Euroleague, Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 78-90: Υπερηχητική «Βασίλισσα» πέρασε κι από το ΟΑΚΑ

Δύο βραδιές μετά το σπουδαίο διπλό στο ΣΕΦ, η Ρεάλ Μαδρίτης «άλωσε» και το ΟΑΚΑ - Ο Παναθηναϊκός άντεξε ένα ημίχρονο, αλλά οι Ισπανοί ήταν ασταμάτητοι και «καθάρισαν» τον αγώνα στο 3ο δεκάλεπτο

Tavares
Ρεάλ Μαδρίτης, ορισμός της φράσης «απλά δεν... παίζεται». Όποτε ήθελε έπαιρνε διαφορά στο ΟΑΚΑ. Όποτε ήθελε χαλάρωνε. Και ξανά μανά τα ίδια.

Ο Παναθηναϊκός το ένιωσε στο... πετσί του. Και όχι τίποτε άλλο αλλά πήγε στράφι και το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όταν και είχε βρεθεί να προηγείται με +6 πόντους έχοντας πραγματοποιήσει μέσα στο παιχνίδι και σερί 14-0. Όμως στην 3η περίοδο οι Μαδριλένοι προσγείωσαν το τριφύλλι στην... ωμή πραγματικότητα, θυμίζοντας ομάδα βγαλμένη από το Playstation.

Τρομερές συνεργασίες, απίστευτο spacing, φοβερό passing game και 9/10 φορές είχαν την τέλεια και... απόλυτη επιλογή για να εκδηλώσουν την επίθεσή τους. Παρά την ώθηση του κατάμεστου ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε. Η Ρεάλ ήταν σε... άλλο επίπεδο και φρόντισε να απλοποιήσει το έργο της στην Αθήνα, απ' όπου και θα επιστρέψει στην βάση με 2/2.

Τα στατιστικά μίλησαν από μόνα τους έχοντας 63% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα και 21 ασίστ!

Το ματς: Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης
Το δυναμικό ξεκίνημα της Ρεάλ Μαδρίτης και το πρόωρο προβάδισμα με 7-2 δεν... αποδιοργάνωσε τους «πράσινους» οι οποίοι ευτύχησαν να έχουν τον Κέντρικ Ναν σε εξαιρετική βραδιά και με δικό τους επιμέρους 7-2 έφεραν το ματς στα ίσια (9-9) στο πεντάλεπτο του αγώνα. Ο Αμερικανός (10π.., 2/2τρ.) ήταν εκείνος που έφερε την ομάδα του στο +4 (21-17) και μαζί με την βοήθεια του Μήτογλου (6π.) διατηρούσαν το μομέντουμ του αγώνα αν και οι Μαδριλένοι βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα (23-24) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Όπως αποδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν είχε... κρατήσει κάβα και για το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα! Με προσωπικές ενέργειες «κουβάλησε» τον Παναθηναϊκό στην επίθεση, την ώρα που ο Ματίας Λεσόρ έδινε τρομερή ενέργεια και ξεσήκωνε το ΟΑΚΑ με τα εντυπωσιακά του καρφώματα. Μετά την «κρυάδα» του +9 της Ρεάλ (26-35) με επιμέρους 3-11 στην 3η περίοδο, αμέσως... γύρισε ο διακόπτης. Το σχήμα των Βιλντόζα, Γκραντ, Ναν, Μαντζούκα και Λεσόρ και με Αμερικανό σκόρερ να συνεχίζει ακάθεκτος, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε 14-0 σερί και προηγήθηκε με 40-35 στο 18'!

Η διαφορά έφτασε και το +6 για την ομάδα του Αταμάν (43-37) αλλά ένα δίλεπτο αδράνειας και με τον... αγαπημένο της «πράσινης» εξέδρας, Μάριο Χεζόνια να αποτελεί τον καταλύτη της Ρεάλ (13π., 2/4δίπ., 2/3τρ., 3/4β.) οι Μαδριλένοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 9-2 και έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 45-46. Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Ναν είχε 20 πόντους με 5/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος στα 16:54 που είχε αγωνιστεί.

Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 14/23 δίποντα στο ημίχρονο, 4/13 τρίποντα, 5/7 βολές, 9-6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και 4 λάθη. Βέβαια δεν είχε πάρει σκορ από τους Βιλντόζα, Σλουκα και Γκριγκόνις οι οποίοι είχαν μαζί 1/10 εντός παιδιάς! Αντίστοιχα οι φιλοξενούμενοι είχαν μετρήσει 11/15 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 3/4 βολές, 13-2 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα επιμέρους 6-2 και προηγήθηκε με 51-48 στο 22' αλλά η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική. Η Ρεάλ απλά... χάιδεψε το πόδι στο γκάζι και με σερί 12-0 σε διάστημα τριών λεπτών προηγήθηκε για δεύτερη φορά στο ματς με +9 πόντους (51-60) στο 26'.

Και να 'ταν μόνο αυτό; Ο Παναθηναϊκός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, οι επιλογές στην επίθεση ήταν πολύ κακές, ο Κοζέρ δεν άφηνε τον Ναν να πάρει μπάλα στα χέρια του και η Ρεάλ το έκανε να φαίνεται... πολύ εύκολο. Παίζοντας απολαυστικό μπάσκετ στην 3η περίοδο πήρε και προβάδισμα 18 πόντων (52-70) έχοντας φτάσει το επιμέρους σκορ στο 22-1! Η 3η περίοδος έκλεισε στο +17 για τη Ρεάλ (55-72) έχοντας στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα 6/12 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ οι «πράσινοι» αντίστοιχα 2/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 3/4 βολές.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Παναθηναϊκός θέλησε να πιέσει τη Ρεάλ και κατάφερε να επιμέρους σκορ 11-2 μείωσε την διαφορά κατά το ήμισυ (63-72 στο 33'). Όμως δεν υπήρξε συνέχεια. Τα αβίαστα λάθη συνεχίστηκαν, κάτι που αποτέλεσε... βούτυρο στο ψωμί της Ρεάλ προκειμένου να ελέγξει την κατάσταση έως και το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90.