La Liga, Μπαρτσελόνα-Έλτσε 3-2: Γλίτωσε το νέο… κάζο στο παρά πέντε

Η Έλτσε έκανε φοβερό come back στο Καμπ Νου, αλλά η Μπαρτσελόνα με γκολ του Νίκο στο 85’ κατάφερε να πάρει το τρίποντο και βαθιά ανάσα στη La Liga

25077551
Ο Νίκο ήταν ο... σωτήρας της Μπαρτσελόνα, χτύπησε στο 85' και της χάρισε τη νίκη κόντρα στην Έλτσε με 3-2! Οι φιλοξενούμενοι έκαναν φοβερό come back, αλλά η ομάδα του Τσάβι είπε την τελευταία της λέξη και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις εβδομάδες.

Barcelona vs Elche 3 2  All Gоals  Extеndеd Hіghlіghts  2021

Ο Γιούτγκλα στο 16΄άνοιξε το σκορ για τους «μπλαουγκράνα», με τον Γκάβι στο 19’ να διπλασιάζει τα τέρματα. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο του γκολ με την πρώτη ομάδα. Η Μπαρτσελόνα πήγε με προβάδισμα δυο τερμάτων, με την Έλτσε να παίρνει τα πάνω της στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μορέντε στο 62ο λεπτό μείωσε σε 2-1, με τον Μίγια ένα λεπτό μόλις αργότερα να φέρνει το ματς στα ίσα κάνοντας το 2-2! Οι «μπλαουγκράνα» δεν ήταν και πολύ καλοί στο δεύτερο μέρος, ωστόσο κατάφεραν να βρουν τη νίκη στα τελευταία λεπτά με τον Νίκο στο 85’ να διαμορφώνει το τελικό 3-2!

Σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την ομάδα του Τσάβι να ανεβαίνει στην 7η θέση με 27 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Έλτσε παρέμεινε στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:
Παρασκευή 17/12
Θέλτα-Εσπανιόλ 3-1 (3' Μίνα, 47' Άσπας, 82' Σουάρεθ - 90'+2' Μορόν)

Resumen de RC Celta vs RCD Espanyol (3-1)

Σάββατο 18/12
Ράγιο Βαγιεκάνο-Αλαβές 2-0 (19' Γκουαρδιόλα, 25' Κατένα)

Resumen de Rayo Vallecano vs Deportivo Alavés (2-0)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ 1-3 (32’ Ισάκ - 38’, 69’ Μορένο, 96' Τσουκουέζε)

Glomex Player(, )

Μπαρτσελόνα-Έλτσε 3-2 (16' Γιούτγκλα, 19' Γκάβι, 85' Νίκο - 62' Μορέντε, 63' Μίγια)

Σεβίλλη-Ατλέτικο Μαδρίτης (22:00)