Euroleague Παναθηναϊκός-Ζενίτ 70-64: Με... φόρα από το ΣΕΦ

Επιστροφή στις νίκες στη Euroleague για τον Παναθηναϊκό που με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε της Ζενίτ - Φοβερό ματς από Παπαγιάννη (18π., 13ριμπ.) και Νέντοβιτς (18π., 4/7τρ.)

5439714
Με το... μυαλό στο ΣΕΦ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι με αποτέλεσμα στο πρώτο τετράλεπτο να βρεθεί στο 0-12 (!!) έχοντας σε αυτό το διάστημα 0/6 εντός παιδιάς και 3 λάθη έναντι 5/5 σουτ (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα) της Ζενίτ! Σ' εκείνο το σημείο ο Πρίφτης άλλαξε την πεντάδα κατά τα 3/5 προκειμένου να... προλάβει τα χειρότερα και δικαιώθηκε σε μεγάλο βαθμό. Η είσοδος του Νεμάνια Νέντοβιτς έδωσε επιθετική πνοή στους «πράσινους» οι οποίοι «ροκάνισαν» την διαφορά με επιμέρους 11-4 (11-16 στο 6') ωστόσο το δεκάλεπτο έκλεισε με τη ρωσική ομάδα στο +8 (15-23) έχοντας 7/8 δίποντα και 3/8 τρίποντα, ενώ στο ίδιο διάστημα οι «πράσινοι» μετρούσαν 3/9 δίποντα και 2/6 τρίποντα μαζί με 4 λάθη.

Όμως η εκκίνηση στην 2η περίοδο ήταν... ιδανική ώστε ο Παναθηναϊκός να γυρίσει το ματς και να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Με νέο επιμερους 13-5 έφερε το παιχνίδι στα ίδια (28-28 στο 15') και αυτό χάρη στα τρίποντα των Νέντοβιτς, Μέικον και Κασελάκη. Αν και είχε πάρει το momentum και έδειχνε να συνέρχεται από το αρχικό «μούδιασμα» η συνέχεια δεν ήταν ίδια.

Και σε αυτό έπαιξαν ρόλο κάποια λανθασμένα σφυρίγματα (ή μη σφυρίγματα) από τους Ρίζιτς, Ντιφαλά και Νίκολιτς με αποτέλεσμα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να πραγματοποιήσει σερί 10-0 και να προηγηθεί και πάλι με +10 πόντους (28-38) στο 18'. Όμως πέντε σερί πόντοι από τον Οκάρο Ουάιτ επανέφεραν τον Παναθηναϊκό (με τον Νέντοβιτς να έχει 11 πόντους) στο ματς (33-38) με τη λήξη του ημιχρόνου. Ένα διάστημα όπου η ελληνική ομάδα είχε 4/15 δίποντα, 6/15 τρίποντα και 7/7 βολές, έναντι 13/23 δίποντα της Ζενίτ, 3/11 τρίποντα και 3/6 βολές. Οι Ρώσοι είχαν πάρει και τα ριμπάουντ (12-17) ενώ υπήρχε ισορροπία στις υπόλοιπες στατιστικές κατηγορίες.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (41-40 στο 23') και να φτάσει στο +6 (46-40) έχοντας πραγματοποιήσει σερί 13-0! Ήταν το σημείο όπου ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ανίκητος στους αιθέρες, τόσο στην άμυνα μοιράζοντας μπλοκ και μαζεύοντας ριμπάουντ, όσο και στην επίθεση όπου εκμεταλλεύτηκε όλες τις ασίστ των συμπαικτών του! Αποτέλεσμα; Η διαφορά να φτάσει και στο +9 (51-42) αλλά να μην ξεπεράσει το «διψήφιο» νούμερο καθώς ο Παπαγιάννης ήταν άστοχος από τη γραμμή των βολών (0/4) σε αυτό το διάστημα και μέχρι τη λήξη της περιόδου (53-48).

Τελικά η διψήφια διαφορά έφτασε στο 32' (60-50) αλλά ένα 9-0 της Ζενίτ την έφερε στο 60-59 τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα έχοντας πραγματοποιήσει την ολική επαναφορά στο ματς. Και να 'ταν μόνο αυτό; Ένα τρίποντο του Κουζμίνσκας δύο λεπτά πριν από το τέλος έδωσε προβάδισμα στη Ζενίτ με 61-62 αλλά και παλι ο φοβερός Νέντοβιτς με πολύ δύσκολο τρίποντο απάντησε και έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος (64-62). Κλειδί ωστόσο αποτέλεσε το πανέξυπνο play των «πρασίνων» με 0,9'' για τη ληξη της επίθεσης στα 44'' όπου ο Παπαπέτρου «σέρβιρε» στον Παπαγιάννης και εκείνος απλά άφησε τη μπάλα στο καλάθι για το 66-62. Ουσιαστικά ήταν και το σημείο που «κλείδωσε» η «πράσινη» νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64