Serie A, Σαμπντόρια - Νάπολι 0-2: Πέρασε από τη Γένοβα

Τρίποντο για την Νάπολι στη Γένοβα η οποία θα παίξει την Παρασκευή (13/1) με την 2η Γιουβέντους

26661075
Η Νάπολι δεν είχε καλή απόδοση, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη στη Γένοβα επί της Σαμπντόρια με 2-0, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Serie A.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, που έχασε πέναλτι με τον Πολιτάνο (6'), πήρε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς με το γκολ του Οσίμεν στο 19ο λεπτό και το πέναλτι του Ελμάς (82'). Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες από το 39' λόγω αποβολής του Ρινκόν.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpn1pt5rz3c9)

Η Νάπολι που είναι 1η θα παίξει την Παρασκευή με την 2η Γιουβέντους.

Στο μεταξύ, η Λάτσιο «αυτοκτόνησε» στο «Ολίμπικο» παραχωρώντας ισοπαλία 2-2 στην Εμπολι. Η ομάδα της Ρώμης προηγήθηκε με τα γκολ των Αντερσον (2') και Τζαγκάνι (54'), αλλά στο 83ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Καπούτο, πίεσαν, έχασαν στο τέλος ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν και τελικά τα κατάφεραν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μαρίν.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpmxv5xe2ghl)

Νωρίτερα, από έναν βαθμό (1-1) πήραν Σαλερνιτάνα και Τορίνο στη συνάντησή στο Σαλέρνο, με τη «Γκρανάτα» να έχει σπαταλήσει πολλές ευκαιρίες για να φύγει νικήτρια.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cpmuxckjdbpt)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 17ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A:

Φιορεντίνα-Σασουόλο 2-1

(48' Σαπονάρα, 90'+ Γκονζάλες-57' πεν. Μπεράρντι)