Ολυμπιακός: Ο Αραμπί βρίσκει ξανά τον καλό του εαυτό με τρία γκολ σε εβδομήντα τέσσερα λεπτά

Ο Γαλλομαροκινός στράικερ σκόραρε μία φορά με τη Χάντερσφιλντ και δύο με αντίπαλο τη Σταντάρ Λιέγης και βρίσκει ξανά τα πατήματά του μέσω αυτών των 2 φιλικών

3681742_1
Ο 35χρονος Γιουσέφ Ελ Αραμπί είναι ένας από τους κερδισμένους της προετοιμασίας του Ολυμπιακού επί ισπανικού εδάφους. Όχι πως ο Αραμπί έχει κάτι να αποδείξει σε τέτοια ηλικία στον Ολυμπιακό όμως είχε περάσει και αυτός μία περίοδο με δυσκολίες.

Φέτος ο Αραμπί έχει 21 ματς με 4 γκολ και 2 ασίστ. Στα δύο φιλικά στην Ισπανία με Χάντερσφιλντ και Σταντάρ Λιέγης σκόραρε τρεις φορές σε διάστημα 74 λεπτών. Έβαλε ένα γκολ με την αγγλική ομάδα και δύο με αντίπαλο τον σύλλογο του Ζίνκερναγκελ και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί σημαντικό αριθμό τελικών ενεργειών. Δίχως να έχει τόσες πολλές ευκαιρίες δηλαδή με προσωπικές τελικές ενέργειες.
Χάντερσφιλντ - Ολυμπιακός 0 - 2 | Highlights - Φιλικός Αγώνας - 01/12/2022 | COSMOTE SPORT HD

Βέβαια στο παιχνίδι με τη Σταντάρ Λιέγης ο Αραμπί συνυπήρχε στο γήπεδο με τον Σεντρίκ Μπακαμπού (που επίσης σκόραρε στα φιλικά). Με τους Βέλγους δηλαδή στο 2ο 45λεπτο ο Ολυμπιακός είχε μία διάταξη στο 4-4-2.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό του Αραμπί ήταν πως στα 2 από τα 3 γκολ του στα 2 φιλικά οι ασίστ που δέχθηκε ήταν από τον Βρουσάι. Η άλλη ασίστ ήταν του Μαρσέλο.

Στον Ολυμπιακό ο Αραμπί έχει 172 αγώνες. Σε αυτούς έχει 82 γκολ και 21 ασίστ τον αριθμό. Σε επίπεδο συλλόγων στην Ευρώπη είναι ο πιο μεγάλος αριθμός τερμάτων που είχε ποτέ. Γενικότερα μόνο στην Αλ Ντουχαϊλ είχε παραπάνω γκολ, 90 τον αριθμό σε 78 αγώνες.

Ο Αραμπί είχε
-Με Χάντερσφιλντ: 1 γκολ σε 29 λεπτά
-Με Σταντάρ Λιέγης: 2 γκολ σε 45 λεπτά
Ολυμπιακός - Σταντάρ Λιέγης 3 - 3 | Highlights - Φιλικός Αγώνας - 04/12/2022 | COSMOTE SPORT HD

Ο Μητσοτάκης συνεχίζει τις περιοδείες με προεκλογικό άρωμα και αναπτυξιακό πρόσημο