Bundesliga, Μπάγερ Λεβερκούζεν - Μπάγερν Μονάχου 3-0: Παράσταση τίτλου για τις «ασπιρίνες», διασυρμός για τους Βαυαρούς- Δείτε τα γκολ

Η απίθανη Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο διέλυσε τη Μπάγερν Μονάχου με τα γκολ των Στάνισιτς (18'), Γκριμάλντο (50') και Φρίμπονγκ (90'+5'), παρέμεινε αήττητη για 31ο ματς και είναι πλέον στο +5 από τους Βαυαρούς!

28300065
Στα 120 χρόνια ιστορίας της η Μπάγερ Λεβερκούζεν έχει πανηγυρίσει μόλις έναν εγχώριο τίτλο (το Κύπελλο Γερμανίας το 1993) κι αρκετές φορές βρέθηκε στην πηγή χωρίς να πιει νερό με αποτέλεσμα να την αποκαλούν περιπαικτικά «Νεβερκούζεν» ή «Νεβερκούπεν».

Τώρα όμως η «αρμάδα» του Τσάμπι Αλόνσο δείχνει πιο ώριμη από ποτέ για να σπάσει αυτήν την κατάρα κι όσοι δεν το πίστευαν σήμερα μάλλον κατάλαβαν ότι τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Με τη Μπάγερν Μονάχου Μπάγερν Μονάχου να είναι στο -2 και να ξέρει ότι με νίκη ανεβαίνει στην κορυφή, οι «ασπιρίνες» διέλυσαν τους Βαυαρούς οι οποίοι έμειναν στο μηδέν (0) για δεύτερη φορά φέτος και επί της ουσίας χωρίς σοβαρή τελική προσπάθεια για 95 λεπτά την ώρα που η Λεβερκούζεν μετά το 1-0 απελευθερώθηκε και θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα γκολ...

Leverkusen Beat Bayern! | Bayer 04 Leverkusen - FC Bayern 3-0 | Highlights | MD 21 – Bundesliga

Βέβαια παρόλο που οι Βαυαροί είναι στο -5 πλέον από την κορυφή, το γεγονός ότι απομένουν 13 αγωνιστικές και η Μπάγερν έχει κάνει τέτοιες ανατροπές κάνει όλους επιφυλακτικούς.

Από την άλλη η Λεβερκούζεν μετρά 31 ματς χωρίς ήττα (27 νίκες και 4 ισοπαλίες) σε όλες τις διοργανώσεις έχει ξεπεράσει με απόλυτη επιτυχία απουσίες σημαντικών ποδοσφαιριστών και σήμερα ήταν απολαυστική μετά το 15'.

Στο 18ο λεπτό ήρθε το 1-0 όταν Ουπεμακανό, Κιμ δεν είδαν ότι ο  (δανεικός από τη Μπάγερν Μονάχου) Στάνισιτς, ήρθε στο 2ο δοκάρι και πέτυχε το πρώτο γκολ του με τις «ασπιρίνες».

Η Μπάγερν προσπάθησε να αντιδράσει αλλά απλά είχε την κατοχή και στην έναρξη του Β ημιχρόνου ήρθε το 2-0 με τον Γκριμάλντο το 50' να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Νόιερ.

Οι Βαυαροί έδειξαν ανήμποροι να επιστρέψουνσ το ματς, δεν απείλησαν ποτέ αλλά κινδύνευσαν και μ' άλλα γκολ για να έρθει το κερασάκι στην τούρτα στο 90'+5'. Ο Νόιερ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή για το κόρνερ, η μπάλα χάθηκε κι ο Φρίμπονγκ με μακρινό πλασέ έκανε το 3-0.

Συνοπτικά τ' αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:
Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 3-0 (16΄, 45΄+7 Μάλεν, 76΄ Φούλκρουγκ)

Malen & Füllkrug Secure Home Streak! | Dortmund - Freiburg | Highlights | MD 21 – Bundesliga 23/24

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Μπόχουμ 1-1 (14' Μαρμούς-17' Μπροσίνσκι)- Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Γκλάντμπαχ-Ντάρμστατ 0-0

Βέρντερ Βρέμης-Χαϊντενχάιμ 1-2 (19' Σμιντ-12' Μαλόνεϊ, 18' Μπέστε) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Άουγκσμπουργκ-Λειψία 2-2 (35' Τίετζ, 60' Ντεμίροβιτς-39' Οπέντα, 52' Σέσκο)

Saved Penalty! Augsburg Fights For A Draw! | Augsburg - RB Leipzig 2-2 | Highlights | Matchday 21

Ουνιόν Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 1-0 (45' Ντόκχι) - Δείτε ΕΔΩ το γκολ

Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 3-0 (18΄ Στάνισιτς, 50΄ Γκριμάλντο, 90΄+5 Φρίμπονγκ)

Ντάρμστατ 12

Greek mafia, ΟΥΚαδες και Πυρήνες της Φωτιάς: Ψάχνουν τη διαδρομή των εκρηκτικών, εκτιμούν ότι ετοίμαζαν μεγάλο χτύπημα

Αγγλία: Βρέθηκε χελώνα-αλιγάτορας που μπορεί να κόψει ακόμα και ανθρώπινα δάχτυλα

Λάρισα: Ποινή φυλάκισης για 54χρονο που θώπευε την εγγονή του - Υποστηρίζει ότι «αυτή τον προκάλεσε»