Euroleague, Παναθηναϊκός-Μονακό 83-91: Ο Τζέιμς τον... προσγείωσε στην πραγματικότητα

Ο Μάικ Τζέιμς «καθάρισε» μέσα σε τέσσερα λεπτά για τη Μονακό στο ΟΑΚΑ και μετατρέποντας το 68-67 του 33' σε 70-83, υποχρέωσε την άλλοτε ομάδα του σε ήττα με 91-83 στην εκκίνηση της διαβολοβδομάδας της  Euroleague

5498080
Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε αλλάξει προς το καλύτερο το πρόσωπό του το τελευταίο 10ήμερο, αλλά ένας... παλιός γνώριμος έσπευσε να προσγειώσει την πάλαι ποτέ ομάδα του στην πραγματικότητα.

Ιδιαίτερα αποτελεσματικό και «ορεξάτος» ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα στο ΟΑΚΑ. Τα... περισσότερα κέφια είχαν οι Οκάρο Ουάιτ και Νεμάνια Νέντοβιτς, οι οποίοι πέτυχαν... γρήγορα 15 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και ήταν εκείνοι που έδιναν «σιγουριά» στην «πράσινη» επίθεση.

Στο 7' το σκορ ήταν 20-13 για το «τριφύλλι» έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του στο ματς και έχοντας και τις απαντήσεις στις προσπάθειες του Μάικ Τζέιμς. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +9 για την ελληνική ομάδα (25-16) και όλα κυλούσαν... ρολόι έως το τέλος του α' δεκαλέπτου (27-19). Κάτι που αποτυπώθηκα και στη στατιστική. Ο Παναθηναϊκός είχε 6/6 δίποντα (!), 3/7 τρίποντα και 6/6 βολές, ενώ τα 4 λάθη της Μονακό την κράτησαν στους 19 πόντους, αν και είχε καλά ποσοστά ευστοχίας με 6/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 1/1 βολή.

Κι ενώ τα πάντα κυλούσαν ιδανικά για τους «πράσινους» η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική. Σαν να μην μπήκαν στο παρκέ για την δεύτερη περίοδο δύο... άλλες ομάδες. Ο Γιόβιτς δεν «πάταγε» καλά, τα λάθη έκαναν την εμφάνισή τους από τη στιγμή που δεν υπήρχε ηρεμία στην επίθεση, ο (θετικός στην άμυνα) Μποχωρίδης είχε φορτωθεί με φάουλ, τα «κοντά» σχήματα του Πρίφτη (με Νέντοβιτς, Γιόβιτς, Μποχωρίδη ή Μέικον) δεν απέδωσαν και κάπως έτσι το ματς ήρθε... τούμπα!

Αρχικά η Μονακό πραγματοποίησε σερί 0-9 για το προσπέρασμα (27-28) ενώ το επιμέρους σκορ έφτασε αρχικά στο 1-16 (28-33 στο 13') και στη συνέχεια και στο 7-26 για το -10 του Παναθηναϊκού (35-45) στο 18'. Οι Μπέικον (12π., στο ημίχρονο με 3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και Τζέιμς (14π., στο ημίχρονο με 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή) είχαν κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά ενώ οι «πράσινοι» πλήρωσαν τα χαμένα ριμπάουντ καθώς η Μονακό μάζεψε 5 επιθετικά στην δεύτερη περίοδο.

Αν μη τι άλλο ήταν ένα από τα στοιχεία που «πλήγωσαν» την ελληνική ομάδα, η οποία πλησίασε στο τρίποντο (42-45) με σερί 7-0 αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο -7 (42-49). Στο πρώτο μισό ο Παναθηναϊκός είχε 9/10 δίποντα (ξεκίνησε με 9/9 δίποντα), 4/12 τρίποντα, 12/13 βολές ωστόσο έχασε τα ριμπάουντ (7-2 έναντι 7-6 της Μονακό), είχε μόνο μία ασίστ στην δεύτερη περίοδο (και 5 στο σύνολο) ενώ μέτρησε και 9 λάθη! Την ίδια ώρα οι Μονεγάσκοι είχαν 16/25 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 2/5 βολές.

Η διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έφτασε αρχικά στους 11 πόντους υπέρ της Μονακό (42-53 στο 21') ενώ τρία λεπτά αργότερα έφτασε και στο -13 για τον Παναθηναϊκό (46-59). Εκεί τα πάντα έδειχναν ότι το ματς είχε... στραβώσει για τα καλά. Όμως το σχήμα με Κασελάκη-Έβανς στην frontline λειτούργησε για τους «πράσινους» οι οποίοι με την συνεισφορά των Νέντοβιτς, Ουάιτ, Σαντ-Ρος πραγματοποίησαν σερί 11-0 (!!) και μείωσαν την διαφορά στο καλάθι (57-59) στο 27'. Ουσιαστικά το ματς... ξεκινούσε από την αρχή καθώς οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τα ριμπάουντ ενώ πήραν σε τέσσερις περιπτώσεις καλαθι από δικά τους επιθετικά ριμπάουντ.

Το προσπέρασμα για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 33' ύστερα από καλάθι του Μποχωρίδη για το 68-67, με τους «πράσινους» να είχαν πάρει ολοκληρωτικά το μομέντουμ του αγώνα. Σ' εκείνο το σημείο το επιμέρους του «τριφυλλιού» είχε φτάσει στο 22-8 ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη ροή του αγώνα. Μέσα σε διάστημα τριών λεπτών η Μονακό πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό 13-0 (!!) με τον Μάικ Τζέιμς να έκανε... ό,τι ήθελε στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91