Τονάλι και χάρισε το τρίτο σερί τρίποντο στην ομάδα του Πιόλι, η οποία ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnnncuht0zbl)

Τι κι είδε τον Ζίρκσι να την πληγώνει λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους; Τι κι αν ισοφαρίστηκε από τρελή γκάφα του Μερέτ πριν καν προλάβει να... συνειδητοποιήσει ότι είχε ολοκληρώσει την ανατροπή; Η αλύγιστη Νάπολι του Σπαλέτι βρήκε τον τρόπο να ξεπεράσει όλα τα (ψυχολογικά) εμπόδια και να πάρει τη νίκη με 3-2 απέναντι στην ατίθαση Μπολόνια, επιστρέφοντας στο +2 από την Αταλάντα και στην κορυφή της Serie A.

To ξεκίνημα της αναμέτρησης πάντως δεν κύλησε ιδανικά για τη Νάπολι, η οποία αδυνατούσε να βρει τρόπο να παραβιάσει την εστία της Μπολόνια που διατηρούσε με μερική άνεση το μηδέν. Κι αφού οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν πως ανασταλτικά... άντεχαν, βρήκαν την ευκαιρία να χτυπήσουν τους Παρτενοπέι και να πάρουν το προβάδισμα. Έπειτα από γύρισμα του Καμπιάσο (δανεικός από τη Γιουβέντους) στην περιοχή, ο Ζίρκζι (δανεικός από τη Μπάγερν) εκτέλεσε στη γωνία του Μερέτ για το 0-1 (41΄).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnnilmya52k1)

Το γκολ της Μπολόνια ωστόσο ήχησε σαν καμπανάκι για τη Νάπολι, η οποία ανασκουμπώθηκε και κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο μέρος με γκολ του Ζεσούς στο 45΄. Η αρχή του δευτέρου μάλιστα κινήθηκε στους ίδιους ρυθμούς για τη Νάπολι, αφού οι παίκτες του Σπαλέτι βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Λοζάνο στο 49΄για να φτάσουν στην ανατροπή.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnninaa71kpt)

Πριν καλά καλά προλάβουν ωστόσο να χαρούν το προβάδισμα, η Μπολόνια απάντησε δυο λεπτά αργότερα με τον Μπάροου! Ο 23χρονος έπιασε μακρινό σουτ εκτός περιοχής και αιφνιδίασε πλήρως τον Μερέτ που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και την είδε ανήμπορος να καταλήγει στα δίχτυα.

Ακόμα και τότε ωστόσο η Νάπολι δεν λύγισε, πάλεψε για το νικητήριο γκολ και τελικά το βρήκε με ήρωα τον Οσιμέν που εκτέλεσε υπέροχα για το 3-2 στο 69΄. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στα λεπτά που απέμεναν, με τη Νάπολι να διευρύνει το νικηφόρο σερί της στα έξι ματς στη Serie A και να παραμένει επάξια στην κορυφή.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnnj74pnsjux)

Το γκολ του Γιώργου Κυριακόπουλου στο 41' έδωσε το προβάδισμα στη Σασουόλο κι έβαλε... δύσκολα στην Αταλάντα, όμως οι «μπεργκαμάσκι» είχαν άμεσες «απαντήσεις» κι έφτασαν εντέλει στην ανατροπή με 2-1 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή της Serie A, με ένα ματς περισσότερο.

Πρώτα ο Πάσαλιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κι ακολούθως ο Λούκμαν, στην πρώτη επίθεση του δευτέρου 45λέπτου, έφεραν τα... πάνω-κάτω για την Αταλάντα, που συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία της στο εφετινό πρωτάθλημα Ιταλίας, προσπερνώντας κατά έναν βαθμό τη Νάπολι, η οποία υποδέχεται την Κυριακή (16/10) την Μπολόνια στο «"Diego Armando Maradona».

