Με κηδειόχαρτα άνοιξαν τα μαγαζιά στην Πάτρα - Στα «κάγκελα» οι έμποροι στη Θεσσαλονίκη
Απογοητευμένοι οι καταστηματάρχες σε Θεσσαλονίκη και Πάτρα που δεν άνοιξαν τα μαγαζιά τους σήμερα - «Βάλαμε πλάτη και μας γυρίσατε την πλάτη» γράφουν πινακίδες που αναρτήθηκαν στην Πολίχνη
Σε μία συμβολική κίνηση διαμαρτυρίας προχώρησαν σήμερα το πρωί οι έμποροι της Πάτρας, με αφορμή την απόφαση για αναστολή επαναλειτουργίας του λιανεμπορίου στην πόλη.
Ειδικότερα, όπως είχαν προαναγγείλει οι έμποροι της Πάτρας, άνοιξαν τα καταστήματά τους και τον φωτισμό, χωρίς όμως προσωπικό και χωρίς να εξυπηρετούν τους καταναλωτές, ενώ ανήρτησαν και σε εμφανή σημεία κηδειόχαρτα στα οποία αναφέρουν: «Με κυβερνητική απόφαση, τα μεσάνυχτα της Παρασκευής 2/4/2021, είμαστε ζωνταντοί-νεκροί. Λυπούμαστε που δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε».
Παράλληλα, σύμφωνα με πληροφορίες, αναμένεται να συνεδριάσει το διοικητικό συμβούλιο του εμπορικού συλλόγου, προκειμένου να λάβει αποφάσεις, μετά τις ανακοινώσεις του υπουργού Οικονομικών, Χρήστου Σταϊκούρα, για καταβολή αυξημένης αποζημίωσης σε επιχειρήσεις των κλάδων στους οποίους εφαρμόζονται περιοριστικά μέτρα τον Απρίλιο.
Δείτε βίντεο και φωτογραφίες:
Κλείσιμο
Στα «κάγκελα» και σήμερα οι έμποροι στη Θεσσαλονίκη
Στα «κάγκελα» συνεχίζουν να βρίσκονται και οι έμποροι της Θεσσαλονίκης. Στην περιοχή της Πολίχνης οι καταστηματάρχες βρέθηκαν από νωρίς το πρωί στα μαγαζιά τους και στις 9 το πρωί άνοιξαν τα φώτα, όπως θα ήταν κανονικά αν βρισκόντουσαν σε λειτουργία.
Όπως είπαν οι ίδιοι δεν έχουν σκοπό να προχωρήσουν σε πωλήσεις, αλλά η διαμαρτυρία έχει συμβολικό χαρακτήρα, ενώ μέχρι στιγμής αναμένουν τις ανακοινώσεις τις κυβέρνησης. Σύμφωνα με την εκπρόσωπο των καταστηματαρχών στον Δ. Παύλου Μελά, Ιφιγένεια Τοσίδου, η ζημιά που έχουν υποστεί οι επαγγελματίες είναι τεράστια κάνοντας λόγο για καταστροφή.
Η ίδια τόνισε ότι οι καταστηματάρχες είχαν προχωρήσει, πέρα από καθαριότητες και απολυμάνσεις τον μαγαζιών τους, σε παραγγελίες εμπορευμάτων καθώς πίστευαν ότι από σήμερα θα ήταν ανοιχτοί.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.