Καρέ καρέ η δράση των Γεωργιανών που άδειαζαν σπίτια σε Δάφνη και Ηλιούπολη - Βίντεο ντοκουμέντα
Είχαν «στήσει καρτέρι» έξω από σπίτια περιμένοντας τη σωστή στιγμή να εισβάλουν και να κάνουν πλιάτσικο - Οι κατηγορούμενοι έχουν διαπράξει τουλάχιστον έξι διαρρήξεις
Καρέ καρέ έχει καταγραφεί σε βίντεο ντοκουμέντα που φέρνει στο φως το protothema.gr η δράση της συμμορίας των Γεωργιανών που είχε «ειδίκευση» στις διαρρήξεις και έβαζε στόχους σπίτια στις περιοχές της Δάφνης και της Ηλιούπολης.
Στις εικόνες φαίνονται οι δράστες να έχουν «στήσει καρτέρι» έξω από σπίτια περιμένοντας το σωστό timing για να εισβάλουν και να κάνουν πλιάτσικο. Περιμένουν δηλαδή μέχρι να σιγουρευτούν ότι το σπίτι-στόχος είναι άδειο και πως οι ιδιοκτήτες ή οι ενοικιαστές λείπουν.
Κλείσιμο
Η οργάνωση αποδομήθηκε πριν μερικές ημέρες από στελέχη της Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Αθηνών με τους αστυνομικούς να περνούν χειροπέδες σε τέσσερα άτομα.
Όπως προέκυψε από την αστυνομική έρευνα, τα μέλη της συμμορίας είχαν συγκεκριμένο επιχειρησιακό τρόπο δράσης κατά την τέλεση των κλοπών και ειδικότερα, αφού αρχικά, επιτηρούσαν τα σπίτια-στόχους εξετάζοντας αν απουσιάζουν οι ιδιοκτήτες ή ενοικιαστές στη συνέχεια εισέβαλαν σε αυτά, τα «άδειαζαν», και κατά τη διαφυγή τους χρησιμοποιούσαν ένα Opel Astra.
Από την προανάκριση που έκαναν οι αστυνομικοί προέκυψε ότι οι κατηγορούμενοι έχουν διαπράξει τουλάχιστον έξι διαρρήξεις.
Η αντίστροφη μέτρηση για τη σύλληψη τους ξεκίνησε το πρωί της Πέμπτης (23/5), όταν περιπολούντες αστυνομικοί εντόπισαν το όχημα που χρησιμοποιούσαν οι δράστες ως μέσο μεταφοράς των κλοπιμαίων, αλλά και μέσο διαφυγής μετά το πέρας τέλεσης των κλοπών και εντός του οποίου κατελήφθησαν να επιβαίνουν τρεις εκ των συλληφθέντων.
Μετά από έρευνες που ακολούθησαν στις οικίες τους, σε διάφορες περιοχές της Αθήνας, βρέθηκαν μεταξύ άλλων και κατασχέθηκαν:
· το χρηματικό ποσό των 1.000 ευρώ,
· διαρρηκτικά εργαλεία,
· 2 αλυσίδες,
· 11 ρολόγια,
· πλήθος κλειδιών οικιών,
· κοσμήματα,
· φορητός ηλεκτρονικός υπολογιστής και σκληροί δίσκοι,
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.