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cnmsgnaul6q9)

Μαζί συνέθεσαν το μεγαλύτερο μερίδιο της ισοπαλίας-μισής πρόκριση στην Καταλονία. Με ένα γκολ έκαστος, ο Λαουτάρο Μαρτίνες και ο MVP, Νικολό Μπαρέλα, κράτησαν αλώβητη την Ίντερ μέσα στο «Καμπ Νόου» απέναντι στην Μπαρτσελόνα και τέσσερις μέρες αργότερα, «καθάρισαν» συνεργατικά και το παιχνίδι κόντρα στη Σαλερνιτάνα. Οι Νερατζούρι εμφανίστηκαν κεφάτοι, με όρεξη και φαντασία και χάρη σε δύο εκπληκτικά γκολ του Αργεντινού και του Ιταλού τόσο σε build-up όσο και σε εκτέλεση, πήραν δεύτερο σερί τρίποντο-«ανάσα» (2-0) και μείωσαν προσωρινά στο -6 από την κορυφή.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnnduwbjx9nd)

Χωρίς νικητή ολοκλήρωθηκε το μίνι ντέρμπι του «Ολίμπικο» ανάμεσα σε Λάτσιο και Ουντινέζε για τη Serie A. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και έμειναν χωρίς γκολ σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις. Με την ισοπαλία οι δύο ομάδες ανέβηκαν στους 21 βαθμούς. Στην 3η θέση του πρωταθλήματος βρίσκονται οι γηπεδούχοι και στην 4η οι φιλοξενούμενοι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnng2j647oz5)

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A έχουν ως εξής:

Έμπολι-Μόντσα 1-0 (11΄ Χάας)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnmlc5ycpcsp)

Τορίνο-Γιουβέντους 0-1 (75΄ Βλάχοβιτς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnmp0lpphqih)

Αταλάντα-Σασουόλο 2-1 (45΄+1΄ Πάσαλιτς, 46΄ Λουκμαν - 41΄ Κυριακόπουλος)

Ίντερ-Σαλερνιτάνα 2-0 (14΄ Μαρτίνες, 58΄ Μπαρέλα)

Λάτσιο-Ουντινέζε 0-0

Σπέτσια-Κρεμονέζε 2-2 (19’ Ενζολά, 22’ Χολμ – 2’ Ντέσερς, 52’ Πικέλ)

Νάπολι-Μπολόνια 3-2 (45’ Ζεσούς, 49’ Λοθάνο, 69’ Οσίμεν – 41’ Ζέρκζε, 51’ Μπάροου)

Βερόνα-Μίλαν 1-2 (19΄ Γκουντέρ - 9΄ αυτ. Βελόσο, 81΄ Τονάλι)

Premier League

Μέχρι σήμερα ο Μο Σαλάχ μετρούσε δύο γκολ όλα κι όλα στη φετινή Premier League, τα οποία μάλιστα δεν έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του. Σκόραρε στην πρεμιέρα κόντρα στη Φούλαμ για το ισόπαλο 2-2 και στο Άνφιλντ στην ήττα με 2-1 από τη Γιουνάιτεντ.

Σήμερα όμως ο Αιγύπτιος έμελλε να είναι αυτός που θα έκρινε τη μάχη με τη Σίτι καθώς το δικό του γκολ στο 76' διαμόρφωσε το τελικό 1-0, το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα στο Άνφιλντ, αλλά εξίσου έντονα και στο Βόρειο Λονδίνο καθότι η Άρσεναλ είναι πλέον στο +4 από την Σίτι (και την Τότεναμ).

Δείτε ΕΔΩ το γκολ που έκρινε τον αγώνα.

Το φετινό συναπάντημα της Λίβερπουλ με την Σίτι στο Άνφιλντ δεν είχε το περιτύλιγμα «ντέρμπι τίτλου», αλλά ήταν η απλή του... έκδοση. Απλά ντέρμπι. Μ' ένα κακό πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις κι ένα δεύτερο όπου πραγματικά έπεσαν κορμιά.

Με τη Λίβερπουλ να παίρνει ένα τρίποντο τεράστια βαθμολογικής, αλλά και ψυχολογικής σημασίας καθώς παραμένει πολύ χαμηλά στη βαθμολογία και αυτή τη στιγμή μοιάζει πολύ δύσκολη ακόμη και η έξοδος στο Champions League, ενώ η Σίτι γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα με τον Χάαλαντ να μένει στο μηδέν.

