Euroleague, Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 88-96: Θρίαμβος στη Βαρκελώνη

Ένας εκπληκτικός Ολυμπιακός επικράτησε δίκαι στο εξ αναβολής παιχνίδι της Euroleague μέσα στη Βαρκελώνη υποχρεώνοντας την Μπάρτσα στην 3η της φετινή ήττα - Υπέροχοι όλοι οι ερυθρόλευκοι που δεν έχασαν ούτε μία φορά το προβάδισμα και δεν πανικοβλήθηκαν όταν οι μπλαουγκράνα ισοφάρισαν 77 - Καθοριστικό ο Χάρισον στο φινάλε του αγώνα

5201389
Ο Ολυμπιακός «άλωσε» την Βαρκελώνη και επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 88-96. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έστησε αριστοτεχνικά την ομάδα του και οι Πειραιώτες εκτέλεσαν το πλάνο με ακρίβεια.

Η σημαντική αυτή νίκη ήρθε με επιβλητικό μπάσκετ αφού ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ και στα 40 λεπτά του αγώνα!

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση. Η βασική πεντάδα έκανε περίφημη δουλειά στην άμυνα (Τζένκινς στον Χίγκινς, Παπανικολάου στον Καλάθη) ενώ με άριστη κυκλοφορία της μπάλας στην μπροστινή μεριά του παρκέ προηγήθηκε με 0-12 (3'). Ο Σλούκας έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και μοίραζε ασίστ ενώ Τζένκινς και Παπανικολάου ευστοχούσαν συνέχεια από τα 6.75. Με 5/5 τρίποντα ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 11-26 (8'). Οι αλλαγές του Γιασικεβίτσιους διαφοροποίησαν πλήρως την άμυνα της Μπαρτσελόνα και με πρωταγωνιστές τους Ντέιβις και Μίροτιτς έκλεισε το δεκάλεπτο με 17-26.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν βρει ρυθμό. Το ευχάριστο για τον Ολυμπιακό ήταν πως λειτούργησε καλά το δίδυμο Πρίντεζη – Ζαν Σαρλ, αλλά από την άλλη ο Κούριτς με 3/3 τρίποντα και ο Χάνγκα με δύο καλάθια και φάουλ μείωσαν σε 34-37 (16'). Μάρτιν και ΜακΚίσικ κατάφεραν με προσωπικά καλάθια να διατηρήσουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ (40-47, 19').

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν το ίδιο καλή με αυτή που ξεκίνησε τον αγώνα και μπορεί στην επίθεση να δυσκολευόταν, αλλά χάρη σε 4 πόντους του Έλις προηγήθηκε με 47-55 (24'). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταμάτησαν να παίζουν άμυνα και με προσφορά όλων των παικτών σε αυτόν τον τομέα, η Μπαρτσελόνα είχε σκοράρει 3 πόντους σε 6 λεπτά. Στην άλλη πλευρά ο Σλούκας και ο Παπανικολάου βοήθησαν να πάει η διαφορά στο +13 (50-63, 26'). Ο Ντέιβις με τον Χάνγκα ήταν οι παίκτες που βοήθησαν την ομάδα τους να βγει από την δύσκολη θέση και έτσι μείωσαν σε 61-67 (28'), ωστόσο το τρίποντου του Βεζένκοβ πρόσφερε πολύτιμη «ανάσα».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΜακΚίσικ έχασε την συγκέντρωσή του και τα δικά του λάθη πρόσφεραν εύκολα καλάθια στην Μπαρτσελόνα η οποία μείωσε γρήγορα (71-74, 33'). Σε εκείνο το σημείο κάποιες διαιτητικές αποφάσεις εκνεύρισαν τους παίκτες του Μπαρτζώκα, αλλά η ψυχραιμία τους επέστρεψε γρήγορα και με «γκολ φάουλ» του Χάρισον έκαναν το 77-82 (36'). Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτα σοβαρός στην άμυνά του, ο Χάρισον συνέχισε να σκοράρει κι έτσι έγινε το 84-89 (39'). Ο Καλάθης προσπάθησε να βάλει την ομάδα του στην διεκδίκηση της νίκης (88-91, 16'' πριν τη λήξη), όμως με 3/3 βολές στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c7nobnzjjhoh-sf)

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έδωσα 20 ασίστ (13 η Μπάρτσα), σούταραν με 43.5% στα τρίποντα και υπέπεσαν σε μόλις 10 λάθη απέναντι σε μία τόσο πιεστική άμυνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σλούκας πρόσφερε 15 πόντους, 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ΜΗΔΕΝ λάθη.

Σπουδαίος ο Μάρτιν με 17 πόντους (8/13δ., 1/1β.), 8 ριμπάουντ και εκπληκτική άμυνα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Καλάθης ήταν κακός με εξαίρεση τα τελευταία δευτερόλεπτα. Δεν βοήθησε ούτε ο Οριόλα με 2 πόντους σε 17 λεπτά.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Κομβική παρουσία σε ξεχωριστά διαστήματα για τους ΜακΚίσικ (16π., 4ασ.), Βεζένκοβ (10π.), Χάρισον με 5 κρίσιμους πόντους και 2 κλεψίματα, Παπανικολάου (11π. 3ρ.) και Ζαν Σαρλ (6π., 3ρ. και τρομερή άμυνα)

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο τελευταίο πεντάλεπτο και μετά τον εκνευρισμό που δημιούργησαν οι διαιτητές, οι Πειραιώτες έμειναν ψύχραιμοι και το 77-77 έγινε 77-82 με καλάθι και φάουλ του Χάρισον.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τους 96 πόντους που δέχτηκε. Ο Ολυμπιακός την άμυνα της δεύτερης περιόδου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εκπληκτικό κόψιμο του Μάρτιν στον Χίγκινς στο 32΄της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 47-51, 63-72, 88-96