Copa del Rey: Η Μπιλμπάο στον τελικό... 2-1 στην παράταση τη Λεβάντε

Οι Βάσκοι θα αναμετρηθούν με τους Καταλανούς της Μπαρτσελόνα στις 17 Απριλίου

23879800
Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έγινε η δεύτερη φιναλίστ του τελικού του Copa del Rey για τη σεζόν 2020/2021. Στη ρεβάνς των ημιτελικών με τη Λεβάντε στο «Εstadi Ciutat de València», οι Βάσκοι επικράτησαν με 2-1 στην παράταση και κέρδισαν το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό κόντρα στην Μπαρτσελόνα!

Η Λεβάντε προηγήθηκε στο 17' με τον Ροζέρ, όμως η Αθλέτικ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο ημίωρο με πέναλτι του Ραούλ Γκαρθία, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα στο «Σαν Μαμέ». Το 1-1 δεν άλλαξε ως το 90ό λεπτό και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου «μίλησε» η εμπειρία των Βάσκων. Ο Αλεχάντρο Μπερενγκέρ στο 112' με μακρινό σουτ έκανε το 2-1 για την Αθλέτικ κι οδήγησε την ομάδα του στον τελικό.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c9oxdvc9fzsp-sf)

Ο μεγάλος τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 17 Απριλίου στην πόλη της Σεβίλης και συγκεκριμένα στο στάδιο «Καρτούχα». Για την Μπαρτσελόνα θα είναι ο 42ος στην Ιστορία της, ενώ απ' την άλλη πλευρά οι Βάσκοι θα καταγράψουν ένα μάλλον... ακατάρριπτο παγκόσμιο ρεκόρ, αφού θα παίξουν δύο τελικούς κυπέλλου μέσα σε δύο εβδομάδες (στις 03/04 είναι προγραμματισμένος ο τελικός της περσινής διοργάνωσης, όπου τα «λιοντάρια» θα αντιμετωπίσουν τη Ρεάλ Σοσιεδάδ)!

Τα αποτελέσματα των δεύτερων ημιτελικών του κυπέλλου Ισπανίας (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Μπαρτσελόνα-Σεβίλη 3-0 παρ. (0-2)

Λεβάντε-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 παρ. (1-1)

Κορωνοϊός - Ιταλία: 339 θάνατοι και 22.865 κρούσματα σε ένα 24ωρο

Premier League: Η Τσέλσι «άλωσε» το «Άνφιλντ», 1-0 τη Λίβερπουλ (βίντεο)

Γιουβέντους: Θετικός στον κορωνοϊό ο Μπετανκούρ