Ligue 1: Ο Λακαζέτ «έσωσε» τον βαθμό στο τέλος για τη Λυών, 1-1 με τη Νις - Δείτε τα γκολ

Η Λυών «φλέρταρε» με την εντός έδρας ήττα απέναντι στη Νις αλλά το πέναλτι του Λακαζέτ στο 90' «έσωσαν» τον βαθμό στη βραδιά του «χρυσού» Μπενζεμά

lyon_nice
Η αύρα του «χρυσού» Μπενζεμά... ζέστανε το «Groupama Stadium», το οποίο με τη σειρά του έσπρωξε τη Λυών προς την ισοφάριση απέναντι στη Νις, στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα το ματς και πίστεψαν ότι άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό αλλά το τέρμα του Πεπέ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 36' όμως, οι Νικαιώτες κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ταλιαφίκο εντός περιοχής. Ο Γάλλος εξτρέμ είδε τον Λόπεζ να του λέει «όχι» στην πρώτη εκτέλεση, πατώντας όμως εκτός της γραμμής του τέρματος. Ο 27χρονος πάντως, ευστόχησε με τη... δεύτερη και έκανε το 1-0.

Οι Λιονέ έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης και στο 66' έφτασαν κοντά σε αυτή. Το σουτ του Ταλιαφίκο κόντραρε στον Ντάντε και αιφνιδίασε τον Σμάιχελ αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Στο 89ο λεπτό ο Λακαζέτ μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Τοντιμπό και κέρδισε το πέναλτι. Ο 31χρονος ανέλαβε την εκτέλεση, δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με την ισοπαλία, η Λυών ανέβηκε στους 21 βαθμούς στην 8η θέση της Ligue 1, με τη Νις να μένει 9η με έναν βαθμό λιγότερο.