Πρωτάθλημα μπάσκετ γυναικών, Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 60-66: Μία νίκη μακριά από τον τίτλο

Στον δεύτερο τελικό της Α1 Γυναικών, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη επιστρέφοντας και από το -13 απέναντι στον Παναθηναϊκό και θα έχει... τριπλή ευκαιρία τίτλου

5848500
Ημέρα τελικών, πράξη δεύτερη για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό! Αυτή τη φορά με οικοδέσποινες τις «πράσινες» που έδειξαν το καλό τους πρόσωπο για μεγάλο διάστημα και έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 13 πόντους.

Οι ερυθρόλευκες έδειξαν τη δυναμική τους, επέστρεψαν και με τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν στη νίκη με 60-66 για να πάνε τη σειρά στο 3-1 και να απέχουν μία από το πρωτάθλημα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-crjsxci751u9)

Ο αγώνας
Τα πρώτα λεπτά λειτούργησαν αναγνωριστικά στο παρκέ για τις δύο ομάδες. Η Νικολοπούλου ήταν εκείνη που άνοιξε τον λογαριασμό του αγώνα από μακριά κάνοντας το 0-3 για τον Ολυμπιακό, ωστόσο οι παίκτριες της Καπογιάννη απάντησαν με ένα σερί 6-0 με γρήγορες επιθέσεις για να πάρουν το προβάδισμα του double score (6-3) στο 2’. Αυτό παρέμεινε για αρκετή ώρα, αφού οι γηπεδούχες ναι μεν είχαν θωρακίσει την άμυνά τους, δεν αξιοποιούσαν όμως τις ευκαιρίες του να πάρουν μεγαλύτερη απόσταση.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-crjw2nnb8obt)

Η Γκούσταφσον που δεν είχε καταφέρει να δώσει λύσεις στα πρώτα λεπτά, μείωσε σε 6-5 από τη γραμμή, όμως αναπάντητοι πόντοι του Παναθηναϊκού δημιούργησαν ξανά απόσταση. Δύο τρίποντα από Κάρτερ και Αλεξανδρή έκαναν το 12-5 για να δώσουν αέρα, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με το σουτ της Χαιριστανίδου που ανέβασε στο +11 (16-5).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-crjvwpn1vw0x)

Η Σταμολάμπρου σταμάτησε αυτό το σερί και ευστόχησε σε δίποντο για τις φιλοξενούμενες έπειτα από δώδεκα προσπάθειες που δεν είχαν βρει στόχο. Η Αλεξανδρή έδωσε ενέργεια και σκορ στις πράσινες σε ένα σημείο που ο Ολυμπιακός επιχειρούσε να συνδυαστεί και να βγάλει πιο εύκολα το παιχνίδι του. Οι ερυθρόλευκες έχοντας ανεβάσει τον ρυθμό τους κατάφεραν κυρίως με τις Αγιούσο και Γκούσταφσον να πλησιάσουν. Από το +12 που έγραψε Πότερ κάνοντας το 29-17 3’39’’ πριν το ημίχρονο, οι παίκτριες του Νίκλα είχαν το δικό τους διάστημα, στο οποίο κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι σε απόσταση… καλαθιού (29-27). Κάρτερ και Αλεξανδρή είδαν τις δικές τους εμπνεύσεις να καταλήγουν στο διχτάκι και το ημίχρονο έληξε στο 33-27 υπέρ των γηπδούχων.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-crjveeklt0ch)

Στο αρχικό μέρος, ο Παναθηναϊκός είχε 12/27 δίποντα και 3/6 τρίποντα, ενώ ο Ολυμπιακός είχε καταγράψει 9/24 και 1/5 αντίστοιχα. Τα ριμπάουντ ήταν στο 19-16, οι ασίστ στο 8-7 και τα λάθη 7-6 (ένα περισσότερο οι πράσινες).

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια για το τρίτο δεκάλεπτο, το 35-29 που διαμόρφωσε η Γκούσταφσον μετατράπηκε σε 41-29 με τις πράσινες να ανακτούν την διψήφια διαφορά. Η Αμερικανίδα ψηλή των ερυθρολεύκων αποτελούσε τον βασικότερο παράγοντα της αντεπίθεσης σε εκείνο το σημείο, μέχρι να προστεθούν στην εξίσωση τόσο η Αγιούσο όσο και η Νικολοπούλου. Με 0-9 από την τριάδα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε απόσταση δύο πόντων (41-39) στο 26’. Η Χαιριστανίδου που είχε περάσει στο παιχνίδι έδωσε λύσεις για να πάρει ξανά μία ανάσα η ομάδα της με το 45-39 λίγο αργότερα, ενώ οι ομάδες κινήθηκαν στα ίδια επιπεδα μέχρι και το τέλος της περιόδου (49-43).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-crjubzqd3681)

Στο καθοριστικό δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με καλάθι της Σουκ και τρίποντο της Γκούσταφσον είδε τον πίνακα να γράφει το 49-48. Για τρία λεπτά ο Παναθηναϊκός δεν είχε καταφέρει να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Η Νικολοπούλου διεύρυνε το σερί των φιλοξενούμενων στέλνοντας στο ματς στο 49-50 με τις ερυθρόλευκες να περνούν μπροστά μετά το αρχικό προβάδισμα. Το σύνολο του Νίκλα στο 35' έφτασε να διαχειρίζεται μία κατάσταση 5 πόντων (49-54) με την Αλεξανδρή να σταματά το άγονο διάστημα για το 51-54. Η Νικολοπούλου δεν λάθεψε και από την περιφέρεια κάνοντας το +6 (51-57) και αλλάζοντας χέρια στην πίεση, κάτι που εν μέρει χαλάρωσε η Παυλοπούλου απαντώντας.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-crjvo9ag1wp5)

Η Χριστινάκη μείωσε στον πόντο με τρίποντο στα 46'', η Σουκ με τη σειρά της σκόραρε για το 60-63 και τα 13.5'' του ματς ήταν ανοιχτά. Η γραμμή των βολών έγραψε το τελικό 60-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43, 60-66

«Διωγμένοι» από την Ηλεία η παπαδιά και ο εραστής της 11 χρόνια μετά τη δολοφονία του ιερέα

Ακρωτηριασμός 8χρονου σε σχολείο της Θεσσαλονίκης - Έκλεισε πόρτα πάνω στο δάχτυλό του

Η Ρίτα Γουίλσον τραγούδησε Κόκκοτα στη δεξίωση Μπάιντεν για την 25η Μαρτίου - Δείτε βίντεο