Euroleague, Μακάμπι - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 86-89: Δύσκολο πέρασμα από το Τελ Αβίβ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε νικηφόρα από το Τελ Αβίβ, επικρατώντας της Μακάμπι με 86-89 και κάνοντας το 2/2 στην EuroLeague με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νάντο Ντε Κολό, αφήνοντας την «ομάδα του λαού» στο 0/2

dpjqqyhwkaa3va8
Έπειτα από τη νίκη στην πρεμιέρα επί της Μπαρτσελόνα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας εκτός έδρας της Μακάμπι που παραμένει στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης χωρίς νίκη. Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν η απάντηση σε κάθε ερώτηση για την ΤΣΣΚΑ στη Menora Mivtachim Arena ενώ το δίδυμο των Καλοϊάρο - Μπλακ δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους.

Ο αγώνας

Ο Νάντο Ντε Κολό κουβάλησε επιθετικά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Μακάμπι, κάνοντας το 6-11 στο 4'07" κι έχοντας 9 πόντους με 3/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Ρολ (19-19, 7'47") ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 22-24 σουτάροντας με 72.7% στα δίποντα (8/11) και υποχρεώνοντας τη Μακάμπι σε έξι λάθη. Ο Ντε Κολό συνέχισε με το... γκάζι πατημένο στη δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 για την ΤΣΣΚΑ (31-40, 15'17") όμως οι πρωτοβουλίες του Καλοϊάρο (10π., 2/2 δίπ., 2/2 τρίπ.) κράτησαν όρθιους τους Ισραηλινούς που μείωσαν στο 46-50 του ημιχρόνου.

Η Μακάμπι κυριάρχησε στα ριμπάουντ (15-9) όμως είχε απέναντί της τον σπουδαίο Ντε Κολό που μέτρησε 19 πόντους, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα στο πρώτο μέρος! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Καλοϊάρο πέτυχε 4 σερί πόντους για το 63-59, ο Χίγκινς διαμόρφωσε το 66-67 και ο Τζόνι Ο' Μπράιαντ «έγραψε» το 68-67 στο 30'. Στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ ανέκτησε το προβάδισμα, ο Κλάιμπερν ανέβασε τη διαφορά στο +7 (75-82, 36'02") όμως η Μακάμπι έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 81-85. Ο Καλοϊάρο είχε 0/2 βολές στα 35" για το φινάλε, ο Αντόνοφ διαμόρφωσε το 83-89 στα 11" κι εν τέλει οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη με 86-89.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι ζόρισε την ΤΣΣΚΑ στο Τελ Αβίβ όμως ο Νάντο Ντε Κολό δήλωσε «παρών», πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γάλλος γκαρντ της ΤΣΣΚΑ είχε 27 πόντους με 1/2 βολή, 7/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 33:06.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουίλ Κλάιμπερν έκανε... αθόρυβο double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άλεξ Τάιους έμεινε στο παρκέ 8:55, έχοντας μόνο 2 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Οι χαμένες βολές του Καλοϊάρο στο φινάλε όταν η Μακάμπι προσπάθησε να γυρίσει το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τη μεγάλη εμφάνιση του Ντε Κολό, η Μακάμπι ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το comeback.

Tα δεκάλεπτα: 22-24, 46-50, 68-67, 86-89.

Πηγή: Gazzetta.gr