Serie A, Νάπολι - Γιουβέντους 5-1: Πάρτι τίτλου στο «Ντιέγκο Μαραντόνα»!

Η Νάπολι διέκοψε με εμφατικό τρόπο το σερί της Γιουβέντους και είναι πλέον στο +10 από τη Μεγάλη Κυρία και τη Μίλαν - Δύο γκολ ο Οσιμέν

26678998
Πριν το ντέρμπι στο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα, η Γιουβέντους μετρούσε οκτώ διαδοχικά ματς χωρίς να δεχθεί γκολ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpre9628pquh)

Το μομέντουμ ήταν με τη «Μεγάλη Κυρία», ωστόσο οι Ναπολιτάνοι φρόντισαν να αποτυπώσουν στο χορτάρι πως είναι το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cprdpzrckh9t)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cprdmsu2jcl5)

Η ομάδα του Σπαλέτι σε μια εντυπωσιακή παράσταση διέλυσε με 5-1 τη Γιουβέντους και βρέθηκε στο στο +10. Αμυνα βγαλμένη από τους χειρότερους εφιάλτες του Αλέγκρι, μιας και τα λάθη της έδωσαν την ευκαιρία σε Οσιμέν και Κβαρατσχέλια να κάνουν πάρτι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cprdf84cic69)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cprcocbrtjjt)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cprc565axcep)

Την τελευταία φορά που η Γιουβέντους δέχθηκε 5 γκολ σε αγώνα της Serie A ήταν στις 30 Μαΐου 1993 (5-1 από την Πεσκάρα). Επιπλέον, η Νάπολι σκόραρε 5 γκολ εναντίον των Μπιανκονέρι για δεύτερη φορά στην ιστορία της στη διοργάνωση, μετά τις 20 Νοεμβρίου 1988.

Tι κι αν η Γιουβέντους είχε να δεχθεί γκολ 870 αγωνιστικά λεπτά; Η Νάπολι, με μεγάλους πρωταγωνιστές τον συγκλονιστικό Κβίτσα Κβαρατσκέλια (ένα γκολ, δύο ασίστ) και τον «killer» Βίκτορ Οσιμέν (2 γκολ) έκανε... πάρτι στο γήπεδο.

Πριν συμπληρωθούν 40 λεπτά αγώνα οι «παρτενοπέι» είχαν ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων με σκόρερ τους Οσιμέν (14') και Κβαρατσκέλια (39'), με τη «Γιούβε» να έχει ως μοναδική απάντηση το δοκάρι του Ντι Μαρία στο 21'. Ο Αργεντινός ήταν εκείνος που μείωσε για τη Γιουβέντους στο 42' κι έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, το γήπεδο... κατηφόρισε, με τη Νάπολι να επιβάλλει το ρυθμό της και να σημειώνει άλλα τρία γκολ με τους Ραχμάνι (55'), Οσιμέν (65') και Ελμάς (72'), μέσα σε αποθέωση από το κοινό της, που βλέπει το όνειρο για το πρώτο σκουντέτο απ' την εποχή του Ντιέγκο Μαραντόνα να πλησιάζει αγώνα με τον αγώνα, καθώς είναι πλέον στο +10 από τις Μίλαν (με ματς λιγότερο) και Γιουβέντους...

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κιμ, Μάριο Ρουί (70′ Ολιβέρα), Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (79′ Ντομπελέ), Πολιτάνο (46′ Ελμάς), Κβαρατσχέλια (89′ Λοσάνο), Οσιμέν (79′ Ρασπαντόρι).

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο (73′ Ιλινγκ-Τζούνιορ), Μπρέμερ, Αλεξ Σάντρο, Κιέζα, ΜακΚένι, Λοκατέλι (56′ Παρέδες), Ραμπιό (83′ Σουλέ), Κόστιτς, Ντι Μαρία (73′ Μιρέτι), Μίλικ (56′ Κιν).

Πέτρος Φιλιππίδης: Ένοχος για τις δύο απόπειρες και αθώος για τον βιασμό, η πρόταση Εισαγγελέα

Λίζα Μαρί Πρίσλεϊ: Σε 20 χρόνια «εξαΰλωσε» τα 100 εκατομμύρια της κληρονομιάς του Έλβις

Τέως βασιλιάς Κωνσταντίνος: Στη Μητρόπολη για τις λεπτομέρειες της κηδείας οι γιοι του, Νικόλαος και Παύλος