Πέρασε από χίλια κύματα αλλά στο τέλος πέτυχε το σκοπό της.

Σε ένα ματς που ξεκίνησε με 40 λεπτά καθυστέρηση λόγω διακοπής ρεύματος στο «Ελαντ Ρόουντ», η Άρσεναλ άντεξε στην πίεση της Λιντς με ήρωες τους Σακά - Ράμσντεϊλ και έφυγε με το διπλό (0-1) για να παραμείνει στην κορυφή της Premier League.

Δείτε ΕΔΩ το γκολ της Άρσεναλ

Μετά την πρώτη προειδοποιητική βολή που έριξε η Λιντς με μακρινό σουτ του Σινιστέρα στο 3΄, η Άρσεναλ πήρε τα ηνία του αγώνα και έκλεισε καλά τα Παγώνια στο δικό τους μισό με στόχο το προβάδισμα. Στο 21΄ και κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι πάντως σπατάλησαν ακόμα μια καλή στιγμή με προβολή του Στρούικ, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα η Άρσεναλ απάντησε με χαμένο τετ-α-τετ του Γκαμπριέλ Ζεσούς.

Το ματς ξαφνικά απέκτησε άγρια ομορφιά και η Άρσεναλ εκμεταλλεύτηκε τα νέα δεδομένα για να ανοίξει το σκορ. Στο 35΄και έπειτα από λάθος μπαλιά στο μισό της Λιντς, οι Gunners έκλεψαν ψηλά, με τον Σακά να εκτελεί από πλάγια θέση στον ουρανό των διχτύων για το 0-1. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους πάντως η Λιντς καρδιοχτύπησε την Άρσεναλ με το... καλησπέρα, αφού στο 46΄ο Μπάμφορντ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε ρυθμούς... ισοφάρισης και λίγο έλειψε να τη βρουν στο 65΄.

Ο Σαλιμπά έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, ο Κάβανα έδωσε το πέναλτι, όμως ο Ράμσντεϊλ νίκησε τον Μπάμφορντ από τα έντεκα βήματα και κράτησε το μηδέν. Μια παρέμβαση του VAR στις καθυστερήσεις για να ανατρέψει κόκκινη κάρτα στον Γκάμπριελ και δεύτερο πέναλτι στη Λιντς σφράγισε τη νίκη της Άρσεναλ, που έφτασε τα τέσσερα σερί τρίποντα και ξέφυγε προσωρινά στο +4 από τη Μάντσεστερ Σίτι.

«Φρένο» για τη Γουέστ Χαμ στο Σαουθάμπτον
Η Γουέστ Χαμ δεν κατάφερε να κάνει τρεις τις σερί νίκες της στην Premier League, αφού έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον και πέταξε βαθμούς. Οι Άγιοι μάλιστα ευτύχησαν να χαμογελάσουν πρώτοι στην αναμέτρηση όταν άνοιξαν το σκορ με γκολ του Περό στο 20΄.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Οι Λονδρέζοι βρήκαν την απάντηση με τον Ράις στο 64΄, έψαξαν την ανατροπή δίχως όμως αποτέλεσμα που τους περιόρισε στη 12 θέση της βαθμολογίας.

Γκέλαρε η Γιουνάιτεντ

Με όλα του τα «όπλα» ο Τεν Χαγκ κόντρα στη Νιουκάστλ, μέσα ο Κριστιάνο, ο Βαράν, ο Κασεμίρο, ενώ Άντονι και Σάντσο πλαισίωναν τον Πορτογάλο σταρ στην επίθεση. Ωστόσο, η Γιουνάιτεντ μπορεί να είχε την κατοχή, όμως δεν μπορούσε να φανεί απειλητική. Ο Κριστιάνο ήταν απομονωμένος, ενώ Σάντσο και Φρεντ δεν μπορούσαν να τον τροφοδοτήσουν όταν βρέθηκαν σε καλή θέση. Μάλιστα, στο 24ο λεπτό η Νιούκαστλ ήταν εκείνη που είχε τεράστια ευκαιρία για γκολ, όταν το φάουλ του Τρίπιερ βρήκε στο τείχος και στη συνέχεια ο Ζοέλιντον βρήκε το δοκάρι δυο φορές με κεφαλιά!

