Premier League, Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Σίτι 1-1: Οι Άγιοι έβαλαν φρένο στο σερί των πρωταθλητών - Δείτε βίντεο

H Mάντσεστερ Σίτι μετά από 12 αγωνιστικές έχασε βαθμούς στην Premier League, καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Σαουθάμπτον

siti
To «13» φαίνεται πως είναι... γρουσούζικός αριθμός για τη Μάντσεστερ Σίτι, καθώς το νικηφόρο της σερί «έσπασε» στο 13ο παιχνίδι της.

Μετά από 12 διαδοχικές νίκες η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα «κόλλησε» στην ισοπαλία (1-1) στο Σαουθάμπτον με τους «Αγίους» να μένουν αλώβητοι από τους «Πολίτες» και στο δεύτερο παιχνίδι τους στην Premier League.

Οι γηπεδούχοι «αιφνιδίασαν» τη Σίτι και σκόραραν μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον δεξιό μπακ Γουόκερ-Πίτερς να συνεργάζεται εξαιρετικό με το δεξί χαφ, Ρέντμοντ και να τελειώνει εξαιρετικά τη φάση με το εξωτερικό. Αυτό ήταν μόλις το τρίτο γκολ που δέχονται οι «γαλάζιοι» του Μάντσεστερ στο πρώτο μισό των αναμετρήσεων τους.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-chcgugf666wx-sf)

Η Σαουθάμπτον έκλεισε εξαιρετικά τους χώρους και μπλόκαρε εντελώς της Σίτι για περίπου 25 λεπτά, όμως μετά το πρώτο μισάωρο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβαίνουν. Στο 35' ο πάρα πολύ κακός Στέρλινκ «άδειασε» τον Τσε Άνταμς, όμως το σουτ του ήταν απογοητευτικό, ενώ στο 38' ο Φόρστερ τον νίκησε σε τετ α τετ μέσα από τη μικρή περιοχή.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-chceex5u4ff5-sf)

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε σε μεγάλο βαθμό στους φιλοξενούμενους και στον «μαέστρο» τους Κέβιν Ντε Μπρόινε, ο οποίος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων. Στο 59΄ ο Ρόδρι δοκίμασε το πόδι του από το ημικύκλιο με τη μπάλα να «γλείφει» το οριζόντιο δοκάρι και στο 65' ο Ντε Μπρόινε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Λαπόρτ, ο οποίος με κεφαλιά ισοφάρισε το παιχνίδι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-chcfovtekkcp-sf)

Στο 70' ο Βέλγος σταρ της Σίτι «τράνταξε» το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φόρστερ με τον «κεραυνό» που εξαπέλυσε εκτός περιοχής., ενώ στο δοκάρι βρήκε η μπάλα και στο 72' στην κεφαλιά του Ζέσους, ο οποίος αντικατέστησε τον Στέρλινγκ και έδωσε «πνοή» στη Σίτι. Στο 89' ο Ντε Μπρόινε σούταρε δυνατά, άφησε «άγαλμα» τον Φόρστερ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 90+5' ο τερματοφύλακας της Σαουθάμπτον απέκρουσε το σουτ του από δύσκολη διαγώνια θέση.

Η Σίτι μπορεί να διαμαρτύρεται για δυο αποφάσεις του φάσεις του VAR, καθώς στο 79' ο Ρομέου ανέτρεψε τον Ντε Μπρόινε στο όριο της περιοχής και είναι θέμα χιλιοστών αν ήταν εντός ή εκτός, με την τελική απόφαση να είναι υπέρ της Σαουθάμπτον, ενώ στο 81' ο Άρμστρονγκ δεν τιμωρήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Λαπόρτ.

Από την πλευρά της η Σαουθάμπτον είχε την ευκαιρία της να «κλέψει» το παιχνίδι, όμως στο 55΄ ο Μπέντναρεκ σημάδεψε το δοκάρι και στην επανφορά αστόχησε ο Ελιουνούσι. Εξαιρετικοί για τους γηπεδούχους ήταν ο τερματοφύλακας Φόρστερ και ο εξαιρετικός, κεντρικός αμυντικός, Σαλισού.