Νίκησε «παλικαρίσια» τον Άρη (74-70) ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε σημαντική νίκη (70-74) απέναντι σε έναν πολύ καλό Άρη και με τον Οθέλο Χάντερ να παίζει 2:28 λόγω τραυματισμού

Τα κατάφερε ο Ολυμπιακός και έφυγε με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας ενός πολύ καλού Άρη με 70-74 και ουσιαστικά θα έχει το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς. Με τον Οθέλο Χάντερ να αγωνίζεται μόλις για 2:30 λόγω τραυματισμού
και τους γηπεδούχους να παίζουν πάρα πολύ καλά, η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε έναν καταπληκτικό Βασίλη Σπανούλη (14π., 5ασ., 0λ.) χάρη στον οποίο πήρε διαφορά 6 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Άρης «πλήρωσε» την αστοχία του στα δίποντα και την επιμονή στα σουτ τριών πόντων αφού για πρώτη φορά ευστόχησε σε σουτ για δύο πόντους στο 13'.

Ο Άρης μπήκε... φορτσάτος στο τελευταίο δεκάλεπτο, προηγήθηκε 62-58 κι έχασε δύο ευκαιρίες να μεγαλώσει κι άλλο τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός χάρη στην προσωπικότητά των παικτών του κατάφερε να γυρίσει και να προσπεράσει με 66-68. Το ματς κρίθηκε στις βολές εκεί που οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πανηγύρισαν μία πολύ σημαντική νίκη

Tα δεκάλεπτα: 10-12, 28-34, 52-53, 70-74