Δημήτρης Κυρσανίδης: Παγκόσμιος πρωταθλητής στο freestyle παρκούρ

dimitris-kirsanidis-parkour
Παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία του Freestyle παρκούρ αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κυρσανίδης στους αγώνες που διεξάγονται στο Τόκιο από τις 14 έως τις 16 Οκτωβρίου.

Συγκεκριμένα ο αθλητής του παρκούρ από τη Θεσσαλονίκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο 1ο παγκόσμιο πρωτάθλημα παρκούρ της Διεθνούς Ομοσπονδίας Γυμναστικής (FIG).

Ο Δημήτρης Κυρσανίδης αναμένεται να διαγωνιστεί και στην κατηγορία «Speed» (αγώνισμα ταχύτητας), που θα ολοκληρωθεί την Κυριακή (16/10) με τον ημιτελικό και τον τελικό.

Στο 1ο παγκόσμιο πρωτάθλημα παρκούρ που διοργανώνει η FIG μετά από αναβολές λόγω πανδημίας, δήλωσαν συμμετοχή 103 αθλητές και αθλήτριες (77 άνδρες, 26 γυναίκες) από 33 χώρες.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τη χρυσή προσπάθεια του Δ. Κυρσανίδη στο 1:06:00 και την απονομή μετά το 1:43:00:

Speed Women Semi-Final and Final, Freestyle Men Final

Βιασμός 12χρονης: «Μου είπε ότι ήταν 17 χρονών και την πίστεψα» λέει ο 33χρονος που συνελήφθη για δύο βιασμούς της ανήλικης

Σωτήρης Τσιόδρας: Τρία κακά και ένα καλό σενάριο για το μέλλον της πανδημίας - Πότε θα χρειαστούμε νέα εμβόλια

Από τον Μπάντι μέχρι τον Ντάμερ - Οι serial killers έχουν «κυριεύσει» τη μικρή οθόνη