Champions League: Η Γαλατά έχασε, αλλά πήρε το εισιτήριο για το Europa - Δείτε τα γκολ

Οι δύο αγώνες με τους οποίους άνοιξε η αυλαία της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Champions League βρηκαν τη  Γαλατά να χαμογελά παρά την εντός έδρας ήττα της με 3-2 από την Πόρτο καθώς την ίδια ώρα έχασε και η Λοκομοτίβ από την Σάλκε με 1-0 και έτσι οι Τούρκοι θα συνεχίσουν στο Europa League

galata_porto_arthro
Είναι ιστορική ομάδα στον θεσμό. Ποτέ ξανά όμως η Πόρτο δεν είχε φτάσει τους 16 βαθμούς σε όμιλο Champions League. Το έκανε τώρα, παίρνοντας το διπλό στην Πόλη.

Δεν είχε καμία ανάγκη τη νίκη. Είχε εξασφαλίσει την 1η θέση στον 4ο όμιλο από την προηγούμενη αγωνιστική. Ωστόσο, οι Δράκοι πήγαν και έπαιξαν κανονικά το παιχνίδι με τη Γαλατάσαραϊ και πήραν τη νίκη με 2-3.

Οι Τούρκοι από την άλλη ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν στο φινάλε, καθώς ο συνδυασμός αποτελεσμάτων του γκρουπ, τους επέτρεψε να συνεχίσουν ως 3οι στο Europa League.

Οι Πορτογάλοι μπήκαν δυνατά και με κεφαλιά του Φελίπε (17') πήραν το προβάδισμα, το οποίο διπλασιάστηκε με το πέναλτι του Μαρένκα (42'), που έφτασε τα πέντε γκολ στη διοργάνωση. Ο Φεγκουλί επίσης από το σημείο του πέναλτι (45') μείωσε, αλλά στην επανάληψη ο Ολιβέιρα (57') έκανε το 1-3.

Ο Ντερντιγιόκ (65') έφερε ξανά το παιχνίδι στο ένα γκολ διαφορά, μα ο Φεγκουλι δύο λεπτά αργότερα αστόχησε σε πέναλτι και η Γαλατά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει ποτέ.

β

Η Σάλκε αποτελείωσε την Λοκομοτίβ
Για τους Γερμανούς μοναδικό κίνητρο ήταν το γόητρο ή τα λεφτά της νίκης, αφού βαθμολογικά δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι.

Στη 2η θέση ήταν η Σάλκε πριν την έναρξη, στη 2η θα παρέμενε ό,τι και να γινόταν στο 90λεπτο. Αντιθέτως, η Λοκομοτίβ είχε όλα τα κίνητρα του κόσμου, αφού με νίκη θα έπαιρνε αυτή την 3η θέση -αντί της Γαλατασαράι- και το εισιτήριο για το Europa League.

Για να νικούσαν, όμως, οι Ρώσοι θα έπρεπε να παίξουν και λίγο ποδόσφαιρο, κάτι που δεν έκαναν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Απολύτως φυσιολογικά, επομένως, δεν σκόραραν και δε θα συνεχίσουν στην Ευρώπη, αποχαιρετώντας την κορυφαία διοργάνωση με ήττα μετά το γκολ του Σεπφ στο 91ο λεπτό.

Τελείωσε κι ο αγώνας στην Κωνσταντινούπολη. Γαλατά-Πόρτο 2-3, Σάλκε-Λοκομοτίβ 1-0 τα αποτελέσματα

Τελείωσε ο αγώνας στο Γκιζελκίρχεν, η Γαλατά είναι οριστικά 3η ακόμη κι αν χάσει από την Πόρτο...

90'+2' Σάλκε-Λοκομοτίβ 1-0: Ο Σέπφ μετά από φάση διαρκείας πετυχαίνει το γκολ για την Σάλκε.

80': Η Λοκομοτίβ ξέρει ότι με ένα γκολ προκρίνεται αλλά δεν μπορεί να περάσει τη σέντρα...

67': Το εκτελεί ο Φεγκουλί, ο Κασίγιας βρίσκει τη μπάλα την στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι και διώχνουν οι αμυντικοί.

66': Πέναλτι για την Γαλατά σε ανατροπή του Ροντρίγκες!

65' Γαλατά-Πόρτο 2-3: Από την ασίστ του Ροντρίγκες ο Ντερτιγιόνγκ μείωσε σε 2-3!

59': Νέα μεγάλη φάση για την Γαλατά αλλά αστόχησε ο Ντερτιγιόνγκ

57' Γαλατά-Πόρτο 1-3: Στην κόντρα της Πόρτο ο Ολιβέιρα πέτυχε το 1-3!

56': Τεράστια ευκαιρία για την Γαλατά προκειμένου να ισοφαρίσει αλλά ο Ονιεκόρου αστοχεί

46': Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

45'+4': Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Λοκομοτίβ με τον Ντενίσοφ να αστοχεί από το ύψος του πέναλτι!

45'+1' Γαλατά-Πόρτο 1-2: Ο Φεγκουλί ευστοχεί κι η Γαλατά παίρνει βαθιά ανάσα.

45': Πέναλτι για την Γαλατά σε ανατροπή του Ροντρίγκες!

41': Γαλατά-Πόρτο 0-2: Ο Μαρεγκά ευστοχεί και η Γαλατά πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο!

40': Πέναλτι για την Πόρτο.

30': Την ίδια ώρα η Λοκομοτίβ είναι κλεισμένη στα καρέ της...

25': Αδυνατεί να αντιδράσει μετά το γκολ η Γαλατά

20': Η Λοκομοτίβ πλέον αν κερδίσει στο Γκιζελκίρχεν περνά αυτή στην 3η θέση...

17' Γαλατά-Πόρτο 0-1: Με κεφαλιά του Φελίπε μετά από εκτέλεση φάουλ η Πόρτο παίρνει το προβάδισμα!

11': Απίθανη φάση μπροστά από την εστία της Πόρτο με τομν Κασίγιας να διώχνει το σουτ, αλλά το νέο σουτ του Ροντρίγκες να βρίσκει το χέρι του Φελίπε με τον διαιτητή όμως να γυρνάει πίσω τη φάση και να δείχνει οφσάιντ!

5': Χωρίς κάποια φάση μέχρι στιγμής με την Πόρτο να είναι πιο επικίνδυνη στην Πόλη.

1': Ξεκίνησαν οι αγώνες