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 38' για να δούμε φάση της Γιουνάιτεντ, αλλά το σουτ του Άντονι έβγαλε εντυπωσιακά ο Πόουπ. Είναι χαρακτηριστικό, πως η Νιουκάστλ κράτησε ανέπαφη την εστία της στο ημίχρονο σε για όγδοη φετινή φορά. Στην επανάληψη, η Μάντσεστερ έγινε πιο επιθετική, με τον Κριστιάνο να βγάζει στο ματς την έντονη απογοήτευσή για την εικόνα της ομάδας. Σε δυο περιπτώσεις ο CR7 έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αρχικά σε φάση που υπήρχε οφσάιντ, με τους παίκτες της Νιούκαστλ να σταματούν κι εκείνον να συνεχίζει, ενώ στη συνέχεια... τρελάθηκε όταν παρενέβη σε φάση που πίστεψε πως είχε εκτελεστεί η φάση στην αντίπαλη άμυνα, με τον διαιτητή να μην έχει σφυρίξει.

Η Γιουνάιτεντ «φώναξε» σε δυο περιπτώσεις για πέναλτι, με τον διαιτητή να μη δείχνει παράβαση. Οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα, αλλά τόσο ο Φρεντ όσο και ο Ράσφορντ έχασαν μοναδικές ευκαιρίες. Ετσι, η Μάντσεστερ βρέθηκε στην 5η θέση, στο -3 από την Τσέλσι, ενώ η Νιουκάστλ είναι στην 6η θέση.

Διπλό τετράδας η Τσέλσι
H Τσέλσι ανέβαζει στροφές και επέστρεψε στην τετράδα της Premier League. Οι Μπλε επικράτησαν 2-0 της Άστον Βίλα, με τον Μάουντ να κάνει τη διαφορά. Από το 6ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά, όταν από το μεγάλο λάθος του Μινγκς στην άμυνα ο Μάουντ πέτυχε το 1-0. Ωστόσο, η Βίλα αντέδρασε και είχε δυο δοκάρια μέχρι το 21ο λεπτό! Στο 15' η κεφαλιά του Μπέιλι βρήκε το δοκάρι και έξι λεπτά αργότερα ήρθε μεγάλη τριπλή φάση για τους «Βίλανς».

Η προσπάθεια του ΜακΓκιν σταμάτησε στον Κέπα, με τον Ισπανό γκολκίπερ ν' αποκρούει και τα σουτ των Ράμσεϊ και Ινγκς με τη βοήθεια του δοκαριού. Στο 31' ο Κέπα ήταν εντυπωσιακός και απέκρουσε με απίθανο τρόπο την εξ επαφής κεφαλιά του Ινγκς! Καλύτερη στην επανάληψη η Τσέλσι, πίεσε και στο 65' με απίθανη εκτέλεση φάουλ από τον Μέισον Μάουντ διαμόρφωσε το 2-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπρέντφορντ-Μπράιτον 2-0 (27΄, 64΄ πέν. Τόνεϊ)

Λέστερ-Κρίσταλ Πάλας 0-0

Φούλαμ-Μπόρνμουθ 2-2 (22΄ Ντιόπ, 52΄ πέν. Μίτροβιτς - 2΄ Σολάνκε, 29΄ Λέρμα)

Γουλβς-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-0 (56΄ πέν. Νέβες)

Τότεναμ-Έβερτον 2-0 (59΄ πέν. Κέιν, 86΄ Χόιμπιεργκ)

Άστον Βίλα-Τσέλσι 0-2 (6΄,65΄ Μάουντ)

Μάντσεστερ Γ.-Νιούκαστλ 0-0

Σαουθάμπτον-Γουέστ Χαμ 1-1 (20΄ Περό - 64΄ Ράις)

Λιντς-Άρσεναλ 0-1 (35΄ Σακά)

Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-0 (76΄ Σαλάχ)

Bundesliga

Η Μπάγερν Μονάχου αρχίζει πλέον να... συνέρχεται και να προκαλεί ξανά "τρόμο" στην Bundesliga. Οι πρωταθλητές Γερμανίας, συνέτριψαν τη Φράιμπουργκ με 5-0 στην "Allianz Arena" στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής κι ανέβηκαν στη 2η θέση της βαθμολογίας, δείχνοντας πως έχουν ξαναβρεί πλέον τον καλό εαυτό τους.

