Σουργκούτ - Ολυμπιακός 0-3: Σάρωσε στη Ρωσία και πάει τελικό!

Εμφάνιση... πρωταθλητή από τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέρασε σαν σίφουνας (0-3 σετ) από την Ρωσία επί της Σουργκούτ στον πρώτο ημιτελικό και μετέτρεψε τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία

Τρομερός Ολυμπιακός που σάρωσε τα πάντα στην Ρωσία με 3-0 σετ επί της Σουργκούτ. Έτσι στο πρώτο παιχνίδι των «4» του Challenge Cup (o επαναληπτικός στον Ρέντη την μεθεπόμενη Τετάρτη 21/3, 19:00) οι Πειραιώτες έκαναν το πλέον αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή τους στον τελικό!

Με μεγαλειώδη εμφάνιση μέσα στη Ρωσία, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ (21-25, 21-15, 19-25) της Σουργκούτ, στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup και απέκτησε πολύ σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον ευρωπαϊκό τελικό. Οι Πειραιώτες, που έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης μέσα σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες της διοργάνωσης, θέλουν δυο σετ στον επαναληπτικό, που θα διεξαχθεί στον Ρέντη την ερχόμενη Τετάρτη (21/3, 19:00) για να πανηγυρίσουν μια τέραστια πρόκριση διεκδικώντας την πέμπτη τους παρουσία σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης με τη Σουργκούτ οι Μίκο Οϊβάνεν και Τόντορ Αλεξίεφ που σημείωσαν αμφότεροι από 13 πόντους, ακολούθησε με 10 ο Ράουβερντινκ ενώ από 8 σημείωσαν οι Γιώργος Πετρέας και Μάρκους Μπέμε.

Έλεγξε το πρώτο σετ και προηγήθηκε!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με μεγάλη συγκέντρωση στην αναμέτρηση και έλεξγε απόλυτα το πρώτο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν γρήγορα στο 4-1 με τον Αλεξίεφ και διατήρησαν το +3 με μπλοκ του Οϊβάνεν (3-6),  για να μειώσουν οι Ρώσοι σε 4-5. Με επίθεση του Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά, με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στην συνέχεια ισοφάρισε η Σουργκούτ σε 10-10 και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 13-13. Στο σημείο αυτό, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί και προηγήθηκε με 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, μετά από πανέξυπνο πόντο του Ντρζίζγκα και μπλοκ του Πετρέα. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ διατήρησε τον έλεγχο και αύξησε το υπέρ της προβάδισμα στο +4, φτάνοντας στο 16-20. Παρά τη μείωση της διαφοράς από τους Ρώσους σε 19-20, η συνέχεια άνηκε εξ' ολοκλήρου στο Θρύλου. Ο Μάρκους Μπέμε με πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 19-21, ο Αλεξίεφ «έγραψε» το 20-22 και ο Πετρέας με μπλοκ το 20-23. Ακολούθησε το σερβίς του Μπέμε που κατέληξε άουτ για το 21-23, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 21-25 μετά από επίθεση του Αλεξίεφ.

Με την ίδια σοβαρότητα έκανε το 2-0!

Με την ίδια σοβαρότητα και τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησαν οι Πειραιώτες και στο 2ο σετ, έχοντας και πάλι τον έλεγχο και το προβάδισμα. Στο πρώτο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά στο σκορ με +2 (6-8, 14-16). Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι», ανέβασαν στροφές και αύξησαν τη διαφορά τους στο +4 φτάνοντας στο 16-20 και στο 17-21. Παρ' ότι μείωσαν οι Ρώσοι σε 19-21, με επίθεση του Αλεξίεφ και μπλοκ του Oϊβάνεν ο Ολυμπιακός έφτασε στο 19-23. Ακολούθησε το 20-23 για τη Σουργκούτ, αλλά ο Θρύλος με πόντο του Αλεξίεφ, πήγε στο σετ μπολ κάνοντας το 20-24 και ο Ράουβερντινκ με επίθεση «έγραψε» το 25-21, χάρη στο οποίο οι Πειραιώτες πήραν και το δεύτερο σετ και έκαναν το 2-0!

Σπουδαίος Ολυμπιακός!

Τον έλεγχο είχαν οι Πειραιώτες και στην έναρξη του 3ου σετ πηγαίνοντας με +3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με επίθεση του Οϊβάνεν. Με δυο διαδοχικούς πόντους από τον Μπέμε ο πειραϊκός σύλλογος διεύρυνε το προβάδισμά του φτάνοντας στο 5-10 και διατήρησε το +5 με επίθεση Ράουβερντινκ. Η εξέλιξη για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ανάλογη και με νέο μπλοκ του Μπέμε διαμορφώθηκε 8-13 για τον Ολυμπιακό που έφτασε στο +6 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το σερί των Πειραιωτών συνεχίστηκε μετά από επίθεση άουτ της Σουργκούτ για το 10-17. Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ του προβάδισμα, φτάνοντας στο 14-21 και μετά το 16-21 με το οποίο μείωσαν οι Ρώσοι, ο Πετρέας «έγραψε» το 16-23. Ακολούθησε το 17-24 και ένα σερί των γηπεδουχων (19-24) αλλά με πρώτο χρόνο του Πετρέα ο Ολυμπιακός πέτυχε το 19-25 και έφυγε με την τεράστια και καθαρή νίκη με 3-0 μέσα από την έδρα της Σουργκούτ.

Tα σετ: 0-3 σε 1.21,  21-25 (28'), 21-25 (28'), 19-25 (25')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 21-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 19-25

Μπενίτεθ: «Έχουμε μπροστά μας μια ιστορική ευκαιρία»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Είμαι πολύ χαρούμενος για την εμφάνιση της ομάδας μας σήμερα. Παίξαμε με μεγάλη συγκέντρωση και ήμασταν πολύ καλοί στο σερβίς και στην επίθεση με προσοχή στο τακτικό κομμάτι. Ελέγξαμε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια και πήραμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού, ωστόσο πρέπει να μείνουμε προσγειωμένοι. Κάναμε το πρώτο βήμα αλλά πρέπει να το συνεχίσουμε με σοβαρότητα για να βρεθούμε στον τελικό. Έχουμε μπροστά μας μια ιστορική ευκαιρία να βρεθούμε ξανά σε ευρωπαϊκό τελικό μετά από χρόνια για αυτό χρειαζόμαστε στις 21 Μαρτίου τους φιλάθλους να γεμίσουν το Ρέντη και να μας βοηθήσουν απέναντι στη Ρώσικη ομάδα που είναι πολύ έμπειρη».

- Θα πρέπει να τονιστεί πως ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε ημιτελικούς ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια και για πρώτη φορά μετά το 2010 που καθιερώθηκαν οι διπλοί ημιτελικοί και καταργήθηκαν τα φάιναλ-4. Η ρωσική Γκαζπρόμ Ούγκρα Σουργκούτ βρέθηκε για τρίτη συνεχή σεζόν στο δρόμο του Ολυμπιακού. Τις δύο προηγούμενες σεζόν οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο CEV Cup. Tην σεζόν 2015-16 οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα προημιτελικά με τους Ρώσους να κερδίζουν 3-2 στην έδρα τους και 3-0 στον Ρέντη και τη σεζόν 2016-17 βρέθηκαν αντίπαλοι στα προκριματικά του CEV Cup. Στον πρώτο αγώνα στο Ρέντη ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ αλλά στη Ρωσία ηττήθηκε 3-1 σετ και αποκλείστηκε.