Bundesliga, Μπάγερν - Ουνιόν Βερολίνου 3-0: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό - Δείτα τα γκολ

Η πολύπειρη Μπάγερν έδωσε σκληρό μάθημα στην έτερη διεκδικήτρια και... πρωτάρα Ουνιόν, επιβλήθηκε 3-0 από ημίχρονο και πάτησε ξανά στην κορυφή της Bundesliga μαζί με τη Ντόρτμουντ

bayern
Ήταν η ευκαιρία της Ουνιόν να πάρει διπλό κορυφής στο Μόναχο, μα κυρίως να δώσει το πιο ηχηρό μήνυμα για τη μάχη του τίτλου! Η Μπάγερν ωστόσο της κατέστρεψε από νωρίς το παραμύθι και με τρία γκολ στο α΄μέρος έχτισε τις βάσεις για μια άνετη νίκη με 3-0 που την επανέφερε στην κορυφή της Bundesliga, σε ισοβαθμία με τη Ντόρτμουντ.

Τα πράγματα άρχισαν να ξεδιαλύνουν από σχετικά νωρίς στο Μόναχο, με τη Μπάγερν να... γυροφέρνει το γκολ και τελικά να το πετυχαίνει στο 31΄με τον Τσούπο Μότινγκ! Η Ουνιόν από την πλευρά της είχε ευκαιρία να απαντήσει μόλις έξι λεπτά αργότερα σε κεφαλιά του Λαϊντουνί, όμως οι Βαυαροί φρόντισαν στη συνέχεια να εξαφανίσουν κάθε αμφιβολία.

Στο 40΄ο Κομάν έκανε εξαιρετική ενέργεια και ολοκλήρωσε ιδανικά τη φάση για το 2-0, ενώ στο 45+1΄ο Μουσιάλα διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με όμορφο τελείωμα. Στο β΄μέρος η Ουνιόν έψαξε μάταια το γκολ που θα την έβαζε ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, όμως το 3-0 παρέμεινε μέχρι τέλους κι επανέφερε τη Μπάγερν στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Ζόμερ, Στάνισιτς (78΄Κανσέλο), Παβάρ, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Γκορέτζκα, Κίμιχ (78΄Σανέ), Κομάν (65΄Μανέ), Μίλερ (87΄Τελ), Μουσιάλα, Τσούπο Μότινγκ (65΄Γκνάμπρι)

Bundesliga - 22η αγωνιστική:
Μάιντς-Γκλάντμπαχ 4-0 (25΄ Λι, 49΄ Ίνγκβαρτσεν, 72΄ Αζόρκ, 90+4΄ Βάιπερ)

Mainz Overwhelms Gladbach | 1. FSV Mainz 05 - Borussia M'gladbach 4-0 | MD 22 – Bundesliga 22/23

Λειψία-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (6΄ Βέρνερ, 40΄ Φόρσμπεργκ - 61΄ Σόου)

Leipzig marches on! | RB Leipzig - Eintracht Frankfurt 2-1 | Highlights | Bundesliga 2022/23

Κολωνία-Βόλφσμπουργκ 0-2 (4΄ Γκέρχαρτ, 68΄πεν. Αρνολντ)

Χοφενχάιμ-Ντόρτμουντ 0-1 (43΄ Μπραντ)

Brandt's Crazy Back Goal brings Dortmund to the Top of the Bundesliga

Χέρτα Βερολίνου-Άουγκσμπουργκ 2-0 (61΄ Ρίχτερ, 70΄ Λουκεμπάκιο)

HIGHLIGHTS | HERTHA BERLIN VS AUGSBURG  | MATCHDAY 22 BUNDESLIGA 2022/2023

Βέρντερ Βρέμης-Μπόχουμ 3-0 (29΄ Φίλκρουγκ, 43΄ Σμιτ, 59΄ Ντουκς)

HIGHLIGHTS | WERDER BREMEN VS BOCHUM | MATCHDAY 22 BUNDESLIGA 2022/23

Σάλκε-Στουτγκάρδη 2-1 (10΄ Ντρέξλερ, 40΄ Μπίλτερ - 63΄ Σόσα)

BIG Points for Schalke! | Schalke 04 - VfB Stuttgart 2-1 | Highlights | Bundesliga 2022/23

Φράιμπουργκ-Λεβερκούζεν 1-1 (29΄ Γκρίφο - 67΄ Αζμούν)

Amazing Freekick by Grifo! | SC Freiburg - Bayer 04 Leverkusen 1-1 | MD 22 – Bundesliga 2022/23

Μπάγερν Μονάχου-Ουνιόν Βερολίνου 3-0 (31΄ Τσούπο-Μότινγκ, 40΄ Κομάν, 45΄+1΄ Μουσιάλα)

FCB Set a Sign in Title Race! | FC Bayern München - Union Berlin 3-0 | MD 22 – Bundesliga 2022/23