Παγκόσμιες οι Μελίνα Παππά - Μαρία Τσαμοπούλου στην ιστιοπλοΐα

Tsamopoulou-Pappa-2

Η Ελλάδα κέρδισε δύο ασημένια μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας 420 Νέων-Νεανίδων που διεξήχθη στο Newport των ΗΠΑ

Νέα μεγάλη επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοία και τον ελληνικό αθλητισμό. Η Ελλάδα κέρδισε δύο ασημένια μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας 420 Νέων-Νεανίδων που διεξήχθη στο Newport των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής.

Στις Νεανίδες, η Μελίνα Παππά με τη Μαρία Τσαμοπούλου πιστοποίησαν την πολύ καλή αγωνιστική τους κατάσταση κατακτώντας ένα ακόμη μετάλλιο σε μεγάλους αγώνες.

Melina_Pappa-Maria_Tsamopoulou

Μετά το χρυσό στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών και το χρυσό στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, τον περασμένο Ιούλιο στην Πορτογαλία, προσέθεσαν στη συλλογή τους το ασημένιο παγκόσμιο μετάλλιο κάνοντας μια καταπληκτική χρονιά και γράφοντας το όνομά τους ανάμεσα στις κορυφαίες αθλήτριες της ιστιοπλοΐας U-17.

Στους εφήβους τη δεύτερη θέση κατέκτησαν οι Οδυσσέας Σπανάκης-Κωνσταντίνος Μιχαλόπουλος. Και τα δύο πληρώματα έχουν προπονητή τον Ανδρέα Παπαδόπουλο. Το δίδυμο Πάτροκλου Μανδηλαρά-Βησσαρίωνα Παππά κατέλαβε την 14η θέση.

Στις γυναίκες η Αριάδνη Σπανάκη με την Μυρτώ Παπαδοπούλου κατέλαβαν την 9η θέση.

ΣΧΟΛΙΑ (3)

nick

Βέβαια η ενασχοληση με ιστιοπλοΐκα όπως και καθε ειδους πλεουμενο στην Ελλαδα ειναι απαγορευμενη δραστηριοτητα λογω φορολογιας.

Χρηστος

η ιστιοπλοΐα συνεχίζει την παράδοση της να φέρνει μετάλλια στον ελληνικο αθλητισμό. μπραβο κορίτσια!!!!

Μπράβο

Μπράβο στα κορίτσια που σηκώνουν την τραυματισμένη εικόνα και τη σημαία της πατρίδας μας ψηλά .Συγχαρητηρια για την σπουδαία επιτυχία τους .Καλη δύναμη ,πάντα ψηλά !!

Ο Κρις Σίνγκλετον ανήμερα των γενεθλίων του επιστρέφει στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλος του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και το Eurohoops κάνει… rewind στην διετία του με την πράσινη φανέλα. Οι τίτλοι, το… πούλμαν, τα ρεκόρ και το “δέσιμο” με τον κόσμο.