Ενα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Βαυαρούς για να επιβάλλουν το... νόμο τους στην έδρα τους και να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Γκνάμπρι και Τσούπο-Μότινγκ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν συνέχισε να είναι καταιγιστική και βρήκε άλλα τρία γκολ με τους Σανέ, Μανέ και Σάμπιτσερ.

Bayern With A Huge Win | Bayern München - Freiburg 5-0 | All Goals | Matchday 10 – Bundesliga 22/23

Απίθανο γκολ-δώρο της Ντόρτμουντ

Union Beats BVB And Remains On Top! | Union Berlin - Borussia Dortmund 2-0 | All Goals | Bundesliga

Η εντυπωσιακή εφετινή Ουνιόν Βερολίνου ξεπέρασε γρήγορα την ήττα της περασμένης εβδομάδας από την Άιντραχτ και επικράτησε πολύ εύκολα της Ντόρτμουντ με 2-0 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, ανοίγοντας κι άλλο τη διαφορά της από τους διώκτες της κι ενώ ακολουθεί ο αγώνας της Μπάγερν Με τη Φράιμπουργκ (20:30).

Η ομάδα του Ουρς Φίσερ "τελείωσε" το ματς πριν καν φτάσει στο ημίωρο, βρίσκοντας δύο γκολ από τον Γιάνικ Χάμπερερ και στη συνέχεια διαχειρίστηκε έξυπνα το προβάδισμά της, φτάνοντας με άνεση στην 7η εφετινή νίκη της στην Bundesliga.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής της Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Σάλκε-Χοφενχάιμ 0-3 (11΄ πέν., 59΄ πέν. Σκοβ, 45΄+2 Νταμπούρ)

Skov on the spot | FC Schalke 04 - TSG Hoffenheim 0-3 | All Goals | Matchday 10 – Bundesliga 2022/23

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Λεβερκούζεν 5-1 (45’+5’πέν., 72’πέν. Καμάντα, 58’ Κόλο Μουανί, 65’ Λίντστρεμ, 86’ Αλάριο - 56’ Χινκάπιε)

SGE upset Xabi Alonso's Bayer | Frankfurt - Bayer 04 Leverkusen 5-1 | All Goals | MD 10 – Bundesliga

Στουτγκάρδη-Μπόχουμ 4-1 (3’πέν., 64’ Εμβουμπά, 22’ Αχαμαντά, 71’ Εντό - 29’ Τσόλερ)

Βόλφσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-2 (43’ Γκέρχαρντ, 69’ Μαρμούς - 13’, 47’ Τιράμ)

Βέρντερ Βρέμης-Μάιντς 0-2 (36’ Ινγκβάρτσεν, 66’ Λι)

Λειψία-Χέρτα Βερολίνου 3-2 (16΄ Φόρσμπεργκ, 30΄ Ράουμ, 45΄ Ορμπάν- 62΄ πέν. Λουντεμπάκιο, 64΄ Γιόβετιτς)

Hertha Almost Come Back After 3-0! | RB Leipzig - Hertha 3-2 | All Goals | MD 10 – Bundesliga 22/23

Κολωνία-Άουγκσμπουργκ 3-2 (47΄, 81' Τίγκες, 61΄ Χουσεΐνμπασιτς - 14΄ Νιντερλέχνερ, 68΄ Καλιγκιούρι)

Ουνιόν Βερολίνου-Ντόρτμουντ 2-0 (8΄, 21΄ Χάμπερερ)

Köln Turns The Game Around! | 1. FC Köln - FC Augsburg 3-2 | All Goals | Matchday 10 – Bundesliga

Μπάγερν Μονάχου-Φράιμπουργκ          5-0 (13΄ Γκνάμπρι, 33΄ Τσούπο-Μότινγκ, 52΄ Σανέ, 55΄ Μανέ, 80΄ Σάμπιτσερ)